CHP Aday adayı  Seçer,  hedeflerini anlattı !

Okuduğunuz haber
‘B°L°M VE GENçL°K MERKEZ° OLACAK’ DEM°şLERD° AğıR ARAç PARKı YAPTıLAR

Kadınlar OHAL istemiyor

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Bilim ve Gençlik Merkezi olacak’ demişlerdi ağır araç parkı yaptılar

‘Bilim ve Gençlik Merkezi olacak’ demişlerdi ağır araç parkı yaptılar

Eski otogar alanı araç parkı oldu

MERS°N      17 Ocak 2018 - 16:26     1110     0

‘Bilim ve Gençlik Merkezi olacak’ demişlerdi ağır araç parkı yaptılar

Abidin Yağmur


Mersin Büyükşehir Belediyesi, eski otogarın arazisine Bilim ve Gençlik Merkezi yapacağını kamuoyuna ilan etmişti. Hatta Bilim ve Gençlik Merkezi’nin projesi dünyaca tanınmış ödüllü mimar Emre Arolat’a çizdirilmişti. Aradan 2 sene geçti, belediye Bilim ve Gençlik Merkezi için adım atmadı, eski otogarın arazisini de ‘araç parkı’ yaptı.

 2014 yılında göreve seçilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın vaatleri arasında, Mersin’e Bilim ve Gençlik Merkezi ile yeni bir belediye binası kazandırmak da bulunuyordu. Aradan geçen 4 yılda, projeleri hazır olmasına rağmen her iki bina için de adım atılmadı, projeler için seçilen eski otogar arazisi de, şehrin girişinde önemli bir konumda bulunmasına rağmen, belediyenin ağır araç parkına çevrildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta yapılan ocak ayı toplantısında, mevcut durumda belediye idari binası olarak kullanılan Taş Bina’nın kent müzesi yapılması, belediyenin idari işlerinin yürütülmesi için de şehir merkezinde kiralık bina bulunması gündeme geldi.

Büyükşehir Belediyesi mevcut durumda şehir merkezinde 3 ayrı binada hizmet veriyor. Bu binalardan ikisinde kiracı durumunda olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binası yapım işi, Başkan Kocamaz’ın seçim vaatleri arasında yer alıyordu.

Kocamaz, seçim bildirgelerine giren vaatlerinde, Makine İkmal Dairesi’ne ait garaj ile eski otogarın arazinin Bilim ve Gençlik Merkezi ve belediye hizmet binası olarak kullanılacağını bildiriyordu. Hatta Kocamaz, eski otogar arazisi üzerinde kurulacak Bilim ve Gençlik Merkezi ile onun bitişik parsellerinde kurulacak yeni belediye hizmet binasının projesini de ödüllü mimar Emre Arolat’a yaptırmış, Arolat bu projeyle uluslar arası alanda ödül almıştı.

Mimar Arolat, 2016 yılında gazetemize verdiği demeçte, “Mersin Büyükşehir Belediyesi Hizmet binaları kent merkezinin doğusunda, liman bölgesi ile az katlı konut yapıları arasında 90 bin metrekarelik bir alanda tasarlandı. Proje kararlarının ardında yatan ana motivasyon alışıldık kapalı ve içe dönük kamu yapısı tipolojisinden sıyrılarak, belediye binasını kentlinin kullanımına açmak ve kentte yaşayan insanları içeri davet eden, kentin eksikliğini duyduğu mekanları üreten bir merkez haline getirmek olarak tanımlanabilir. Belediye ofisleri ve hizmet binaları, hizmet ve iş konularına göre gruplanarak 17 adet az katlı yapı fragmanına bölündü. Yapıların oturduğu zemin, çarşı olarak nitelendirilebilecek mağazalar, yeme içme alanları, kültür-sanat mekanları ve spor alanları gibi her gün ve gündüz -gece kullanım imkanı sağlayacak fonksiyonlarla donatıldı” bilgisini vermişti.

Belediyenin sitesinde ‘tamamlanan projelerimiz’ başlığı altında Bilim ve Gençlik Parkı projesi şöyle anlatılıyordu: “Eski otogar alanında 49 bin 839 metrekarelik bir yerleşkeye yapılacak olan Bilim Parkı ve Gençlik Merkezi inşaatına projesi ihale hazırlıklarına başlandı. Proje ile gençlerin deneyerek, gözlemleyerek öğrenmeleri sağlanacak. Türkiye’nin en büyük Bilim Parkları’ndan biri olacak parkta deney atölyeleri, derslikler, laboratuarlar, performans salonları, spor ve nitelikli aktivite alanları yer alacak.  İçerisinde çocuk üniversitesi, büyük kent kütüphanesi ve bilim müzesinin de yer alacağı merkezde tiyatro gösterilerinin ve konferansların yapılacağı anfi tiyatro ve yaşam alanları sayesinde gençlerin vakit geçireceği bir park haline gelecek.”

Aradan geçen süreçte Büyükşehir Belediyesi, eski otogarı 2015 yılında yıktı ve yaklaşık 50 dönümlük arazi boş kaldı. Araziyi Bilim ve Gençlik Merkezi olarak değerlendireceğini vaat eden belediye, bu projeyi yatırım planlarına almadı ve ağır araç parkı olarak kullanmaya başladı. Belediye, eski otogar alanının etrafını tel örgüyle çevirdi ve giriş kapısına ‘araç parkı’ takı yerleştirdi. Şehrin doğusunda, önemli bir konumda bulunan arazi, bundan sonra ağır araç parkı olarak kullanılacak

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ