Rusya'nın domates ithalatına Mersin talip

Okuduğunuz haber
AYDıNCıK’A 2 BALıK ç°FTL°ğ° DAHA

Mersin’de balık çiftliklerine tepki

Anasayfa   /    Gündem    /    Aydıncık’a 2 balık çiftliği daha

Aydıncık’a 2 balık çiftliği daha

Konya kökenli firma Mersin’de kuracağı 2 balık çiftliği için ÇED gerekli değildir yazısı aldı.

GüNDEM      05 Ekim 2017 - 16:24     2375     0

Aydıncık’a 2 balık çiftliği daha

ABİDİN YAĞMUR

Muğla kökenli bir firmanın 2 adet balık çiftliği kurmak için ÇED sürecini başlattığı Aydıncık’ta, Konya kökenli bir firmanın da 2 adet balık çiftliği kurmak istediği ortaya çıktı. Konyalı firma, Aydıncık Soğuksu mevkiinde kuracağı 2 ayrı çiftliğin kapasitelerini yıllık 950 ton olarak tuttu ve her iki projesi için de ÇED gerekli değildir yazısı aldı. Aydıncık ve Silifke’de 4 adet balık çiftliği kuracak olan Kılıç Su Ürünleri adlı şirket de, Silifke OSB’de kuracağı balık işleme fabrikası için ÇED gerekli değildir yazısı aldı. 4 çiftlikte yılda 7250 ton balık üreteceğini bildiren firma, OSB’deki tesiste yılda 57 bin ton balık işleyeceğini bildirdi.

Aydıncık Sancak burnunda 3 adet, Silifke Dana adasında bir adet balık çiftliği kurmak için ÇED sürecini başlatan Muğla kökenli Kılıç Deniz Ürünleri adlı şirketin ardından, Konya kökenli Turan Turizm adlı şirket de Aydıncık’ta balık çiftliği kurmak için girişimlere başladı.

Kılıç Deniz Ürünleri firmasının Silifke-Aydıncık arasında kurmak istediği 4 adet balık çiftliğinin kapasitesi fazla olduğu için bunlarla ilgili ÇED süreci devam ediyor.

Ancak Aydıncık Soğuksu mevkiinde 2 adet balık çiftliği kurmak isteyen Turan Turizm, çiftliklerin kapasitesini yıllık 950 ton olarak tuttu ve ilgili yönetmelikler gereği ÇED gerekli değildir yazısı aldı. ÇED gerekli değildir yazısı, ilgili proje için ÇED süreci başlatılmasına ve halkın görüşünün alınmasına gerek kalmadığı anlamına geliyor.

Turan Turizm tarafından hazırlanan nihai rapordan edinilen bilgilere göre,  balık çiftliklerinden biri Aydıncık ilçesi, Soğuksu mevkiinde deniz kıyısına tekabül eden deniz alanında 30 bin metrekarelik deniz yüzeyinde kurulacak.

Raporda, “Söz konusu proje ile ağ kafes yöntemiyle 950 ton/yıl su ürünleri yetiştiriciliği planlanmaktadır. Proje ile levrek ve çipura balığı yetiştirilecektir. Toplam kapasitenin 475 ton/yıl çipura, 475 ton/yıl levrek yetiştiriciliğine ayrılacaktır. Proje açık deniz tipi her biri 20 metre çapında 35 adet kafes kullanılacaktır. Bu kafeslerden 18 adeti 475 ton çipura yetiştirmek için, 17 adet de 475 ton levrek yetiştirmek için kullanılacaktır. Ağ kafeslerin derinliği 15 metre olacaktır. Bu durumda bir ağ kafes hacmi 4.710 metreküp olacaktır” denildi.

Aydıncık Soğuksu mevkiinde aynı teknik özelliklere ve aynı kapasiteye sahip ikinci bir balık çiftliği kuracak olan Turan Turizm, bu proje için de nihai rapor hazırladı. Kopyala yapıştır yöntemiyle her iki raporda neredeyse birbirinin aynı oldu.

Turan Turizm tarafından hazırlanan raporlarda her iki balık çiftliği için yaklaşık 1 milyon 700 bin liralık yatırım yapılacağı kaydedildi.

Çiftlikte 7250 ton yetiştirecek, fabrikada 57 bin ton işleyecek

Aydıncık ve Silifke’de 4 adet balık çiftliği kuracak olan Kılıç Su Ürünleri adlı şirket de, Silifke OSB’de kuracağı balık işleme fabrikası için ÇED gerekli değildir yazısı aldı. 4 çiftlikte yılda 7250 ton balık üreteceğini bildiren firma, OSB’deki tesiste yılda 57 bin ton balık işleyeceğini bildirdi.

Kılıç Deniz Ürünleri adlı firmanın, Silifke Dana adası ve Aydıncık Sancakburnu mevkiinde kurmak istediği 4 adet balık çiftliği ile ilgili ÇED süreci devam ediyor. Firma, ÇED sürecinin tamamlanmasını beklemeden, balık çiftliği yatırımlarıyla bağlantılı olan bir başka yatırım için harekete geçti.

Firma, Silifke OSB içerisinde bir fabrika kurmak ve burada balık işlemek ve yem üretmek için girişimlere başladı. Firmanın ÇED gerekli değildir görüşü verilen proje raporuna göre, Silifke ve Aydıncık’taki balık çiftliklerinden yetiştirilecek balıkların yanı sıra, firmanın piyasadaki farklı oyunculardan alacağı balıklarda bu fabrikada işlenecek.

Raporda,  fabrikanın 18 bin 30 metrekarelik alanda kurulacağı bilgisi yer aldı. Raporda,  “Proje konusu kompleks bir faaliyeti içermektedir. Tesise piyasadan satın alınacak veya yatırımcının su ürünleri yetiştirme tesislerinden getirilecek su ürünlerinin işleme ünitesinde bir kısmı temizlenmeden paketlendikten sonra satışa sunulurken bir kısmı ise filetosu çıkarılarak satışa sunulacaktır. Bu aşamada işleme bölümünde ortaya çıkan balık artıkları rendering bölümünde pişirilerek balık unu ve balık yağı elde edilecektir. Yem bölümü ise rendering ünitesinde oluşan balık unu ve yağının ek malzemeler ile birleştirilerek uygun reçete ile yem haline dönüştürülmesi işlemini içermektedir. Hazırlanan ürünler yine faaliyet sahası içerisinde kurulacak strafor ambalaj ünitesinde imalatı yapılacak olarak balık kutusu ambalajı ve kutu kapağı ile yapılacaktır.Tesiste 48.000 ton/yıl taze soğutulmuş ambalajlanmış su ürünleri satışa sunulacak olup; yıllık 57.000 ton balık işlenerek 24.510 ton/yıl fileto, iç organları alınmış temizlenmiş, soslu temizlenmiş ve balık kıyması halinde ürün paketlenip satışa sunulacaktır. İşleme sonucu ortaya çıkacak 32.490 ton/yıl çıkan balık işleme atığı rendering tesisine iletilecektir. Projenin yatırım bedeli 9 milyon 985 bin liradır” denildi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ