Öykücüler okuyucularla bulusuyor

Okuduğunuz haber
CHP’L° ATıCı’DAN TTB DESTEK çAğRıSı

Duvarın içinden cephanelik çıktı

Anasayfa   /    Mersin    /    CHP’li Atıcı’dan TTB destek çağrısı

CHP’li Atıcı’dan TTB destek çağrısı

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı,hangi siyasi görüşten olurlarsa olsun tabiplerden Tabip Odalarına sahip çıkmaları ve üye olmaları çağrısında bulundu.

MERS°N      09 Subat 2018 - 16:45     309     0

CHP’li Atıcı’dan TTB destek çağrısı

Abidin YAĞMUR

 

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı,  Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Ziyaret sırasında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği'nden 'Türk' ifadesinin çıkarılması yönündeki açıklamasını eleştiren Atıcı,

 

“Tabipler halkın sağlığına sahip çıktıkları gibi odamıza da sahip çıkacaktır. Ben buradan bütün hekim arkadaşlarıma çağrı yapıyorum. Burası siyasi bir kurum değildir. Ben Tabip Odası Başkanı iken nasıl ki bütün siyasi partilere üye olan hekimlerimizle iyi diyalog geliştirmişsek nasıl ki bütün inançlara bütün ırklara alt kimliklere farklı dünya görüşündeki insanlarla birlikte Mersin'deki insanlarımızın sağlığını konuşabildi isek şimdi de konuşmaya devam ediyoruz. O yüzden ben bütün hekimlerimizi Mersin tabip Odasına eğer üye değilse üye olmaya çağırıyorum. Bu bir siyasi mesele değildir. Siyasi otoritenin iki dudağı arasında olmayacaktır. Türkiye'nin her yerinde ister AKP'yi ister CHP'yi ister HDP'yi ister MHP'yi ister başka partileri severlerse sevsinler, oy verirse versinler tabip odalarını siyaset dışı bırakmak üzere özellikle AK Partiyi seven meslektaşlarımdan gelip üye olmalarını rica ediyorum. Bununda çok önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Atacı daha sonra özetle şunları söyledi:

Hekimler bu ülkenin adeta lokomotifi gibidir. Çünkü halkın sağlığı ile insan sağlığı ile doğrudan ilgilenirler. Hiç bir parti hiç bir ırk inanç sosyal statü ayrımı yapmaksızın sağlık açısından  herkese yardım etmek üzere yemin etmiş insanlardır. Ben daha önce mecliste bir konuşmamda yeminimize  o kadar sadığız ki "şu anda Tayyip Erdoğan'a bir şey olsa ilk koşan ben olurum' demiştim. O kadar mesleğimize sadığız o kadar insanlığımızı koruyoruz. Çünkü bu bize sadece kanunlarla verilmiş bir görev değil. Türk Tabipler Birliği kanun ile kurulmuştur. Anayasal bir kurumdur, kuruluştur. Bu nedenle görevleri ve yetkileri kanun ile belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı konuyu bilmediği için konu ile ilgili bir araştırma zahmeti göstermediği için Türk Tabipler Birliğinin önündeki ibarenin bakanlar kurulu tarafından verildiğini söylüyor. Bu doğru bir şey değil. TBB gücünü kanundan alır. Kuruluş kanunundan alır. Bakanlar kurulundan değil. Yani gücünü TBMM'den alır görevini alır yetkilerini alır. Öyle Bakanlar Kurulu ile verilmiş bir adı yoktur. O nedenle TBB'nin adı değişecekse yine bu konunun meclis'e getirilmesi gerekir veya OHAL uygulamasından yararlanarak KHK çıkarabilirler. Nasıl OHAL'i FETÖ ile mücadele dışında her şeyde kullanarak sulandırdılarsa bunu da kullanarak OHAL döneminde bunun ismini değiştirebilirler. Sonuçta biz o noktada değiliz. İsim değişebilir hiç önemli değil. A ismi olur B ismi olur o ayrı konu”

Ömrümüz Mücadele İle Geçiyor

Hastalıklarla mücadele ettiklerini ömürlerinin mikroplarla kronik hastalıklarla mücadele ile geçtiğini anlatan Atıcı "Biz kolay kolay pes etmeyiz. Bunun farkındalar, bundan korkuyorlar. Pek çok kişi kurum pes edebilir ama biz mesleğimizde pes etmemeyi öğrendik. İşte o yüzden bizden çok korkuyorlar. O yüzden önce biz hekimleri itibarsızlaştırmaya çalıştılar

Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur

 

Savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu TBB'in de bunu söylemek mecburiyetinde olduğunu   savunanAtıcı, "Çünkü kanun böyle emrediyor. Çünkü kuruluş kanununun 4. Maddesinin bütün fıkraları tek tek hepsi ayrı ayrı halk sağlığına toplum sağlığına dem vurur. Toplum sağlığını nasıl koruyacağını TBB'ye emreder. Yarın CHP hükümeti eğer halk sağlığına zararlı bir şey yapmaya kalkarsa TBB CHP'nin karşısına da dikilecektir. Biz Hipokrat Yeminimizin bize yüklediği görevler çerçevesinde çalışıyor,hem de konunun bize verdiği görevi yerine getiriyoruz. Üst düzey yöneticileriniz göz altına alındı. Serbes bırakıldı. Çünkü bir suç yok ortada”

Uğurhan Milletvekillerinden Destek İstedi

Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan ise konu ile ilgili tüm milletvekillerinden  destek beklediklerini  söyledi. Meslek örgütlerinin sivil toplum örgütleri demokratik yaşamın vaz geçilmez unsurları olduğunu hatırlatan Uğurhanözetle  şunları söyledi:

"Bize  İlk darbe 12 Eylül'den sonra ikincisi ise 15 Temmuz'dan sonra gelişen sivil darbe sürecinden sonra olduğunu düşünüyoruz. Zaten böyle bir sorun ile karşılaşacağımızı biliyorduk.. Bizler. Kanunla kurulmuşuz. Bizim etik soruşturmalarımız var. Meslek ahlakımızı getirdiği davranmamız gereken durumlar var. Uluslararası konumumuz var. Bugün bir hekim dünyanın herhangi bir ülkesinde çalışacağı zaman bize soruyor. Bu kişi doktor mu etik ihlali var mı diye. Bu sistemi bozduğumuz zaman yurt dışında da büyük kargaşa çıkacak. Uluslararası yasalara karşı da sorumluluklarımız var. Ben bunun döneceğini düşünüyorum ama genç insanların bunlara tanık olması bizleri üzüyor. Tek kurtuluşumuzun demokratik kurallar olduğunu düşünüyorum."

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ