Nergis  köylünün yüzünü güldürüyor

Okuduğunuz haber
A°LE ş°RKETLER°NDE  BAşARıNıN KOşULU ANLATıLACAK

Kimyevi Madde ihracatı  Ocak’ta arttı

Anasayfa   /    Mersin    /    Aile şirketlerinde  başarının koşulu anlatılacak

Aile şirketlerinde  başarının koşulu anlatılacak

AKİB Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, dünyada şirketlerin yüzde 90'ının aile şirketi olduğunu belirterek, “İkinci nesilde sadece yüzde 7'si hayatına devam edebilen firmalarınızın yaşam sürelerini uzatmak için bu eğitime katılın” çağrısı yaptı.

MERS°N      08 Subat 2018 - 15:33     361     0

Aile şirketlerinde  başarının koşulu anlatılacak

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Akademi 10 Şubat 2018 tarihinde Antakya’da, “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümleri Eğitimi” düzenliyor .Konuyla ilgili açıklamada bulunan  AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali KAVAK; "Her yıl Fortune 500'e giren şirketlerden bir bölümü, sonraki yıl liste dışında kalıyor ya da batıyor. Hele daha gerilere, 1970'lere gittiğinizde, o dönemin yıldızı olan şirketlerin bugün hayatta olmadığını görüyorsunuz. Sadece Türkiye değil, bütün dünya aynı gerçeği yaşıyor.

Tüm dünyadaki şirketlerin yüzde 90'ı aile şirketi, ki bu oran ülkemizde %96'larda ve bu şirketlerin ikinci nesilde hayatta kalma oranı sadece %7. O halde biz şirketlerin ayakta kalması için gerekenlerden çok aile şirketlerinin ayakta kalması için gerekenlerden bahsetmeliyiz. Çünkü zaten aile şirketi olmayan %10 büyük ve sağlam temelleri ile yoluna devam eden şirketler.

Peki o zaman ikinci nesilde sadece yüzde 7'si hayatına devam edebilen bu aile şirketlerinin sorunu ne? Evet yine araştırmalar bize gösteriyor ki bu sorunun cevabı kurumsallaşma. Kurumsallaşma demek aile şirketi olmamak demek değil. Kurumsal bir aile şirketi olmak mümkün.

Kurumsallaşma en basit ifadesiyle şirketlerin ömrünü uzatıyor. Çünkü kurumsal olmayan bir şirkette şirketin en önemli öz sermayesi olan insan kaynağı, bilgi ve becerilere göre değil kan bağına göre kullanılıyor.Ne yapılacak peki? Burada aile şirketi olmak ve kurumsal olmak kavramları birbiriyle çelişmemeli. Bir şirket hem aile şirketi olabilir hem de kurumsal olabilir. Yani kurumsal bir aile şirketi olmak da bir seçenek. Kurumsal olmak aile üyelerinin yönetimden çekilmesi anlamına gelmiyor.Yönetimi bir prosedüre bağlamak da bazen yeterli olabilir. Biz de AKİB Akademi olarak; bu ihtiyaçları ve yapılması gerekenleri içeren bir eğitim düzenliyoruz. Bölgemizdeki tüm firmalarımızın bu eğitime katılarak firmalarının yaşam sürelerini uzatmalarını tavsiye ederim” dedi.

Eğitimde; Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik, devir ve yönetim sorunları, başarısızlık nedenleri, aile şirketlerinde sürdürülebilirlikte girişimci, ortaklar, izleyen kuşakların sorumlulukları ve çatışmaların yönetimi, aile şirketlerinde istihdam, kurullar, bağımsız üyelikler, aile anayasası oluşturulması ve kullanılabilecek hukuki araçlar ile Türk Ticaret Kanunu ve aile şirketleri konuları ele alınacakb 10 Şubat 2018 Cumartesi günü Antakya'da, 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek ve Prof. Dr. Cemal Yükselen tarafından verilecek "Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümler Eğitimi” hakkında AKİB'in http://www.akib.org.tr/adresli web sayfasından detaylı bilgi alınabilir.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ