Kaçakçılıkla mücadeleye afişli tanıtım

Okuduğunuz haber
CHP’DEN  ç°FTç° SORUNLARı °ç°N ARAşTıRMA öNERGES°

Vali Su ve Eşi Zeliha Su, şehit ailelerini ziyaret etti

Anasayfa   /    Siyaset    /    CHP’den  çiftçi sorunları için araştırma önergesi

CHP’den  çiftçi sorunları için araştırma önergesi

Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, çiftçi sorunları ile ilgili  önerge verdi.Önergede,Meclisten  çiftçi sorunları ile ilgili araştırma yapılması istendi.

S°YASET      13 Mart 2018 - 16:14     822     0

CHP’den  çiftçi sorunları için araştırma önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, çiftçilerin sorunları konusunda   Meclis araştırması talep etti.  CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu  ve partili milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde tarımın Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğuna dikkat  çekilerek tarım sektöründeki kimi yapısal sorunların her geçen yıl çiftçilerin tarım alanından çekilmesine yol açtığı kaydedildi.

 Hızlı nüfus artışına rağmen gıda üretiminin yeterli olmadığını, bunun da dünya genelinde beslenme sorununa neden olduğu  ifade edilen gerekçede  özetle şu ifadelere yer yerildi .”Bu durum ülkeleri tarımlarına daha fazla önem vermeye ve tarımsal üretimlerini artırmak için daha yoğun çalışmaya zorlamaktadır. Tarım sektörü tüm dünya ülkeleri için hayati önem taşımaktadır,Türkiye’de çiftçilerin en önemli sorunlarının teknik ve ekonomik altyapı sorunlarının hep ihmal edilmiş olmasından kaynaklandığına işaret eden Kuyucuoğlu, Türk tarımında yaşanan sorunları düşük verimlilik, kendilerini geliştirecek yatırımların yapılamaması, yetersiz rekabet gücü, yeni teknolojiler, üretim sistemleri, pazarlama sistemleri, teşvikler ve mevzuat konusunda üreticilerin yeterince bilinçlendirilememesi, genç nüfusun tarımsal üretime özendirilememesi, ürün çeşitliliğinin yok edilmesi şeklinde özetledi.

 Türk çiftçinin ayrıca TMO ile sorunlar yaşadığını belirten Kuyucuoğlu, elektrik, mazot, gübre ve sulama maliyetlerinin yüksekliğine, tarımsal girdilerden alınan yüksek vergilere, şeker pancarı üreticilerine uygulanan sınırlamalara, Tarım Müdürlükleri’nden belge alınırken yaşanılan zorluklara da dikkat çekti.Sulanabilen arazi miktarının azlığı nedeniyle ülkemizin, özellikle yağlı tohumlu bitkilerde ithalata mahkûm olduğuna, hayvan üreticilerinin desteklerden faydalanamadığına, çiftçinin ürününü pazarlayamadığına işaret eden Kuyucuoğlu,  devlet tarafından tarımsal desteklemenin ve teşviklerin ürün bazlı ve zamanında yapılmamasının da çiftçilerin sorunlarını artırdığını vurguladı.Kuyucuoğlu, “Bu ve benzeri sorunların çözümü ile üreticilerimiz daha üretken ve bilinçli üretim yapacaklardır. Böylece hem kayıtdışı üretim azalacak hem de tarımsal ürünlerimiz daha kaliteli ve bol olacaktır. Günlük yaşamın temel girdilerini sağlayan, ekonomiye büyük katkıda bulunan tarım sektörü tüm dünya ülkeleri için hayati önem taşımaktadır. İşte bu yüzden çiftçinin sorunlarının bir an önce giderilmesi ve tarımla uğraşan nüfusun artmasına destek olunması gerekmektedir. Yıllardır beklentilerini bir başka bahara ertelemek zorunda kalan çiftçilerimiz daha fazla desteklenmelidir. Cumhuriyet'in kurulduğu günden bu yana canla başla uğraş veren çiftçilerimizin; sorunlarının araştırılması, çözüm yolları bulunması, daha fazla desteklenmesi için yapılması gerekenlerin tespiti konusunda meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ