‘Yalnızca milletin vekili olacağım'

Okuduunuz haber
‘3600 EK GÖSTERGE HER MEMURA VERLMEL’

Toroslar’ın Tenisçileri 7 Ayda Şampiyon Oldu

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘3600 ek gösterge her memura verilmeli’

‘3600 ek gösterge her memura verilmeli’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, 3600 ek göstergenin sadece 4 meslek grubuna değil, tüm kamu çalışanlarına verilmesi gerektiğini söyledi. Memurların temmuz ayında yüzde 3,5 zam alacağını hatırlatan Bozkurt, “Ekonomik krizin bu kadar yaygınlaştığı, enflasyonun 2 haneli hale geldiği bir ortamda yüzde 3,5’ların, yüzde 4’lerin hiçbir anlamı yok” dedi.

MERSN      10 Haziran 2018 - 15:41     284     0

‘3600 ek gösterge her memura verilmeli’

 Abidin YAĞMUR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikalar, Kanun Hükmünde Kararname ile işten çıkarılan kamu çalışanlarının işe iade edilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan eylemde sendika üyeleri, ‘OHAL kaldırılsın, acil demokrasi. İşimizi ve ekmeğimizi geri istiyoruz’, ‘Emeğine ve onuruna sahip çıkan üyelerimiz serbest bırakılsın’ yazılı pankartlar açtı.

Burada konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, emeklilere bin lira ikramiye yattığını hatırlatarak, “Emeklilerimiz hak ettikleri bir parayı aldılar. Bizlerin yıllardır söylediğini daha yeni yaptılar” dedi.

Bozkurt, “Taşeron kaldırılsın, herkese kadro verilsin dedik senelerce mücadele ettik. Bir kadro getirdiler ama ne kadro. Kimisi emekli edildi kimisi de eften püften nedenlerle güvenlik soruşturmasına takılıp işsiz kaldılar. Bir iş yapılıyorsa tam yapılması lazım. Hiç kimse dışarıda kalmasın. Kamuda herkese kadro verilmesi lazım. Kamuda ve özel sektörde herkese iş güvencesi verilmesi lazım.  İşte bir seçim öncesi polislere, öğretmenlere, hemşirelere, din görevlilerine 3600 ek gösterge vereceğiz diyorlar. Verin kardeşim, nasıl ki KHK ile bir gecede insanları işten atıyorsunuz, bir maddeye bakıyor. Sayın Muharrem İnce’nin dediği gibi saniyelik iş. Çıkarın ama sadece bu dört mesleğe değil bütün kamu emekçilerine bunu getirin. Bizler işte Temmuz’da yüzde 3,5 zam alacağız. Gerçekten komedi. Ekonomik krizin bu kadar yaygınlaştığı, enflasyonun 2 haneli hale geldiği bir ortamda yüzde 3,5’ların, yüzde 4’lerin hiçbir anlamı yok. Bu iktidarın verdiği zamları kendilerine iade etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İhraç edilen üyelerle ilgili basın açıklamasını da Tüm Bel Sen Mersin Şube Başkanı Canan Solak yaptı. Solak, “Tarihimizin belki de en karanlık döneminden geçiyoruz.  20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne süren OHAL ile hukuksuzluğun, adaletsizliğin, emeği hedef alan saldırıların merkez üssü haline getirilen bir ülkede hayatta kalma mücadelesi veriyoruz. Gece yarıları çıkardıkları KHK’ler ile 116 bin kamu emekçisini hiçbir soruşturma ve mahkeme süreci olmadan sorgusuz, sualsiz işinden, ekmeğinden ettiler. Hukukun en temel normlarını tepe taklak edip masumiyet karinesini yok saydılar” dedi.

Siyasette, ekonomide ve yaşamın her alanında gerilimin, kutuplaşma ve şiddetin giderek tırmandırıldığını ifade eden Solak, “Çalışma yaşamında ayrımcılık derinleştirilmiş, yandaşlık işe alınmanın ve görevde yükselmenin temel ölçütü haline gelmiştir. AKP’nin arka bahçesi haline gelen yandaş sendika ve konfederasyonlar eliyle emekçilerin hak ve çıkarları gasp edilmiş, demokratik, katılımcı gerçek TİS yapma ve grev hakkımızın kullanımı engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER