Yaz Spor okulları kayıtları başladı

Okuduunuz haber
‘BR OYUM BOŞA GTMESN HESAB BZ KURTULUŞA GÖTÜRMEZ’

Sera gazı emisyon istatistikleri açıklandı

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Bir oyum boşa gitmesin hesabı bizi kurtuluşa götürmez’

‘Bir oyum boşa gitmesin hesabı bizi kurtuluşa götürmez’

Mersin’in tek bağımsız milletvekili adayı Avukat Derya Demir, mütevazi bir bütçeyle seçim çalışması yapıyor

MERSN      06 Haziran 2018 - 16:46     2588     0

‘Bir oyum boşa gitmesin hesabı bizi kurtuluşa götürmez’

ABİDİN YAĞMUR

Türkiye Komünist Partisi seçimlere katılamayınca Bu Düzen Değişmeli Platformu adı altında merkezlerde bağımsız milletvekili adaylarıyla seçime girilmesi kararı alındı. Mersin Barosu’na kayıtlı avukatlardan Derya Demir de, Mersin’deki tek bağımsız milletvekili olarak çalışmalarını sürdürüyor. Mütevazi bir bütçeyle, parti üyelerinin ve gönüllülerin yer aldığı bir ekiple çalışmalarını sürdüren Avukat Demir, neden bağımsız aday çıkardıklarını, Bu Düzen Değişmeli Platformu’nun hedeflerini anlattı.Yüksek Seçim Kurulu’nun yasada olmayan bir koşul öne sürdüğünü iddia eden ve bu nedenle Türkiye Komünist Partisi’nin seçimlere katı dile getiren Demir, “YSK’nın bu kararından sonra, bu düzeni istemeyenlerin seçeneksiz kalmaması gerektiğini düşündük. Daha sonra Bu Düzeni Değiştireceğiz Platformu kuruldu. Platform her ilde toplantılar yaptı, adaylar bu toplantılarda belirlendi. Mersin’den de beni layık gördüler. Bu seçim döneminde Mersin’deki tek bağımsız milletvekili adayı benim. Daha önce bağımsız adaylığım olmadı ama TKP listelerinden milletvekili adayı olmuştum” dedi.

 

‘Seçmenin iradesine şantaj yapılıyor’

Bu Düzen Değişmeli Platformu’nun seçimleri sıradan bir aritmetik hesabı, meclise girme çabası olarak görmediğini ifade eden Derya Demir,  “Her seçim döneminde maalesef aritmetik hesaplar yapılıyor. AKP’den kurtulmak üzere istatistikler yapılıyor. Biz şunu söylüyoruz. Bu düzende kurtuluş mümkün değil. Bu düzenin argümanlarıyla, aktörleriyle mevcut şikayetlerimiz düzelmez. 16 yıldır hep bu hesaplarla oyumuz istendi. O barajı aşamazsa AKP gitmez,  o barajı aşamazsa bu şu kadar milletvekili çıkarır gibi açıkça şantaj yapıldı halkın iradesine.  Sağcılar MHP’ye versin, solcular CHP’ye versin mantığının bizi hiçbir şekilde ilerletmediğini gördük. Hem Ortadoğu’daki savaşlara karşılar hem ABD ile müttefikler. Laiklik tehlikede diyorlar ama dini argümanlarla konuşuyorlar. En temel sorunlarda, en temel başlıklarda bile bu düzenle uyum sağlayacak siyasetçilerden kopmaya çağırıyoruz insanları” diye konuştu.

 

‘Oyum boşa gitmesin hesapları kurtuluşa götürmüyor’

TKP ve Bu Düzeni Değiştireceğiz Platformu’nun sorununun sadece Erdoğan’ın ve AKP’nin iktidardan inmesi olmadığını ifade eden Demir, “Gerçekten bizim sorunumuz sadece Erdoğan ya da AKP değil. Düzeni değiştirecek iradeye de ihtiyacımız var. Dolayısıyla Bu Düzen Değişmeli Platformu’nun adayları desteklendiğinde sokaktaki direniş de güçlenecek, fabrikalardaki grevler de güçlenecek, kadınlar daha rahat nefes alacak. Onun dışındaki mücadelenin gerçek olmadığı ortada. Sürekli aynı partiler seçime giriyor. 2010’dan sonra cumhuriyetin temel ilkelerine balyoz darbeleri indi ve kimse buna sesini çıkarmadı. Herkes uyum sağladı. Başkanlık sistemine hayır dedik, oylarımız çalındı. Şimdi başkan adayları çıkıp millet bu rejimi seçti diyor. Oysa millet seçmedi bunu. Bizim oylarımız çalındı. Bütün bunlara toptan bakınca bir umut ışığı göremiyoruz. O aritmetik hesapların, bir oyum boşa gitmesin hesaplarının bizi kurtuluşa götürmediğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘Seçilerek sosyalizmi ilan edeceğiz demiyoruz’

Bağımsız Mersin Milletvekili adayı Derya Demir, ‘bu düzen değişmeli’ derken kasıtlarının sosyalizmin kurulması olduğunu belirterek,  “Cumhuriyet değerlerine, laikliğe, aydınlanmaya sahip çıkıyoruz ama bunun üzerine kapitalizmi yıkmak gibi bir hedef koyuyoruz. Kapitalizmin umut olmadığını söylemek istiyoruz. OHAL’den önce de, OHAL’den sonra da grevler keyfi şekilde yasaklanıyor. Sosyalistlerin güçlü olduğu bir ülkede bunu yapamazlar. Seçilerek meclise girerek sosyalizm ilan edeceğiz demiyoruz. Sadece şunu söylüyoruz, fabrikadaki işçilerin güce ihtiyacı varsa bunu biz sağlarız. Sokakta şortla gezdiği için şiddete uğrayan kadınların güce ihtiyacı varsa bunu biz sosyalistler sağlarız. Karaman’daki taciz davası, Adana’daki yurt yangını davası, eğer sosyalistler güçlü olsaydı kolaylıkla kapatılamazdı. Dolayısıyla halkın gerçek temsilcilerinin güçlü olduğu, mecliste olduğu bir Türkiye’de çok daha farklı şeyleri konuşuruz. Kalkıp bugün laiklik tehlikede demezdik. Laikliğe karşı her eylemde karşısında duran bir güç olurdu” dedi.

‘Oy bir yerden sonra önemini yitiriyor’

Mersinli seçmenlerin bağımsız milletvekili adayı gördüğünde şaşırdığını ifade eden Derya Demir, “Böyle bir zamanda bağımsızlık adaylık nereden çıktı diyenler oluyor. Bazıları seçileceğini bilsek veririz diyor. Birçoğu da şunu söylüyor, sandığa gitmeyi düşünmüyorum, herkes bizi kandırıyor diyor. Sandığa gitmemeyi ya da geçersiz oy vermeyi düşünenler var,  bunlar onun yerine size veririm diyor. Biz oydan ziyade 25 Haziran’a bakıyoruz. Bu umudu ayakta tutmak zorundayız. Muhalif umudun yok olmaması için çalışma yapıyoruz. Oy bir yerden sonra önemini yitiriyor. İnsanlar mutlu değil. İnsanlar iş sahibi olsa da evinde mutlu değil. Çünkü kimse istediği işi yapmıyor, kimse işinin karşılığı olanı alamıyor. Toplumda bir birine güvensizlik var, muhbirlik var. Dolayısıyla böyle bir ortamın bu düzen yüzünden çıktığı net. Bu düzen değişmeli söylemi karşılık buluyor ama oya endekslendiğinde gerçekçi bulunmuyor. Biz de bunu örneklerle aşmaya çalışıyoruz. 16 yıldır hiçbir şey değişmedi, hiç ilerleyemedik” diye konuştu.

 

Araba gezdirme yok, kağıt israfı yok

Bağımsız Mersin Milletvekili adayı Avukat Derya Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahalleleri geziyoruz, semt pazarlarını geziyoruz. Halkın kalabalık olduğu yerlerde bildiri dağıtıp sohbet ediyoruz. Ev toplantıları yapıyoruz. Olabildiğince sohbet edebileceğimiz çalışmalar yapmak istiyoruz. İnsanlara derdimizi anlatmak ve dertlerini dinlemek istiyoruz. Seçim bütçemiz dayanışma ve bağışlarla oluyor. Biz TKP olarak kaynakları israf eden bir parti olmadık. Katkılarla bir bütçe oluşturuyoruz ve zengin partilerden daha iyi çalışma yapıyoruz. Araba gezdirmeye karşı çıkıyoruz çevre kirliliği nedeniyle. Belki ilerleyen günlerde bisikletli ekip kurarız. Olabildiğince kağıt israfından kaçınıyoruz.”

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER