‘Avukatlarının Sorunlarını çözmek için çalışıyoruz’

Okuduğunuz haber
‘AT GöZLüğüYLE BAKıYORLAR’

Kadınların gözünden kadın fotoğrafları

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘At gözlüğüyle bakıyorlar’

‘At gözlüğüyle bakıyorlar’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, Nazım İmar Planı’nı eleştirenlere sert çıktı

MERS°N      06 Mart 2018 - 15:18     1628     0

‘At gözlüğüyle bakıyorlar’

Abidin Yağmur

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 1/5 binlik Nazım İmar Planı’na yönelik eleştirilere  sert  yanıt verdi . Plan hazırlanmadan önce tüm sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alındığını kaydeden Kocamaz, plana eleştirenleri, “At gözlükleriyle bakıyırlar. Biraz vizyoner olsunlar” sözleriyle hedef aldı. Kocamaz, yeni planda kıyılardaki yapı yoğunluğunun azaltıldığını söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz ay kabul edilerek askıya çıkarılan 1/5 Binlik Nazım İmar Planı’yla ilgili tartışmalar ve itirazlar sürüyor. CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu ve MESİAD Başkanı Hasan Engin’in ardından Mimarlar Odası Şube Başkanı Ömer Sakar da, planının önümüzdeki yıllarda yeni sorun yaratacağı, tarım alanlarının konut yapılaşmasına açılacağı, trafik yükünün artacağı yönünde eleştirilerde bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da, plan tartışmalarına katılarak eleştirilere yanıt verdi. Kanal 33 yayınına bağlanan Kocamaz,  planın oluşturulması sürecinde tüm sivil toplum örgütlerinden görüş alındığını belirtti.

 

Mimarlar Odası kafa karıştırıyor

 

Planı eleştirenlere “At gözlükleri ile bakıyorlar, vizyoner olsunlar” diyen Kocamaz,  “Bu kadar işsizliğin olduğu bir bölgede bu planın bir an evvel hayata geçmesi lazım, yatırımcıların gelmesi lazım. İşsizliği azaltmanın başka yolu yok. Ben gerçekten üzülüyorum. İnsanların önünü açacak, onlara yol gösterecek roller üstlenmesi gereken özellikle Mimarlar Odası gibi Mühendis Odaları gibi yerlerin bu şekilde açıklamalar yaparak insanların kafasını karıştırması, bu planın çıkmaması için uğraşması gerçekten üzüntü verici. Ben bunların hepsini de Mersin halkı adına kınıyorum. İnşallah Mersin halkı daha duyarlı davranacaktır” dedi.

 

Kıyılardaki yapı yoğunluğu aşağıya çekildi

 

Plana en fazla itirazın geldiği Mezitli’de bir taraftan tahrik olduğunu, taraftan da geçmişten gelen bazı sıkıntılar olduğunu kaydeden Kocamaz, “Mezitli Belediyesi daha önce belde idi. Daha sonra ilçe oldu. Bunun yanında Davultepe, Tece ve Kuyuluk bölgeleri önce Mezitli’ye, daha sonra merkezde Büyükşehir’e bağlandı. Daha önce zaten Türkiye’de imar planlarını mahveden belde belediyeleri. Bizim sahillerin durumunu görüyorsunuz. Özal döneminde köyler belde yapılmış. Büyükşehirlerde olmayan yetkiler o belde belediye başkanlarına verildi. Belediye başkanları da 9 kişilik meclisleri ile bu konuda bilgi birikimi olan insan sayısı hemen hemen hiç yokken imarla ilgili kararlar aldılar.  Dolayısıyla bu güzelim narenciye bahçeleri, tarım alanları çok katlı binalarla rezil edildi. Mahvedildi. Tabi bunun yanında geçmişte çok yüksek imarlar verilmiş. Ama henüz yapılaşması olmayan bölgelerle ilgili bu yeni planla bir düzenleme yapıldı. Ne yapıldı? Oradaki çok yüksek yoğunluklar da Mersin’in diğer bölgelerindeki yoğunluklar oranına çekildi. Yoksa adaletsizlik olur. Yani bir tarafa çok yüksek yoğunluk vereceksiniz, diğer tarafa daha az yoğunluk vereceksiniz, bu adaletsizlik olur. Böyle bir eşitlik sağlandı” diye konuştu.

 

Hektar başına 650 kişi düşecek şekilde planlandı

 

Nazım İmar Planı hazırlanırken Mersin’in 2050 yılına kadar nüfus projeksiyonlarının dikkate alındığını kaydeden Kocamaz, “Nüfus projeksiyonları göz önüne alındı. Bu bölgelerde ne kadar nüfus yaşayacak diye hesaplandı. Dolayısıyla ona göre de yaklaşık hektar başına 650 kişi gibi bir konu belirlendi. Kıyı kesiminde 2.60 emsal yoğunluk öngörülmüş. Bizim oraları hiç olmazsa bundan sonra korumamız lazım. Tabi bunun yanında kentin geleceğine yönelik, halkın hayatını kolaylaştırmaya yönelik arsaların ayrılması lazım. Bu konuda ayrılan arsalar dahi eleştiriliyor. Sanayi sitesi ile ilgili organize tarım bölgesi ile ilgili yapılan çalışmalar dahi eleştiriliyor ki gerçekten üzüntü verici bir hadise. Ben herkesi daha sağlıklı daha duyarlı ve gerçekten Mersin’in geleceğini düşünerek açıklamalar yapmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ