Kaymakam Kula, Cami inşaatını inceledi

Okuduğunuz haber
BARO BAşKANı ER, TRT ÇUKUROVA RADYOSU’NA KONUK OLDU

Şimşek’den yeşil alanın TOKi’ye devrine tepki

Anasayfa   /    Mersin    /    Baro Başkanı Er, TRT Çukurova Radyosu’na konuk oldu

Baro Başkanı Er, TRT Çukurova Radyosu’na konuk oldu

Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er, TRT Çukurova Radyosu’nda Hakan Erendur’un sunduğu, ‘Akdeniz’den Toroslara’ programının canlı yayın konuğu oldu. Görev süresi boyunca hayata geçirmiş olduğu ve hayata geçireceği projeleri anlatan Baro Bşk. Er, “Meslektaşlarımızın geleceği için hizmet üretiyoruz. Hizmet odaklı çalışıyoruz. İçe dönük Baromuz, dışa açıldı” dedi.

MERS°N      07 Subat 2018 - 15:29     317     0

Baro Başkanı Er, TRT Çukurova Radyosu’na konuk oldu

“Avukatlık Ofisi Başvuruları Başladı”

Mersin Barosu olarak, Baro tarihinde birçok ilki ve Türkiye’de öncü olan projeleri hayata geçirdiklerini belirten Baro Bşk. Er, “Mersin Barosu Avukat Ofisleri Projesi’ni çok önemsiyoruz ve üzerinde titizlikle çalıştık. Çünkü hukuk fakültesini bitirip de ofis açamayan, mesleğini ircaa edemeyen birçok meslektaşımız var. Geleceğimizin meslektaşlarına destek olmak en büyük görevimiz. Avukatlık Ofisi Projesi ile birçok meslektaşımız hazır ofisle mesleklerini yapabilecekler. Bu da bize gurur veriyor” diye konuştu.

“Mersin Barosu Kendi Kabuğundan Sıyrıldı”

Mersin Barosu olarak; kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, basın ve vatandaşların yanında yer alarak, içe dönük olan Mersin Barosu’nun, dışa açıldığını, kendi kabuğundan sıyrıldığını belirten Baro Bşk. Er, “Sorumluluk bilinciyle toplumsal konulara duyarlı olarak, gerekli adımlarımızı atıyoruz. Baromuzun çıtasını yükseltmeye çalıştık ve başardık. Mersin Barosu kurumlar ve vatandaşlar nezdinde sözü geçen, saygınlığı artan bir Baro oldu. Mersin Barosu; kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, basın ve vatandaşların daha çok yanında yer almaya başladı. Sorumluluk bilinciyle toplumsal konulara duyarlı olarak, gerekli adımlarımızı atıyoruz. 1 yıllık süreçte çok büyük hizmetler gerçekleştirdik. Olmaz denilen projeleri hayata geçirdik. Baromuz her geçen gün daha da büyüyor. Çünkü sürekli projeler üretiyoruz” dedi.

 “Eğitim Ve Farkındalık Çalışmaları Yapılıyor”

Mersin Barosu’nun Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Merkezi’nin, kadınların ve çocukların hakları ve şiddet konusunda aydınlatılması için ciddi çalışmalar yaptığını kaydeden Baro Bşk. Er, “Mersin’de çocuklarımıza, kadınlarımıza, toplumumuzun her kesimine eğitimler veriliyor. Mersin merkez ve ilçelerdeki tüm okullarda öğrencilere eğitim seferberliği başlattık. Mersin Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversitelerle işbirliği içerisinde ortak çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar Baro tarihinde ilk kez yapılıyor. Baromuzun Kadın Hakları Merkezi ile Çocuk Hakları Merkezi, gönüllü hizmet vermektedir. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın haklarını savunmaktadır, onların her daim yanlarındadır. Çalışmalarımızı çok başarılı bir şekilde yürütüyoruz” diye konuştu

 

“Çocuk Hakları Tiyatro Oyunuyla Anlatılacak”

Mersin Barosu olarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, çocuklara hakları ve cinsel istismardan korunma yollarının tiyatro oyunu ile anlatılacağını ve oyunun Mersin’de merkez ve ilçelerdeki bütün okullarda, kültür merkezlerinde ve gösteri alanlarında avukatlar tarafından sahneleneceğini ve izlemeyen hiçbir çocuğun kalmayacağını ifade eden Baro Bşk. Er, bu projenin Mersin’de çocuklara yönelik cinsel istismarın azalmasına büyük oranda katkı sağlayacağını vurguladı.

“Hayata Geçireceğimiz Çok Proje Var”

15 aylık süreçte büyük hizmetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Er, “Avukatlarımız için Adliye içerisinde 4. katta yeni bir kütüphane açtık. Her gün en az 40 avukatımız kütüphanemize gelerek çalışmalarını yapıyor. Gökdelen Hizmet Birimimizdeki kütüphanemiz açık fakat meslektaşlarımızın işi Adliye içerisinde olduğu için orası uzak kalıyor.Geçmiş dönem Baro Başkanlarımız güzel hizmetler yaptı ama her dönem yeni hizmetler üretilmesi gerekiyor. Baromuz Biz de yeni hizmetler üreterek, Baromuzu bir çıta daha yükselttik. CMK gece görevlendirme aracı alarak, gece görev yapan meslektaşlarımız evinden alınıp görev yerine götürülüyor, daha sonra tekrar evine bırakılıyor. Aracı olmayan, gece geç saatte göreve gitmek zorunda olan meslektaşlarımızın güvenliği için önemli bir hizmet oldu. Ayrıca, minibüs alarak avukatlarımızın ve komisyonlarımızın hizmetine sunduk. Böylece araç kirası ödemiyoruz. Meslektaşlarımızın işlerini zorlaştıran ve masrafları ile gelir kaleminden çok gider kalemi oluşturan Baro Kart (Free Kart) sistemini kaldırdık. Meslektaşlarımız için adliye güney kapısından ayrı bir giriş kapısı oluşturduk. Böylece meslektaşlarımızın mesleğin onuruna yakışır şekilde, sıra beklemeden ve işlerine gecikmeden rahat etmelerini sağladık. Ayrıca, meslektaşlarımızın Adliye ön bürolarından evrak çıktılarını ücretsiz olarak alabilmelerini sağladık. Daha yolun başındayız, hayata geçireceğimiz çok proje var” şeklinde konuştu.

“Mersin Cezaevi Avukat Görüşme Odası Yenilendi”

Avukatların müvekkilleriyle daha rahat ortamda görüşmelerini sağlamak için Mersin Barosu olarak, Mersin Cezaevi Avukat Görüşme Odası’nı yeniden düzenleyerek genişlettiklerinin bilgisini veren Baro Bşk. Er,  çalışmalarda sona gelindiğini ve yakın zamanda avukatların hizmetine gireceğini söyledi.

 

Mersin Barosu’na yeni birimler ve odalar kazandırdıklarını ifade eden Er, “Avukat Hakları Merkezi, Çocuk Hakları Merkezi ve Uzlaştırma Merkezlerimizin fiziki mekânı yoktu. Avukatlarımızın çalışmalarını rahat yapabilmeleri için birimlerimizi Adliye içerisinde yeni fiziki mekânlarına kavuşturduk. Basına verdiğimiz önem nedeniyle, basın mensuplarıyla sağlıklı iletişim kurabilmek için Baromuzda Basın, Sosyal Medya ve Bilişim birimi açtık. Ayrıca, Baromuz için yeni bir sosyal tesis açmak geç kalınmış bir projedir. Yeni bir sosyal tesis kurmak için yer arayışı içerisindeyiz” diye konuştu.

“Meslektaşlarımızın Geleceği İçin Hizmet Üretiyoruz”

Hayata geçirmiş oldukları hizmetleri, meslektaşlarının ve avukatlık mesleğinin geleceği için yaptıklarını kaydeden Baro Bşk. Er, “Barolar, kişisel çıkarların olduğu, birilerini mutlu etmek için var olan bir kurum değildir. Tamamen avukatlarımızın, vatandaşlarımızın çıkarı doğrultusunda hizmet üreten bir kurumdur. Mersin Barosu hizmet odaklı çalışmıyordu. Meslektaşlarımızın ve mesleğimizin sorunları maalesef kanun değişiklikleri ile çözümlenebilir. Stajyerlerimizin maaş alabilmesi için, tapu devirlerinin barolara, vekâletnamelerin avukatlara verilmesi için, avukatlarımızın emekli maaşlarının yükseltilmesi için, Mersin’de iş mahkemeleri sayısının arttırılması, avukatların bilirkişilik yapabilmesi ve son olarak da CMK’da görev yapan meslektaşlarımızın ücretlerinin artırılması için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduk ve takibini etkin bir şekilde sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ