Gıdaya erişim gittikçe zorlaşacak

Okuduğunuz haber
 ‘BU YASALAR BöYLE GEçMEZ’  

İçme suyu hatları yenileniyor

Anasayfa   /    Gündem    /     ‘Bu yasalar böyle geçmez’  

 ‘Bu yasalar böyle geçmez’  

Mersin Kadın Platformu, meclis gündeminde olan bazı yasa tasarılarının kadınlar aleyhine maddeler içerdiği gerekçesiyle Yasalar Böyle Geçmez’ başlıklı bir kampanya başlattı.SES Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü, kampanyanın ana hedefinin  kamuoyunda müftülük yasası olarak anılan Nüfus Hizmetleri Kanunu Tasarısı olduğunu belirterek,  “Bu tasarının bu haliyle geçmesine karşı çıkıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal politika alanından ve medeni haklarımızla ilgili konulardan çekilmeli, evlendirme işlemi ve psikolojik danışmanlık için yetkili kılınmamalıdır” dedi.

GüNDEM      02 Ekim 2017 - 17:08     746     0

 ‘Bu yasalar böyle geçmez’  

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Kadın Platformu, meclis gündeminde olan bazı yasa tasarılarının kadınlar aleyhine maddeler içerdiği gerekçesiyle ‘Eşit ve Özgür Bir Hayat İçin. Bu Yasalar Böyle Geçmez’ başlıklı bir kampanya başlattı.

Kampanyayla ilgili olarak Kadın Platformu adına bir açıklama yapan SES Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü, kampanyaya yurt genelinde 100’e yakında kadın ve LGBTİ derneğinin destek verdiğini söyledi.

Kampanyanın ana hedeflerinden birinin, kamuoyunda müftülük yasası olarak anılan Nüfus Hizmetleri Kanunu Tasarısı olduğuna işaret eden Özge Göncü, “Bu tasarının bu haliyle geçmesine karşı çıkıyoruz. Tasarının yasalaşması durumunda evlendirme işlemi için müftülüklerin yetkilendirilmesiyle çoğu kadın evlenmek için olsun, ailede sorun yaşanması durumunda olsun, kadın erkek eşitsizliğini doğal sayan, erkeklerin çıkarına olacak şekilde dini referansları temel alan, kadınların boşanmaması gerektiğini savunan bir kuruma başvuruyor olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal politika alanından ve medeni haklarımızla ilgili konulardan çekilmeli, evlendirme işlemi ve psikolojik danışmanlık için yetkili kılınmamalıdır” dedi.

Nüfus Hizmetleri Kanunu Tasarısı’nda, ‘sağlık personelinin takibi dışında doğan çocuğun doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılır’ şeklinde bir ibare yer aldığına işaret eden Göncü, “Aslında bu ibare şu anda yürürlükte olan kanununda da mevcut ve çocukların nüfusa kaydedilmesi için önemli. Ama sözlü beyan cinsel istismarı örtmenin bir yöntemi haline gelebiliyor. Çocuk yaşta evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi ve sözlü beyanın cinsel istismarın üzerini örtmeye yönelik olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin anlaşılması bakından araştırılması şarttır” diye konuştu.

Anayasadan başlayarak birçok kanunda yer alan genel ahlak ifadesinin sınırlarının belli olmadığını vurgulayan Göncü, bu belirsizliğin kadınlara ve LGBTİ bireylere zarar verdiğini savundu.

Göncü, “Zaten evlilik yoluyla vatandaş olmak için evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama ve kamu düzeni bakımından engel teşkil etmeme şartları hali hazırda kadınların aleyhine uygulanırken bir de genel ahlak gibi iyice muğlak bir şartın eklenmesi kabul edilemez” dedi.

Kadınların evlenirken bekarlık soyadlarını kullanabilmek için mahkemeye gitmek zorunda olduklarına işaret eden Göncü, “Bu maddede de kadınların lehine olacak şekilde kolaylaştırılmalı” dedi.

TBMM gündeminde bulunan Mağdur Hakları Yasa Tasarısı’na da değinen Göncü, bu tasarının ilgili hak örgütlerine danışılmadan hazırlandığını ve yasalaşması durumunda kadınlar aleyhine olacağını savundu.

Göncü, “Şiddetin kadın erkek eşitsizliğinin bir sonucu olduğunu görmezden gelen bir yasa şiddet karşısında kadınları güçlendiremez, şiddetin önünü alamaz. Kadınlara özel güçlendirici ve koruyucu yasal düzenlemeler yapılmadan bitmek bilmeyen kadın cinayetleri ve şiddet engellenemez. Özellikle tasarı kapsamında açılması planlanan cinsel suç mağdurlarına yönelik özel merkezlerdeki hizmetler, ileride mağdur istediği takdirde başlatılacak bir adli süreçte kullanılmak üzere delil toplayarak, savcılığa ifade vermek zorunda bırakılmadan, yani bir soruşturma veya kovuşturma olmadan sağlanmalı. Ayrıca kadınların hayatını etkileyen taciz, ısrarlı takip, psikolojik şiddet vakaları için de bu düzenleme geçerli kılınmalı” diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ