Engelli bireylere 50 akülü sandalye

Okuduunuz haber
BU TABLOYU DEĞŞTRMEK BZM ELMZDE

Ramazan’da sıvı tüketimine dikkat 

Anasayfa   /    Siyaset    /    Bu tabloyu değiştirmek bizim elimizde

Bu tabloyu değiştirmek bizim elimizde

Kılıçdaroğlu, Erdoğanın iddia ettiği gibi gerçeklerin tam tersi olduğunu savundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin son 16 yılda dış borç için 151 milyar dolar,  iç borç için 687 milyar lira faiz ödemesi yaptığını belirterek, “Bir de faize karşıyız diyorlar.” dedi. Türkiye’nin ciddi sorunları olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “16 Nisan öncesini bir düşünün. Evet derseniz Türkiye uçacak, evet derseniz faizler düşecek, evet derseniz dolar düşecek, evet derseniz euro düşecek dediler. Ne oldu? Tam tersi oldu. Dolar gidiyor. Euro gidiyor. Bu tabloyu değiştirmek  bizim elimizde” diye konuştu

SYASET      14 Mayis 2018 - 17:53     718     0

Bu tabloyu değiştirmek bizim elimizde

 

 

 

Abidin Yağmur

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Mersin İl Başkanlığı binasının açılış töreni için Mersin’e geldi. Parti binasının açılış kurdelesini il başkanı Adil Aktay, Mersin milletvekilleri Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut ile birlikte kesen Kılıçdaroğlu, parti binasındaki incelemesinin ardından Tevfik Sırrı Gür Stadı yanında halka hitap etti.

Aşırıcı sıcağa rağmen miting alanında yaklaşık 1 saat boyunca Kılıçdaroğlu’nu bekleyen binlerce partili sık sık ‘Hak, hukuk, adalet’ diye slogan attı, hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söyledi. Miting alanına ‘Demokrasi kahramanı, adalet savaşçısı sayın genel başkanımız tamam diyenlerin diyarı Mersin’e hoş geldiniz’ yazılı dev bir pankartın yanı sıra Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin fotoğrafının yer aldığı ‘Tek davam Türkiye. Artık tamam’ yazılı pankart açıldı.

Mersinli yazar-senarist Osman Şahin’in yanı sıra İyi Parti Mersin İl Örgütü’nden 2 temsilci de platforma çıkarak CHP liderine çiçek sundu.

 

‘TÜRKİYE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’

 

Türkiye’nin ciddi sorunları olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “16 Nisan öncesini bir düşünün. Evet derseniz Türkiye uçacak, evet derseniz faizler düşecek, evet derseniz dolar düşecek, evet derseniz euro düşecek dediler. Ne oldu? Tam tersi oldu. Dolar gidiyor. Euro gidiyor. Enflasyon da gidiyor. Türk lirası aşağıya doğru gidiyor. Bu tabloyu değiştirmek bizim elimizde. Bu tabloyu değiştirmek birlikte çalışmamıza bağlı. Siz de çalışacaksınız, ben de çalışacağım. Sizin de sorumluluğunuz var, benim de var. Her bir kapıyı tek tek çalacağız. Türkiye için, çocuklarımız için, ülkemiz için çalacağız. Ve diyeceğiz ki artık tamam. Yeter söz milletindir diyeceğiz. Millet ittifakınındır söz diyeceğiz. Hep birlikte Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz. Daha güzel bir Türkiye, yaşanacak bir Türkiye, birlikte inşa edeceğimiz, birlikte yaşayacağımız, tasada ve kıvançta birlikte olacağımız bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Tamam mı,  Devam mı? ,” ifadelerini kullandı.

 

‘BU ÜLKEYİ BÜYÜTECEĞİZ’

 

Ekonominin günden güne kötüye gittiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Çiftçinin durumu iyi değil. Narenciye üreticisinin durumu pek parlak değil. Bakın bütün Avrupa, 80 milyonu kim doyuracak diye kendi arasında yarışıyor. Hollanda diyor ki Türkiye’yi ben doyuracağım. Almanya diyor ben doyuracağım. Fransa diyor ben doyuracağım. Polonya diyor ben doyuracağım. En bereketli topraklar üzerindeyiz ekmiyoruz, biçmiyoruz, zarar ediyoruz. Dünyanın en pahalı mazotunu çiftçiye veriyorsun. En pahalı ilacını çiftçiye veriyorsun. Diyorsun ki bununla ek biç. Fiyata gelince fiyat yerlerde sürünüyor. Bu tabloyu değiştirmek bizim elimizde. Bu tabloyu beraber değiştireceğiz. Ne diyeceğiz? Artık yeter, tamam.  Allah’ın izniyle en geç 4 yıl içinde çiftçinin ürettiğinin karşılığını alacağı bir Türkiye inşa edeceğiz. Kendi kendine yeten bir ülke olacağız tarımda. Her şeyimiz var. Mercimek, nohut, elma, kabak dışarıdan geliyor. Biz bu tabloyu değiştireceğiz.  Sanayide de devrim yapacağız. Katma değeri yüksek ürün üreteceğiz. İşsizlik sorunu bizim bir numaralı sorunumuzdur işsizlik sorununu da çözeceğiz. Kamu istihdamını büyüteceğiz. Kimse aç ve açıkta kalmayacağız. 4 yılda bunu yapacağız, beşinci yıl keyfini süreceğiz. Beşinci yıl diyeceğiz ki bakın 4 yılda yaptıklarımıza, beşinci yılda bize yeniden oy verin diyeceğiz. Bu ülkeyi büyüteceğiz. Bu ülke bütün dünyayla dost olacak. Bu ülkede barışı getireceğiz, bu ülkede huzuru getireceğiz, bu ülkede kardeşliği getireceğiz. Kimse kimseyi kimliğinden ötürü, inancından ötürü, yaşam tarzından ötürü ötekileştirmeyecek. İnsansa başımızın üstünde yeri vardır diyeceğiz” dedi.

 

‘FAİZ DÜŞECEK, OHAL KALKACAK’

 

2005 seçimleri sürecinde ekonomiyle ilgili projelerini anlattığında ‘parayı nereden bulacaksın’ sorusuyla karşılaştığını hatırlatan Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz vaatlerimizi, projelerimizi anlattığımızda ‘ey Kılıçdaroğlu parayı nereden bulacaksın’ diyordun. E şimdi yaptın. Demek ki Kılıçdaroğlu doğruları söylüyor. Emekliye 2 maaş ikramiye dedik, sen bayramda biner lira vereceğiz diyorsun. Hadi o da yine idare eder diyelim.  Ama yetmez. Taşeron işçiye kadro dedik. Olmaz diyordun, ne oldu, kadro doldu? Ayın 24’ün de yeni seçim bildirgemizi açıklayacağız. Çağdaş bir Türkiye’yi nasıl inşa edeceğimizi anlatacağız. Yine onlar belki diyebilirler siz bunları yapabilir misiniz? Parayı nereden bulacaksınız diyebilirler. Türkiye dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Son 16 yılda bu hükümetin dışarıdaki faiz lobilerine ödediği faizin miktarı 151 milyar dolar. Borç para aldılar faiz ödediler. Bir de faize karşıyız diyorlar. Faizi düşüreceğim diyor. 16 yıldır düşürmedin de 24 Haziran’dan sonra mı düşüreceksin. 16 yıldır bu millet faiz altında inim inim inledi. İçerde ödedikleri faiz 687 milyar lira. Çiftçi mi aldı, emekli mi aldı, işçi mi aldı, öğretmen mi aldı, memur mu aldı? Kim aldı 687 milyar lirayı. Biz ne yapacağız? O faizi düşüreceğiz, OHAL’ikaldıracağız, demokrasiyi getireceğiz. Parayı kime vereceğiz? Tefecilere değil, adımız Halk Partisi halka vereceğiz. Halkı yüceltmek bizim görevimizdir. Öncülerimiz de kadınlar ve gençler olacak. Sevgisi ve iradesi güçlüdür kadınların. Türkiye’nin hangi yöne gittiği üç aşağı beş yukarı hepimiz görüyoruz. Karanlık bir koridorda hep beraber ilerliyoruz. Türkiye’yi o karanlık koridordan çıkarmak bizim elimizde. Bu ülkenin kadınlarının, gençlerinin elinde. Cumhuriyet bir kadın devrimidir. Kadın erkek eşitliğinin gelmesi, kadınların hayatın her alanında söz sahibi olması bizim emelimizdir. 25 Haziran’da hep birlikte şarkılar söyleyeceğiz. Güçlü Türkiye’yi yeniden inşa etmek için birlikte yürüyeceğiz.”

 

‘MUHARREM İNCE İÇİN DESTEK BEKLİYORUM’

 

Konuşmasında Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için destek isteyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “16 Nisan referandumunda Mersin’de yüzde 64 oranın hayır çıkmıştı. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Muharrem İnce’ye daha yüksek bir destek bekliyorum Mersin’den. Özellikle kadınlardan bekliyorum. Sizin sevginize ve gücünüze inanıyorum. Türkiye’nin geleceği konusunda kaygılarınız var. Sizin kaygılarınız var, bizim de kaygılarımız var. Birlikte, el ele, Türkiye’yi çağdaş uygarlığa çıkaracağız. Birlikte, el ele, bütün kaygıları atıp güzel bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Birlikte, el ele her eve, her şehre bereket, huzur getireceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz. Eğer bununu yaparsak Türkiye’ye karşı, vatanımıza, bayrağımıza, çocuklarımıza karşı görevimizi yerine getirmiş olacağız. Anlaştık mı? Günün deyimiyle sorayım: Tamam mı? Vallahi de billahi de sıkıldık. Artık yeter diyoruz, tamam  diyoruz. Tamam mı?  Bizim cumhurbaşkanı adayımız bir öğretmen. Binlerce çocuk yetiştirdi. Yetiştirdiklerinden şu an akademi dünyasında, bürokraside çok sayıda öğrencisi var. Sayın Muharrem İnce topluma dokunan, toplumu seven, kişisel hiçbir beklentisi olmayan, 80 milyonu kucaklamak isteyen bir adayımız. Ona destek konusunda sizlerden tamam demenizi bekliyorum. Muharrem İnce’ye ne diyoruz? Oyumuzu vereceğiz. Tabi Muharrem Bey’e oy verirken birleşik oy pusulasında aşağıda CHP’ye evet tercihini basacağınız bir yer daha var. Onu da unutmuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ’

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli göçmenlerle ilgili görüşlerini de açıkladı. Kılıçdaroğlu şunların söyledi:

“Çok can yakıcı bir soruna daha değinmek istiyorum. Suriyeliler konusu. Suriyeli kardeşlerimizi bu ülkeye getiren, sorun yaratan, gelecek açısından ciddi kaygılar yaratanlar başımızdaki mevcut adamlar. Yani bu ülkeyi yönetenler. Diyorlardı ki Emevi Camiinde namaz kılacağız. Onu yapamadılar. Gidemediler. Esat bugün gidecek, yarın gidecek dediler. Esat kaldı, inşallah bunları göndereceğiz. Beraber göndereceğiz. Şimdi Suriyeli kardeşlerimizle ilgili bizim politikamız nedir? Politikamız şu: 25 Haziran’da güzel bir güne uyanacağız. Ve 25 Haziran’da bütün dünyaya ve komşularımıza çağrı yapacağız. Diyeceğiz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarından gelen bir liderdi, mareşaldı o. Ama barışın değerini biliyordu. O dedi ki yurtta barış, dünyada barış. Biz de diyeceğiz ki bütün komşularımıza artık kavga etmeyeceğiz. Biz barış istiyoruz, siz de isteyin. Sadece bölgemizde değil bütün dünyada barıştan yana tavır koyacağız. Suriye’de savaşı en kısa sürede bitireceğiz. Suriyeli kardeşlerimizin evlerini yapacağız, okullarını yapacağız, parklarını yapacağız, her türlü altyapısını yapacağız ve bu kardeşlerimize diyeceğiz ki buyurun kardeşim Suriye’ye gidin. Kendi topraklarınıza, ata topraklarınıza gidin diyeceğiz. Bunu yapacağız. Suriyelilerin bizim ülkemizde perişan şekilde yaşamalarını doğru bulmuyoruz.  Bir başka önemli konu var. Öyle yerler var ki, öyle ortamlar var ki Suriyeli birinci sınıf, bizim vatandaşımız ikinci sınıf. Hastaneye giderseniz Suriyeli vatandaş birinci sınıf, bizim vatandaş ikinci sınıf. Dükkan açar yanında esnafın, bizim esnaf vergi verir ikinci sınıf vatandaş, Suriyeli birinci sınıf vatandaş. Bütün bunları biliyorum. Ama Suriyeliler de insan. Onlara da insanca davranmak lazım. Dememiz lazım kardeşim tamam. Geldin başımızın üstünde yerin var. Artık yeter, bak burnumuzun dibinde oturuyorsun. Buyur git, kendi ülkene git. Baban orada, deden orada, toprağın orada, vatanın orada, bayrağın orada. Oraya git sana her türlü katkıyı yapacağız. Dolayısıyla biz kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ona da bu fırsatı vereceğiz. Kendi ülkesinde huzur içinde yaşasın diye.”

 

‘FİLİSTİN BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ KUDÜS’E TAŞI’

 

Konuşmasında, ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni, Kudüs’e taşımasına da değinen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkiye’nin Filistin Büyükelçiğini Kudüs’e taşıma çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, “1960’lı, 70’li yıllarda bizim gencecik çocuklarımız Kudüs’e gittiler. Filistin’in bağımsızlığı için, Filistin halkı için gittiler. Filistin’in haklarını savunmak için gittiler oralara. Ve o gencecik çocuklarımızın mezarları şu anda Filistin’de. Filistin halkının her zaman yanında olduk. Çünkü biz Kuvva-i Milliye geleneğinden geliyoruz. Mustafa Kemal’in geleneğinden geliyoruz. Bütün mazlum milletlerin arkasında durmak ve onlara destek vermek istiyoruz. Gazze olayını hepiniz hatırlarsınız. Mavi Marmara olayında dediler ki biz Gazze’ye gidiyoruz, Filistinlilere yardım yapacağız. Gittiler, İsrail uluslar arası sularda gemiye saldırdı, 9 vatandaşımızı şehit etti. Bunun üzerine hükümet büyük mitingler yaptı. Aklından büyük konuşmalar yaptı. Dedi ki artık bundan sonra İsrail ile hiç konuşmayacağım. Yan yana gelmeyeceğim. 3 şart yerine gelirse İsrail ile oturacağım konuşacağım. Neydi bu 3 şart? Gazze’de abluka kalkacaktı. İsrail özür dileyecekti. Ve ölenler için tazminat ödeyecekti. Bir, Gazze’de abluka kalkmadı. İki, İsrail ben tazminat ödemem dedi, ama bir vakfa bağışta bulunurum dedi. Üç, bir özür mektubu dahi göndermedi. Sonra ne oldu? Bir gece yarısı meclisten bir kanun çıkardılar. Ve İsrail ile ilişkileri düzelttiler. Bunların yatacak yeri yok. Milleti kandırdılar. 9 kardeşimiz şehit oldu, tazminat ödemediler. Özür dilemediler. Şimdi kalkacaklar konuşacaklar İsrail şöyledir, İsrail böyledir diye. Sen Türkiye’yi İsrail’in arka bahçesi haline getirdin. İsrail’in özür dilemesi gerekirken özür dilemedi. Tazminat ödemesi gerekirken ödemedi. Ablukayı kaldırdırmadılar. Şimdi büyükelçiliği taşıyorlar oraya. Ben bunu parlamentoda eleştirdim. Sayın Erdoğan kürsüye çıktı dedi ki Doğu Kudüs’te bizim konsolosluluğumuz var, orayı inşallah Filistin’in başkenti yapacağız, büyükelçiliğimizi oraya açacağız dedi. Aylar geçti bekliyorum. Günler geçti bekliyorum. Sevgili Erdoğan, gözünü sevdiğim Erdoğan mecliste konuştun, söyledin, niye büyükelçiliği açmıyorsun Doğu Kudüs’te. Birisi mi engel oluyor sana. Birisi elinden mi tutuyor. Diyecek ki ben açacaktım ama CHP karşı çıkıyor. Şimdi CHP Genel Başkanı olarak açık ve net Mersin’den söylüyorum: Yüreğin yeterse git büyükelçiliği aç, ben de seni sonuna kadar alkışlayacağım.”

 

‘VALLAHİ DE BİLLAHİ DE TAMAM’

 

Hükümetin ekonomiden dış politikaya kadar her alanda vaatler verdiğini ancak yerine getirmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“ İşin özeti lafla peynir gemisini yürütmeye çalıştılar lafla. Bugüne kadar hep öyle yaptılar. İşsizlik bitecekti. İşsizlik bitmedi. Türkiye uçacaktı. Dolar uçtu. Emevi camiine namaz kılmaya gideceklerdi. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldılar. Lafla peynir gemisini yürüttüler. Artık ne diyeceğiz? Vallahi de billahi de tamam. Artık bıktık, artık usandık. Milletin yakasından düşmesi lazım. Konuşma yapıyor partisinin gençlerine siz de bıktınız diyor. Sadece sizin gençler değil vallahi biz de bıktık. Yeter artık ya, bu milletin yakasından düşmesi lazım.”

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER