Yatırımcıya ‘tek durak’ kolaylığı

Okuduğunuz haber
BİLBOARD KRİZİ PAHALIYA PATLADI!

Taşucu Stadı hizmete açıldı

Anasayfa   /    Mersin    /    Bilboard krizi pahalıya patladı!

Bilboard krizi pahalıya patladı!

3 aylık süreçten hem belediye, hem işletmeci firma, hem de Mersin markaları zararlı çıktı.

MERSİN      12 Nisan 2018 - 18:34     1418     0

Bilboard krizi pahalıya patladı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bilboard, otobüs durağı ve raket reklam mecralarını işleten firmanın sözleşmesini tek taraflı feshetmesi mahkemeden döndü. Mahkeme fesih kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi ve işletmeci firma 3 aylık aradan sonra bilboardlara reklam almaya başladı. 3 aylık kriz sürecinde belediye 3 milyon liralık gelirden oldu, işletici firma, rezervasyon ve sözleşme yapan firmalara yüklü miktarda tazminatlar ödemek zorunda kaldı, markalar ürün ve kampanyalarını tanıtamadı.

Abidin Yağmur

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir’deki 600 bilboard, bin civarında otobüs durağı ve raket reklam mecralarını işleten Yıldız Ada Reklam Ajansı’nın sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmişti.  Geçtiğimiz Aralık ayında alınan fesih kararının ardından Ocak ayında da Yıldız Ada Ajansı tüm bilboard ve duraklardan tahliye edildi, o günden bu zamana kadar geçen 3 aylık sürede tüm bilboard ve duraklarda sadece Büyükşehir Belediyesi’nin, MHP’nin, AK Parti’nin, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Mersin Barosu’nun ilanları yer aldı.

Mahkeme yürütmeyi durdurdu

Belediyenin fesih kararına karşı dava açan Yıldız Ada Ajansı, Mersin 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme, 9 Nisan’da Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bir tebligat çıkararak, reklam araç ve gereçlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmeyeceğini, davacı firmanın kullanıma devam edeceğini bildirdi. Mahkeme esas hakkındaki kararını ise önümüzdeki aylarda verecek.

‘İşletmeciliğe devam edeceğiz’

 Yıldız Ada Ajans’ın işletmecisi Kemal Bozkurt, yaşanan süreci gazetemize değerlendirdi. Bozkurt, “Mersin Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız sözleşme çift taraflı sözleşmeydi. İhaleyi aldık ve iki taraf arasında sözleşme imzalandı. Ama belediye bu sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti. Ortada bir yargı kararı yoktu. Yani taraflardan biri ‘ben oynamıyorum’ dedi ve feshetti. Tek taraflı fesih haklı değildir, hukuki değildir dedik. Kusurumuz varsa mahkeme karar verir dedik. Burada Büyükşehir Belediyesi kendini yargı yerine koydu ve fesih kararı aldı. Biz de yargı yoluna gittik. Başvurumuz üzerine mahkeme dosyayı inceledi ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Fesih kararını durdurdu, işimize devam etmemiz yönünde karar verdi ama mahkememiz devam edecek. Bilboardları ve durakları bugünden itibaren kullanmaya devam edeceğiz. İşletmeciliğimiz kaldığı yerden devam edecek. Şu an reklamlar gelmeye başladı. Sonuç itibariyle Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısıyız, sözleşme gereğince belediyenin faaliyetleriyle ilgili ilanları ücretsiz yayınlamaya devam edeceğiz” dedi.

‘Ciddi kayıplarımız oldu’

 Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin fesih kararını Aralık ayında aldığını, bilboardlardan tahliye edilmelerine yönelik bir mahkeme kararı olmamasına rağmen Ocak ayının 8’inde fiilen bilboardlardan çıkarıldıklarını anlatan Bozkurt,  “Belediye fesih kararı aldığında burada hem belediye, hem biz, hem de Mersin iş dünyası kaybeder diye uyardık. Çünkü işletmeler, firmalar kendilerini bu mecralarda ifade ediyorlar, kendilerini tanıtıyorlar, ürünlerini, kampanyalarını tanıtıyorlar. Biz belediyeye bu mecralar için her ay 1 milyon lira ödeme yapıyoruz. Fesih kararı nedeniyle 3 ay kullanamadık, belediye 3 ayda 3 milyon liralık gelirden oldu. Markalar, işletmeler huzursuz oldular, tepki gösterdiler. Çünkü herkesin bir reklam planı var, reklam bütçesi var, 3 ay boyunca bu mecraları firmalar kullanamadı. Artı biz kaybettik. Rezervasyonlarımız iptal oldu, planlar iptal oldu. Markaların, firmaların reklam için ayırdıkları 3 aylık bütçeler başka şehirlere gitti. Sözleşme hükümlülüklerini yerine getiremediğimiz için bazı markalara tazminat ödemek durumunda kaldık. Çünkü kurumsal bir firmayız, sözleşmeli çalışıyoruz ve taahhütler yerine getirilmediği zaman tazminat ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ciddi kayıplarımız oldu” diye konuştu.

‘Belediye başkanları orada emanetçi’

 Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu krizi iyi yönetemediğini kaydeden Bozkurt, “ Bilboard ve otobüs duraklarının sadece belediye için kullanılması, sadece bir parti ve o partinin genel başkanı için kullanılması halkta tepkilere neden oldu. Belediyeler kimsenin mülkü değil. Belediye başkanları orada emanetçi. Belediye başkanları herkesin belediye başkanı olmak zorunda. Herkesin o bilboardlarda hakkı var ama belediye sadece bir parti için kullanınca tepki çekti” dedi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ