Tarsus'ta Terliktepe Camisi'nin temeli atıldı

Okuduunuz haber
‘ÇAMURA DOKUNAN ELLER’ SERGS AÇLD

Çimsa’dan 37 milyon TL net kar

Anasayfa   /    Kltr ve Sanat    /    ‘Çamura Dokunan Eller’ sergisi açıldı

‘Çamura Dokunan Eller’ sergisi açıldı

Akdeniz Belediyesi Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evi’nde seramik kursu alan kadınların, “Çamura Dokunan Eller” adlı seramik sergisi ile “Repetition” adını taşıyan yağlı boya eserlerden oluşan resim sergisi beğeniye sunuldu.

KLTR VE SANAT      08 Mayis 2018 - 17:51     771     0

‘Çamura Dokunan Eller’ sergisi açıldı

Mersin Akdeniz ilçe  Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evi’nde; Seramik Öğretmeni R. Özlem Dağlıoğlu ile öğrencilerinin hazırladığı, birbirinden farklı, renkli ve ilgi çekici el emeği göz nuru seramik eserleri beğeniye sunuldu. “Çamura Dokunan Eller” sergisi açıldı. Ayrıca Mersin HEM ve Karacaoğlan HEM işbirliğinde açılan ve FeryaKocaçınar’ın imzasını taşıyan ve “Repetition” adlı yağlı boya resim sergisi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

 

İki sergi bir arada

Sergilerin açılışına, Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, Akdeniz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uğurcan, Kıbrıs Konsolosluğu, Gazi Derneği, TEMAD Derneği üyeleri ile Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evi’nde seramik kursu gören kursiyerler katıldı. Açılışın ardından, Akdeniz Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde organize edilen seramik kursu kursiyerlerinin el emeği ve göz nuru ile ortaya çıkardığı birbirinden farklı, renkli ve ilgi çekici eserleri inceleyen Başkan Muhittin Pamuk, kursiyerleri kutladı, sergilerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sergilenen eserleri çok beğendiğini dile getiren Başkan Pamuk, kısa süre içinde bu başarıyı elde etmelerinden ötürü kursiyerleri ve kurs eğitmenlerini tebrik etti. Pamuk, kültürel ve sanatsal alanda kendilerini geliştirmek, boş vakitlerini verimli bir şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşları, belediyeye bağlı mahalle kültür evlerinde ücretsiz verilen birbirinden farklı kurs ve eğitimlere katılmaya da davet etti.

 

Çamura elleriyle şekil verdiler

Çamura Dokunan Eller Sergisi; vakumlu çamurların tamamen elle şekillendirme teknikleriyle oluşturduğu ürünlerin, sıratlı boyaları ile dekorlanması ve sırlanmasıyla oluşan eserlerin bir araya gelmesinden meydana geliyor. Akdeniz Belediyesi Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evi’nin seramik kursiyerlerinin hazırladığı sergi ile FeryaKocaçınar’ın “Repetition” adı verilen ve birim tekniği ile ortaya çıkmış, röprodüksiyon ve motif desenli yağlı boya resimlerinden oluşan sergisi, 9 Mayıs 2018 Çarşamba, saat 17:00’ye kadar gezilip görülebilir. 

 

Seramik kursu geçen yıl başlamıştı

Akdeniz Belediyesi Hadra Kültür ve Sanat Evi’nde, geçen yıl Ekim ayı içinde başlayan seramik kursu; seramik biçimlendirme, tahrirci ve tahrirci çinice modülleriyle devam etmekte olup, bugün itibariyle 12 kursiyere eğitim veriliyor. Sergi projesi kapsamında, şamotlu çamur plakaları ile oluşturulan, tarihi motiflerle dekorlanan 9 adet 50cmx70cm ebadında aynalar yapılırken, bütün eserler seramik fırınında 900 ile 1050 derece arası sıcaklıkta sırlanıp pişirildi.

 

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER