Özel Şişecam MTAL öğrencileri sporda da başarılı

Okuduunuz haber
AKKUYU NGS PROJES, ATOMEXPO FORUMUNDA GÖRÜŞÜLDÜ

Sarı, Filistin’deki katliamı kınadı

Anasayfa   /    Mersin    /    Akkuyu NGS Projesi, ATOMEXPO Forumunda görüşüldü

Akkuyu NGS Projesi, ATOMEXPO Forumunda görüşüldü

AkkuyuNükeer A.Ş. Genel Müdürü YuriyGalanchuk, forumda Türk basın mensuplarının sorularını cevaplarken, inşaat sahasında çalışmaların takvime uygun olarak devam ettiğini ve bazı yapılara ait inşaat çalışmalarının planlanan tarihlerden önce tamamlanmış olacağını ifade etti.

MERSN      17 Mayis 2018 - 16:26     113     0

Akkuyu NGS Projesi, ATOMEXPO Forumunda görüşüldü

Akkuyu NGS Projesi, ATOMEXPO Uluslararası Forumunda görüşüldüAkkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi’nden yapılan açıklama göre. ATOMEXPO -2018 Uluslararası Forumu Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlendi. Forumu 68 ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde kişi ziyaret etti. Ulusal heyet görüşmelerine ve iş programına 40 heyet katıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurumları, kamu ve basın temsilcileri de Forumu ziyaret edenler arasındaydı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Forumun açılış töreninde bir konuşma yaptı.Forumun açılış töreninde konuşan Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü AlexeyLikhachev, "Forumumuz, yeşil enerjinin önemli ve ayrılmaz bir parçası olan nükleer enerji sektörüne devamlı olarak artan ilgiyi yansıtmaktadır. Onuncu Forumun ana teması: "Küresel Ortaklık, Ortak Başarı" olarak belirlenmiştir. Bu çok doğru bir temadır. Çünkü ortak çalışma ve uzun vadeli işbirliğinin kurulması, nükleer enerji sektörünün ayrılmaz bir parçası olduğu yeşil enerjideki konumunu güçlendirerek hep beraber yolumuza devam etmemize ve gelişmemize imkan tanımaktadır” dedi.

IAEA Genel Müdürü YukiyaAmano, ATOMEXPO Forumunun önemini ve Rusya’nın dünya nükleer enerji sektörünün üzerinde oynadığı ciddi role vurgu yaptı. Amano, “Rus nükleer sektörünün gelişimine, yeni güç ünitelerinin ve reaktörlerinin yapımına şahit oldum. IAEA için nükleer sektörün gelişiminin desteklenmesi ve özellikle yeni katılan ülkelerin çabaları son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Forumda konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç da, Türkiye’nin yıllık ekonomik büyümesi ve nüfusu dikkate alınarak, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi yolu ile ulaşılabilecek istikrarlı enerji güvenliğinin sağlanmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Yamaç, "Nükleer enerji sektörü için gelişim planımız hazır. Sektörün geliştirilmesi için mevzuatta ilgili değişiklikler yapılmıştır. Türk sanayi sektörü, hem yurt içinde hem de yurt dışında nükleer santrallerin inşaat projelerine aktif bir şekilde katılmaya hazırdır" diye konuştu.

REIN A.Ş.’nin (Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin çoğunluk hisselerine sahip ortağı ve Akkuyu NGS Projesinin geliştiricisi) fuar standında Akkuyu NGS Projesi için özel bir alan açıldı. Bu standda üç gün boyunca ilgili tarafların görüşmeleri ve iş müzakereleri yapıldı, Türkiye’deki ilk nükleer güç santralinin inşaat projesi görüşüldü.

Forumda Ankara, İstanbul ve AkkuyuNGS’nin inşa edileceği Mersin’den gelen basın mensupları, etkin bir şekilde nükleer sektörü geliştiren birçok ülkenin temsilcileri ile görüşmeler yaptı. REIN A.Ş. Genel Müdürü Birinci Vekili AntonDedusenko, basın mensuplarına açıklamasında "Akkuyu NGS projesi etkin bir şekilde gelişmektedir ve uygulanmasına katılacak olan Türk şirketlerine geniş imkanlar sağlamaktadır. Potansiyel yatırımcılar ile görüşmeler devam etmektedir. Görüşmelerde birçok konu detaylı olarak değerlendirilmektedir. Bizimle birlikte AkkuyuNGS’nin inşaatına ve işletmesine destek olacak ve en yüksek uluslararası standartları karşılayan güvenilir ortaklara ihtiyacımız var" dedi.

AkkuyuNükeerA.Ş. Genel Müdürü YuriyGalanchuk, Türk basın mensuplarının sorularını cevaplarken, inşaat sahasında çalışmaların takvime uygun olarak devam ettiğini ve bazı yapılara ait inşaat çalışmalarının planlanan tarihlerden önce tamamlanmış olacağını ifade etti. Mersin’den gelen bir gazetecinin nükleer güç santralinin bölgedeki tarımsal faaliyetleri nasıl etkileyeceği ile ilgili sorusunu Galanchuk, "Tabii ki, etkileyecektir. Yerli üreticilerin ürünlerine olan talep katlanarak artacaktır. İnşaat sahasının yakınlarında şimdiden mağazalar ve dükkanlar açılmaktadır. Bazılarına Rusça isimler verilmiş. Zamanla bölge, ülkenin enerji merkezi haline gelecektir. Uzmanların ve entelektüellerin dışında bölge turistlerin de ilgisini çekecektir. Rusya’nın ve diğer ülkelerin geçmişe uzanan deneyimleri, nükleer enerji santrallerinin bulunduğu bölgelerin refahını göstermektedir" şeklinde yanıtladı.Forum kapsamında Akkuyu NGS projesi, ATOMEXPO AWARDS yarışmasının “En İyi Başlangıç” adaylığının da finalisti oldu. Uluslararası profesyonel ödül, insanların refahı için nükleer enerji kullanımına ve nükleer sektörün gelişimine önemli katkılarda bulunan şirketlere verilmektedir. Ödül töreninde Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü YuriyGalanchuk’a teşekkür belgesi verildi.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER