Dünyanın 8. Harikası Aynalıgöl Mağarası

Okuduunuz haber
ASSTANA ÖZEL KADRO LAN DDAS

Model uçak gösteri uçuşları nefes kesti

Anasayfa   /    Gndem    /    Asistana özel kadro ilanı iddiası

Asistana özel kadro ilanı iddiası

Çukurova Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin “kişiye özel kadro” açtığı iddia edildi. İlan için belirlenen şartların sadece Dekan’ın asistanının karşıladığı ileri sürüldü.

GNDEM      15 Mayis 2018 - 19:12     821     0

Asistana özel kadro ilanı iddiası

Birgün Gazetesi'nin haberine göre İktisat Politikası Anabilim Dalı için açılan doktor öğretim görevlisi kadrosu için, “Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını İktisat Anabilim Dalı’nda tamamlamış ve Döviz Kuru Politikaları alanında çalışmalar yapmış olmak” şartı konuldu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Dülger’in A.B. isimli asistanının ilanda belirtilen özel şartların tamamını karşılıyor olması, “Dekan, asistanı için kadro açtı” iddialarına neden oldu. İktisat Politikası Anabilim Dalı için açılan tek kişilik kadroya üniversiteden ve fakülteden “diğer” öğrencilerin başvurmasının önüne geçebilmek amacıyla bir madde de eklendi. Buna göre, “2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi kapsamında istihdam edilerek doktora veya sanatta yeterlilik eğitimlerini üniversite bünyesinde tamamlayanların Doktor Öğretim Üyesi kadrosuna başvuru hakkı bulunmamaktadır’ denilerek başvuruların kapsamı daraltıldı. İddiaların odağı olan Dülger’in asistanı A.B’nin üniversitede görevli olmasına karşın 50/d’li değil, 33/a’lı olduğu, dolayısıyla başvurusunun önünde bir engel bulunmadığı öğrenildi. Doktor Öğretim Üyesi ilanı için eklenen madde, “Kadro’ açılan kişiden daha yetkin öğrencilerin başvurusunu engellemek için ek önlemler mi alındı?” sorusunu gündeme getirdi. Zira, Aralık ayında belirli kriterler altında ÖYP’lileri kadroya geçirme kararı alan Çukurova Üniversitesi’nde araştırma görevlilerinin bir kısmı 33/a’ya geçirilirken, Fikret Dülger’in dekanlığını yaptığı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde çok büyük bir kıyım yaşandığı belirtildi.

Geçen yıl da Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi asistan intiharıyla gündeme gelmişti. Bu durum Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde “ASİSTAN MOBİNGİ ne ölçüde yaşanıyor?” sorusunu akıllara getiriyor. Bu şekilde akademi, başarılıların işinden edilip, mobing ile intihara sürüklendiği, “yakın ilişkiler” kuranların ve bu sayede korunanların bir yerlere gelebildiği bir hale mi geldi?  Sorusunu gündeme getirdi Kaynak:Bir Gün Gazetesi

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER