Mersin Afrin şehidini uğurladı

Okuduğunuz haber
BAKL°YAT YEMEKLER° TANıTıLDı

Mehmet Deniz’den’ FETÖ iddiası!

Anasayfa   /    Mersin    /    Bakliyat yemekleri tanıtıldı

Bakliyat yemekleri tanıtıldı

Mersin’de “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” sloganıyla düzenlenen ‘Dünya Bakliyat Günü’ etkinliğinde 15 farklı bakliyat çeşidi yemek tanıtıldı.

MERS°N      12 Subat 2018 - 09:39     272     0

Bakliyat yemekleri tanıtıldı

Diyar ŞİRİN

‘10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’, Mersin Ticaret Borsası’nın düzenlediği etkinlikle kutlandı. Etkinlikte, bakliyatın sağlıklı beslenmedeki önemine dikkat çekmek amacıyla konuklara 15  farklı  bakliyat çeşidi yemek sunuldu.

Etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, Kolombiya Ankara Büyükelçisi Sayın JuanAlfredoPintoSaavedra’nın yanı sıra Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, il protokolü ve çok sayıda sektör temsilcisi ile bakliyat üreticisi katıldı.

Bakliyat tüketiminin arttırılmasında farkındalık oluşturması amacıyla hazırlanan videonun izlenmesiyle başlayan programda bir konuşma yapan Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, Dünya Bakliyat Federasyonu olarak önce bakliyat ticaretinin serbestleşmesi, bakliyat üretiminin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Arslan, “Teknik olarak tarife dışı engeller dediğimiz bu engellerimizi aşmak istiyoruz. Biz federasyon olarak bakliyat tüketimini çeşitlendirmeye çalışırken dünyadaki bakliyat tüketimin bir noktada sabit kalmasını engelleyerek bakliyat çeşitliliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz” diyerek Dünya Bakliyat Konfederasyonu olarak geliştirilmek istenen çalışmalara vurgu yaptı.

 

“BAKLİYAT İŞLENMESİNE DAYALI SANAYİNİN YÜZDE 70’İ MERSİN’DE”

Programda konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su, bakliyat ürünlerinin sağlıklı beslenmenin en önemli gıdaları arasında olduğunu söylerken ucuz girdiyle, en yüksek proteini sağlayan, ekonomik değeri en yüksek olan bir ürün değerlendirmesinde bulundu. Mersin ilinde yaklaşık 250 firmanın bakliyat sektöründe hizmet verdiğini hatırlatan Vali Su, “Devletimiz tarım konusunda çok önemli işler yapıyor. Yapmaya da devam ediyor. Bir kere şunun altını çizelim 2010 yılında dünyanın üçüncü büyük tohum gen bankası kuruldu. Bunun gibi tarıma yapılan destekler, sulamayla ilgili, tohumlarla ilgili, ziraatle ilgili, birçok desteklerde devam ediyor bundan sonra da devam edecek. Ülkemizin yaklaşık 1 milyon 164 bin ton bakliyat üretimi gerçekleştirildi. Bu önemli bir rakkam. Bu anlamda yaklaşık biz 2017 yılında 6.4 milyar dolarlık hububat, yağlı tohumlar baklagiller ihracatı gerçekleştirdik. Bunun da 431 milyon doları ilimizden gerçekleştirildi ve Mersin ilimiz bu anlamda bakliyat konusunda çok önemli değerlere sahip. Bu ürettiğimiz 1 milyon 164 bin ton üretimin yaklaşık 750 bin tonu bizim borsamızda işlem görüyor. Dünya Bakliyat Federasyonluğunun başkanlığını biz yürütüyoruz. Mersin Ticaret Borsası Türkiye’deki 113 borsa içerisinde işlem hacmi en yüksek olan birinci borsa.

Türkiye’de en büyük 100 bin ihracatçı firmanın arasına giren 15 Mersinli firmadan 9’u bakliyat üretiminde faaliyet gösteriyor. Mersinliler, işadamlarımız, üreticilerimiz, tarım sektöründe çalışanlarımızla bir bütün olarak ülkemizin hem ihracatına hem tarım ekonomisine tarım üretimine çok önemli destekler sağlamakta, çok önemli katkılar sağlamaktalar. Ben bu anlamda bu özel günde hem üreticilerimizi, hem tüketicilerimizi hem de bu sektörde iş yapan bütün işadamlarımızı kutluyorum hepsine başarılar diliyorum” dedi.

 

Sürdürülebilir üretim ve tüketim alanında bakliyat ürünlerinin önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, etkinlikte yaptığı konuşmasında, “Türkiye’de Pakistan’ın girişimleriyle 2016 yılını uluslarası bakliyat günü olarak ilan eden BM’in 10 Şubat gününü Dünya Bakliyat Günü olarak resmen kabul etmesi şüphesiz sebepsiz değildir. Son yıllarda düzenlenen küresel etkinlik ve projelerde öne çıkan alternatif enerji, gıda güvenliği ve sürdürülebilir çevre kavramları aslında her şeyi özetliyor. Bu nedenle son dönemde sürdürülebilir üretim ve tüketim, sürdürülebilir kalkınma, yeşil büyüme kavramları ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu bağlamda sürdürülebilirlik gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını sağlaması imkanlarını ortadan kaldırmadan günümüz ihtiyaçlarının sağlanmasıdır. İşte baklagiller sürdürülebilir tarım bakımından çevresel olarak en sürdürülebilir bitki türüdür. Bu nedenle gıda güvenliği ve kırsal kalkınma noktasında önemli roller üstlenecek konumdadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kanunlar çerçevesinde ve imkanlarımızı da zorlayarak ülke tarımının başkenti olma potansiyeline sahip Mersinimizde tarımı yeniden ayağı kaldıracak pek çok tedbir alıyor, Proje geliştiriyoruz. Ülkemizin 12 ay tarım yapabilen tarım yapabilen tek kenti olan Mersinimizin yüksek potansiyelini harekete geçirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz.” Dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ