Çeşmeli-Taşucu otoyol çalışmaları başlıyor

Okuduunuz haber
36 YLLK GÜMRÜK MÜŞAVR  GÜVENLK SORUŞTURMASNA TAKLD!

Yerimizde sayıyoruz

Anasayfa   /    Mersin    /    36 yıllık Gümrük müşaviri  güvenlik soruşturmasına takıldı!

36 yıllık Gümrük müşaviri  güvenlik soruşturmasına takıldı!

36 yıldır gümrük müşavir karnesi ile Mersin Limanı’na giriş yapabilen Mehmet Kekilli adlı gümrük müşavirliği işletmecisi, OHAL kapsamında alınan bir karara takıldı  Kekilli ile birlikte çok sayıda kişinin limana girişleri yasaklanarak   elektronik geçiş kartlarının  bloke edildiği belirtildi.

MERSN      12 Haziran 2018 - 16:53     623     0

36 yıllık Gümrük müşaviri  güvenlik soruşturmasına takıldı!

ABİDİN YAĞMUR

36 yıldır gümrük müşavir karnesi ile Mersin Limanı’na giriş yapabilen Mehmet Kekilli adlı gümrük müşavirliği işletmecisi, OHAL kapsamında alınan bir karara takıldı ve Mersin Limanı’na girişi yasaklandı. Kekilli’nin limana girişini engelleyen ise 12 Eylül askeri darbesi döneminde, 1981’de açılan ve beraatle sonuçlanan bir dava. Kekilli, “Ben 36 yıldır Mersin Limanı’na girip çıktım ama şimdi güvenlik soruşturmasına takıldım diye limana giremiyorum. Beraat ettiğim bir dava nedeniyle işimi yapmam engelleniyor” dedi. OHAL kapsamında getirilen güvenlik soruşturması nedeniyle çok sayıda gümrük müşavir yardımcısı, gümrük müşavir personeli ve nakliyecinin limana girişinin yasaklandığı ifade ediliyor.

Mersin Valiliği bünyesindeki OHAL Komisyonu’nun, Mersin Limanı’na giriş çıkış yapan gümrük müşavirleri, gümrük müşavir yardımcıları, müşavirlik ve nakliye firması personellerinin güvenlik soruşturmasından geçirilmesi, arşiv kaydı bulunanların liman sahasına alınmaması yönündeki kararının ardından, arşiv kaydı bulunan çok sayıda kişinin limana girişleri yasaklandı ve bu kişilerin elektronik geçiş kartları bloke edildi.

 Limana girişi yasaklanan isimlerden biri de 36 yıldır gümrük müşavirliği sektörü içinde yer alan, bu alanda işyeri de bulunan Mehmet Kekilli (65) oldu.

1982 yılından gümrük sektöründe çalışan ve gümrük müşavir karnesi olduğu için Mersin Limanı da dahil gümrüklü bölgelere girip iş yapan Kekilli, geçtiğimiz haftalarda Mersin Limanı’ndaki bir iş için liman sahasına girmek istedi. 15 yıldır kullandığı elektronik kartı kullanarak giriş yapmaya çalışan Kekilli, kart okunmayınca görevliden yardım istedi ve limana giriş kartının bloke edildiğini, liman sahasına girişinin yasaklandığını bu şekilde öğrendi.

Limana girişinin neden yasaklandığını öğrenmek için ilgili kurumlara başvuran Kekilli, OHAL kapsamında getirilen güvenlik soruşturmasına takıldığını, 1981 yılında askeri sıkıyönetim mahkemesinde açılan ve 1983 yılında beraatle sonuçlanan dava nedeniyle limana alınmadığını öğrendi.

Mersin Valiliği’ne bir dilekçe veren Mehmet Kekilli, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan verilen karne ile gümrüklerde iş takibi yapabildiğini, bu karnenin alınması için hem cumhuriyet savcılığından hem Emniyet Müdürlüğü’nden yazı alındığını hatırlattı. Limana girişinin, beraatle sonuçlanan bir dava nedeniyle engellendiğini ifade eden Kekilli, bloke edilen kartının yenilenmesini ve limana girişine yeniden izin verilmesini talep etti.

Mehmet Kekilli, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada da, yeni uygulamanın sadece kendisini değil, gümrük müşavirliği alanında çalışan çok sayıda kişiyi etkilediğini söyledi.

Kekilli, “Ben 36 yıldır Mersin Limanı’na girip çıktım ama şimdi güvenlik soruşturmasına takıldım diye limana giremiyorum. Beraat ettiğim bir dava nedeniyle işimi yapmam engelleniyor. Oysa biz gümrük müşavirliği yardımcılığı karnelerini birçok aşamadan, güvenlik soruşturmasından geçerek alıyoruz. Ben bu karneyi senelerce taşımışım, senelerce limana girmişim, son 15 yıldır da elektronik kartla limana girmişim ama bir gün gidiyorum ki kartım bloke olmuş. Limana girişimin yasaklandığını o şekilde öğreniyorum” dedi.

Limana girişine engel olarak gösterilen siyasi davadan beraat ettiğini hatırlatan Kekilli, “Askeri darbeden sonra bir süre cezaevinde kaldım, tahliye oldum, ardından da beraat ettim. Sonraki süreçte işimi kurdum, çalıştım, vergimi ödedim. 1995-1999 yılları arasında DSP’nin Mersin il başkanlığını da yaptım. Bugüne kadar da gümrük şirketimde çalışmamı sürdürdüm ama beraat ettiğim bir dava nedeniyle, hakkımda hiçbir soruşturma, hiçbir ceza olmamasına rağmen limana giremiyorum. Bu kabul edilemez. Bunun düzeltilmesi lazım. Hadi ben işverenim, yanımda çalışan insanlar var. Bu uygulama düzeltilene kadar yardımcı personelimle işim yürür. Başkasının yanında çalışan, geçmişte adı bir kavgaya ya da siyasi bir olaya karıştı diye arşiv kaydı tutulan ve bugün limana girişi engellenen insanlar ne yapacak? Nasıl çalışacak, nerede iş bulacak? Buradaki mağduriyetlerin giderilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Gümrük Müşavirleri Komitesi Başkanı Şan: Girişimde bulunacağız

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Gümrük Müşavirliği Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Zeki Şan da, güvenlik soruşturmasına takıldıkları için limana girişleri yasaklanan gümrük müşavirleri ve personelleriyle ilgili girişimde bulunacaklarını söyledi.Şan, “Edindiğimiz bilgilere göre limana OHAL kapsamında bir yazı gitmiş. Geçmişte hüküm giyenleri, adı teröre karışanları limana almayın denilmiş. İnsanlar geçmişte bazı suçlara karışmış olabilir ya da hiçbir sabıkası olmamış olabilir. Bu şekilde olan çok sayıda kişi var. Limana giremiyorlar. Biz Meslek Komitesi olarak gümrük müşavirlerinin yanında çalışanların mağduriyetleri olursa girişimlerde bulunacağız. Biz şirketleri temsil ettiğimiz için o şirketlerde çalışanlar adına girişimde bulunuruz” dedi.

Gümrük müşavirlerinin ve yardımcılarının bu belgeyi alabilmek için adli sicil kaydı ve GBT kaydı sunduğunu, bu belgelerin temiz olması durumunda limana giriş kartı verildiğini kaydeden Şan, “Eğer herhangi bir dava varsa o sonuçlanıncaya kadar limana giremiyoruz.  Dava bitiyor, beraat kararını gösterince girebiliyoruz. Bu son olayda hakkında beraat kararı verilenlerin de limana girişi engellenmiş. Biz bu konuyla ilgili girişimlerde bulunacağız. Olur mu olmaz mı, sonuç alabilir miyiz, alamaz mıyız bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER