Hak-İş 1Mayıs’ı Adana’da kutlayacak

Okuduunuz haber
CAR AÇĞA DKKAT!  

MEÜ Kültür ve Spor Şenlikleri start aldı

Anasayfa   /    Ekonomi    /    Cari açığa dikkat!  

Cari açığa dikkat!  

24 Haziranda yapılacak erken seçim ile ilgili açıklamalarda bulunan MTSOB Başkanı Sabri Tekli, Türkiye'nin gündemi üretim ve ihracat olması gerektiğini belirterek, “Ülke olarak yüksek teknoloji ürünlerini üretmeye ve bunları dünya pazarına sokmaya mecburuz. Aksi taktirde cari açığı kapatmamız mümkün değil' dedi.

EKONOM      24 Nisan 2018 - 18:23     716     0

Cari açığa dikkat!  

MTSOB Başkanı Sabri Tekli,sürdürülebilir büyüme için mutlaka cari açık sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi. 24 Haziranda yapılacak olan erken seçim ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan MTSOB Başkanı Sabri Tekli, 'Türkiye'nin gündemi üretim ve ihracat olmalı. Yüksek teknoloji ürünlerinin ihracat payını yüzde 10'un üzerine çıkarabilecek yeni çalışmalar yapılmalı' dedi. Açıklamasında ,Türkiye'nin son yıllarda başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere bir çok olumsuz olay ile mücadele etmesine rağmen, ekonomik verilerin, üretimin sürekli olarak arttığını ifade eden Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, 'Bizler sanayici olarak 16 temmuz günü bile çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Her zaman ülkemize olan güvenimiz tamdı. Bundan sonra da ülkemize güvenerek yatırım yapmaya, üretmeye, istihdam sağlamaya ve ihracat yapmaya devam edeceğiz. Erken seçim bizler adına olumlu bir olay. Çünkü ülkemizin bir an evvel siyasi gündemden, ekonomik gündeme daha doğrusu üretime dayalı ekonomik gündeme gelmesini istiyoruz' diye konuştu.

 'Cari açığı yüksek teknoloji ürünleri ile kapatabiliriz'

'Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı yüzde 3,4, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 38,4’tür' diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tekli, '2018 Şubat ayında yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı yüzde 14,9, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 41,9’dur. Bu da çok ciddi bir cari açık ortaya çıkarıyor. Biz 10 konteynır domates ihraç ederken, karşılığında 1 konteynır yüksek teknoloji ürün ithal ettiğimizde bile çok ciddi bir cari açık ile karşılaşıyoruz. Ülkemizde yıllardır yüksek teknoloji ürünlerinin üretimine yönelik çalışmalar yapılıyor. Fakat uzun süredir yüzde 4,0 oranlarını bile göremedik. Ülke olarak yüksek teknoloji ürünlerini üretmeye ve bunları dünya pazarına sokmaya mecburuz. Aksi taktirde cari açığı kapatmamız mümkün değil' ifadesini kullandı.

 'Eğitim çok önemli'

 

Türkiye'nin teknolojik eğitim ile tanışması gerektiğinin de altını çizen Başkan Tekli, daha sonra şunları söyledi:  'Sanayi merkezleri içerisinde kurulacak eğitim kurumları ile ülkemizin yüksek teknoloji ürünlerini geliştirebilecek ve bunu üretime dökebilecek bir yapıya kavuşması gerekiyor. Bunun merkezlerinin ise organize sanayi bölgeleri olması şart. Üniversitelerde ne kadar iyi eğitim verilirse verilsin, sanayinin havasını solumayan bir mühendisin başarılı olması söz konusu olmuyor. Biz şu an MTOSB içerisinde faaliyet gösteren lisemizde ara eleman hedefi ile çıktığımız yolda, aranan elemanlar yetiştirmeye başladık. Bu anlamda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu liselerden mezun olan çocuklarımızın organize sanayi bölgeleri içerisindeki yüksekokullarda eğitim görmelerini arzuluyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor'

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER