İşçilere müjde

Okuduunuz haber
BR GÜNLÜĞÜNE ASKER OLDULAR(ÜM

Biber üreticisi perişan

Anasayfa   /    Mersin    /    Bir günlüğüne asker oldular(üm

Bir günlüğüne asker oldular(üm

Mersin'de 49 engelli genç, "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne temsili askerlik yaparak teskere aldı.

MERSN      13 Mayis 2018 - 17:17     244     0

Bir günlüğüne asker oldular(üm

Diyar ŞİRİN

Mersin’de Vatan borcunu yapamayan 49 engelli genç "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne temsili askerlik yaparak teskere aldı. Törene asker ailelerin yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne de katıldı.

Askeri disiplinin ve düzenin eksiksiz bir şekilde sağlandığı törende konuşan Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder, silah altına alınamayan vatandaşların, bu hak ve ödevlerini her yıl Mayıs ayında 1 gün süreli yerine getirebildiğini söylerken, "Yüce Türk Milleti'nin vatan sevgisinin bir göstergesi olarak dünyadaki ilk ve tek uygulama olan temsili askerlik uygulaması ile burada bulunan gençlerimiz ve ailelerinin bir gün süreli dahi olsa askeri ortamı yaşama ve bu hazzı tatmalarına imkan sağlamaya çalışılmıştır. Bu süreçte aramıza katılan silah arkadaşlarımızın gönüllerinden geçen duygu ve düşüncelerini paylaşmak bize manevi bir güçtür" ifadelerini kullandı.

KOMUTANLIĞIN KAPISI SİZLERE HER ZAMAN AÇIKTIR

Yemin eden engelli gençlere seslenen Gürbüz, kendilerinin vatan ve bayrak sevgisinin büyüklüğünü gördüklerini belirterek, "Gönlümüzün ve komutanlığımızın kapıları sizler için her zaman açıktır" dedi. Engelli gençlere hayat boyu unutulmayacak bir gün yaşatmak istediklerini söyleyen Gürbüz, "Değerli aileler, evlatlarınıza destek olmak üzere çalışma ve gayretleriniz her zaman her türlü takdirin üzerindedir. Bir gün için bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız, birlik ve beraberliğin simgesi olarak karşınızda gururla durmaktadır. Kahraman Mehmetçikler Türk Silahlı Kuvvetleri, köklü gelenekleri, disiplinli eğitim seviyesi ile Türk milletine sadakatle hizmet eden, aldıkları her görevi başarıyla yerine getiren yüce bir kurum ve Türk milletinin geleceğe açılan kapısıdır. Bugün sizlere hatırası hayat boyu hafızanızdan silinmeyecek bir gün yaşatmak istedik. Biraz sonra sizler, vatan ve millet uğruda omuz omuza vererek yemin edeceksiniz. Biz bugün burada sizlerin vatan sevgisinin büyüklüğünü gördük ve yaşadık" diye konuştu.

 

BURUKLUĞUMUZU GURURA DÖNÜŞTÜRDÜK

Törende 1 günlüğüne askerlik görevini yerine getirerek terhis alan engelli gençlerden Denizci Er Adil Çakıcı'da bir konuşma yaptı. Çakıcı "Bugün burada bu şerefli üniformayı giyip yemin ederek içimizdeki burukluğu guru ve onura dönüştürdük" diyerek yaşadığı heyecanı dile getirdi. Artık kendilerinde anlatacakları askerlik anılarının olduğunu söyleyen Çakıcı, "Bizler de burada ailelerimizle bu anı yaşıyoruz. Çünkü burada kahramanlıklarıyla nam salmış Türk Silahlı Kuvvetlerinin saflarına katıldık. Her anne ve babanın, fedakarlıklarla yetiştirdiği evlatlarını askere uğurlarken yaşadığı sevinç ve gururu bu kez biz de yaşadık, ailelerimize yaşattık. Ayrıca, bu şerefli üniforma altında yemin ederek içimizdeki burukluğu gurur ve kıvanca dönüştürdük. Bugün asker arkadaşlarımızla beraber eğitimler yaptık, asker arkadaşlarımızla beraber yemek yedik. Aynı tadı tattık, aynı duyguları yaşadık. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için namusumuz ve şerefimiz üzerine yemin ettik" dedi.  49 gencin yemin etmesinin ardından Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi Burhanettin Kocamaz ve Akdeniz Bölge  Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz askerlere terhis belgelerini takdim ettiler.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER