Orman Bölge  Md. Kaliteden Ödün Vermiyor

Okuduğunuz haber
CHP’N°N GöZü, AKP, MHP VE HDP TABANıNDA

Sarıkeçili Yörüklerinden Mehmetçiğe dua

Anasayfa   /    Gündem    /    CHP’nin gözü, AKP, MHP ve HDP tabanında

CHP’nin gözü, AKP, MHP ve HDP tabanında

CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan eski Kültür Bakanı İstemihan Talay,  “AKP-MHP ittifakında kazanma şansınız olur mu diyenler oluyor. Parti örgütümüzle birlikte, halkın desteğini, beğenisini alacağımıza, AKP, MHP ve HDP tabanından da oy alabileceğimize inanıyorum. Sadece kazanmak için değil, kazandıktan sonra da başarılı olacağımıza inandığım için bu yarışa giriyorum” dedi.

GüNDEM      08 Subat 2018 - 15:53     738     0

CHP’nin gözü, AKP, MHP ve HDP tabanında

Abidin Yağmur

 

CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak çalışmalarını sürdüren eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, Mersin’de bazı sivil toplum örgütlerini ziyaret etti, ardından da Radyo Akdeniz yayınına katılarak belediye başkan adaylığı ve hedefleri konusunda  açıklamada bulundu.

 Mersin’in en önemli sorunlarının başında altyapının geldiğine dikkat çeken Talay, “Mersin arıtma tesisi yapıldı ama o zamandan bu zamana Mersin büyüdü, nüfus arttı, bina sayısı arttı. O noktada Mersin’in altyapısının yenilenmesi zamanı geldi. Altyapıya önem vermek lazım ki ilerde sel felaketi yaşanmasın. Şu an ne zaman şiddetli yağış olsa sokaklar, caddeler su altında kalıyor. Şimdiden çalışmalara başlamak gerekiyor. Aday gösterilirsek bu çalışmalara hemen başlayacak altyapımız var” dedi.

‘Hayatımı Mersin’e adadım’

Kendisini ‘Mersin sevdalısı’ olarak tanımlayan İstemihan Talay,  “1978’den itibaren her konuda, her zaman Mersinlilerin yanında oldum. 78-80 arasında yerel yönetimler genel müdürü olarak Mersin’deki belediyelerin yatırımlarını destekleyen, kaynaklarını gönderen bir makamda bulundum. 1984’ten başlayarak 4 dönem vekillik yaptım. Belediyenin ve kamunun Mersin yatırımlarında öncü rol oynadık. Üniversitenin kurulması ve geliştirilmesi, otoyolların yapılmasında emeklerimiz var. Ben belli bir süre de muhalefet milletvekiliydim ama Mersin’e yapılacak yatırımlar, vatandaşlarımızın işe yerleştirilmesi, öğrencilerin yurda yerleştirilmesinde bir dediğimizi iki etmezdi bakanlar. 5 yıllık Kültür Bakanlığı döneminde de Mersin’de eğitim ve kültür alanında önemli yatırımlar yaptık. Bunların hepsini topladığınız zaman bütün hayatımızı Mersin’e adamış şekilde, parti ayrımı gözetmeden bütün Mersinlilere hizmet verdiğim için vatandaşlarda bize karşı ilgi ve sevgi olduğunu görüyorum” diye konuştu.

‘Yapamayacağım işin sözünü vermem’

40 yılı bulan bürokrasi ve siyaset yaşamının hiçbir döneminde adının bir yolsuzluğa, yüz kızartıcı bir suça karışmadığını vurgulayan Talay, “Siyaset yaşamım boyunca yapamayacağım şeyleri yaparım demedim. Yapabileceksem yaparım derim. Ama yapamayacağım şey varsa ya da yanlış görüyorsam yapamam diye baştan söylerim. Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak da aynı felsefeyi sürdürüyorum. Başkan olmamız durumunda yapamayacağımız işlerin sözünü vermem, yapabileceğimiz işlerin sözünü veririm” ifadelerini kullandı.

 ‘Kazandıktan sonra da başarılı olurum’

 

Mersin’in yeniden sosyal demokrat halkçı bir anlayışla yönetilmesi için halkın destek vereceğini düşündüğünü kaydeden Talay, “AKP-MHP ittifakında kazanma şansınız olur mu diyenler oluyor. Partimizle birlikte, örgütümüzle birlikte, halkın desteğini, beğenisini alacağımıza, AKP, MHP ve HDP tabanından da oy alabileceğimize inanıyorum. Sadece kazanmak için değil, kazandıktan sonra da başarılı olacağımıza inandığım için bu yarışa giriyorum. Esas hedef aday olmak, kazanmak ve kazandıktan sonra çok iyi bir yönetim sergilemek. Aday olmuşsunuz kazanamamışsınız bir anlamı yok. Kazanmışsınız, başarılı olamamışsınız yine bir anlamı yok. Onun için Mersin halkına hizmet ederek, Mersin halkını refaha kavuşturarak bir dönemi kapatmak istiyorum. Makam mevki bizim için önemli değil. Zaten bakanlık yapmış bir insan için makam mevki hedefi olmaz. Burada hedef güzel bir hizmet dönemi yaşatarak, güzel bir hatıra bırakmaktır. Tek hedef insanlara dokunan, onların sorunlarını çözen bir yönetim anlayışı sergilemek” diye konuştu.

13 yıllık aradan sonra kendimi yeniden anlattım

2002’den sonra siyaseti tamamen bıraktığını ancak yerel yönetimler yasasındaki değişiklik nedeniyle belediye başkan adayı olarak siyasete dönmeye karar verdiğini anlatan Talay, “2002’de siyaseti bıraktım ve 2013’e kadar seçimler oldu, hiçbir seçimde aday olmadım. Ama ne zamanki iktidar Bütünşehir yasasını çıkardı, ilçeler büyükşehir için oy kullanacak oldu o zaman siyasetin içinden gelen ve siyasetin okulundan mezun olmuş bir insan olarak, buradaki nabzı, siyasi gelişmeyi gördüm ve burayı ancak yeni bir model, anlayış ve adayla kazanabiliriz diye düşündüm ve CHP’ye geldim. 2014 seçimlerinde, yanlış bilgilendirmeler sonucunda eski başkanla devam kararı alındı ve seçimi kaybettik. Ama kaybettik diye kenara çekilmedik. Mücadeleye devam ettik. Seçim ve referandum sürecinde bir milletvekili gibi sahada çalışmalarımı sürdürdüm. Bunun sonucunda vatandaşlarımız bizi daha iyi anlamaya başladı. Çünkü 13 yıllık bir ayrılık olmuştu. Ben halkı da, örgütleri de haklı buluyorum. Çünkü 13 yıl kenarda duruyorum sonra birden yeniden sahaya dönüyorum. Bu süreçte hem kendimi ve niyetlerimi daha iyi anlattığımı düşünüyorum hem de halkın, partimizi daha iyi anladığını görüyorum” dedi.

CHP’nin belediye başkan aday adayı olarak farklı bir seçim çalışması yürüteceğini kaydeden Talay, “Çalışma yöntemi doğrudan ev ziyaretlerine dönüşmeli. Ev ziyaretlerinde insanların birbirini daha iyi tanımaları, anlamaları ve birbiri üzerinde emeği olur. Sokak ziyaretleri, esnaf ziyaretleri yapılıyor, ben bunları faydalı görmüyorum. Sadece bir formalite. Ama bir evde 10 kişi, 15 kişiyle buluşmanız, sizden bazı siyasi fikirleri almaları daha kalıcı oluyor. Farklı partilerden insanlarla tanışmanız daha kalıcı sonuçlar verir. Partinin büyümesinin yolu buradan geçer” görüşünü dile getirdi.

‘Tek adam değil, istişare yöntemi’

Başkan olması durumunda ‘tek adam’ yönetimi yerine ‘istişare’ yönetimi uygulayacağını kaydeden Talay,  “Mersin’de yetişmiş çok değerli uzmanlar var. Üniversitemiz var, bu üniversitelerde çok değerli hocalarımız var. Partimizde geçmişte belediye başkanlığı görev yapmış değerli arkadaşlarımız var. Benim yönetim anlayışım istişare şeklinde olacak. Ben böyle karar verdim demem. Dinlerim, görüşleri alırım, onların da son görüşlerini alarak kararımız budur derim. Bu en demokratik, en akılcı yönetim şeklidir. Zaten bugün ülke iyi yönetilmiyor diyorsak, bunun sebebinin istişare yönteminin uygulanmaması olduğunu düşünüyorum. Eğer bunu yaparsak birkaç yıl sonra çıkıp ben kandırıldım demeyiz. Bir kişinin aklıyla alınan sonuçtan çok birkaç kişinin aklıyla alınan sonuç daha değerlidir. İnönü, Ecevit ve Demirel ile yakın çalışma içinde oldum. Ecevit, birkaç kişiyi toplar, görüşlerini alırdı ve o görüşleri dikkate alarak karara varırdı. Ben de bu anlayışı kaymakamlığımda, yöneticiliğimde, bakanlığımda hep uyguladım. Belediye başkanı seçilmem durumunda da uygulatacağım”  şeklinde konuştu.

‘Terör kuşağı yanlış politikalar yüzünden oluştu’

Eski Kültür Bakanı, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı adayı İstemihan Talay, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin operasyonunu da değerlendirdi. Talay şunları söyledi:

“Afrin’de bir terör oluşumu vardı ve devletin terörle mücadelesi kaçınılmaz şekilde ortaya çıktı. Bu noktada bazı gerçekleri konuşmak gerekiyor.  O gerçek şudur. Biz 2002’de hükümetten ayrıldığımızda Türkiye’de terör adeta bitmişti. İnsanlarımız refah ve huzur içindeydi. Bölge illeri olağanüstü bir gelişme içindeydi. Fakat mevcut iktidarın yanlış uygulama ve politikaları terörü hem yurtiçinde hem yurtdışında yeniden hortlattı. Suriye devletinin toprak bütünlüğüne aykırı olacak şekilde Suriye ile ilişkiler bozuldu. Terör örgütleri bunu değerlendirdi ve ABD’nin de desteğiyle bir terör kuşağı için harekete geçtiler. Eğer Türkiye’nin Suriye politikası böyle yanlış olmasaydı, Suriye devleti o bölgede gücünü kullansaydı o bölgede terör kuşağı oluşmazdı. Yanlış Suriye politikası nedeniyle orada terör kuşağı oluşuyor, Mehmetçiği oraya gönderiyoruz, eleştirenlere de sen terörle mücadeleye karşı mısın diyorlar. Kardeşim bu terör kuşağı senin yanlış politikaların nedeniyle oluştu. Biz bunu söylemeyecek miyiz? Elbette söyleyeceğiz. Askerlerimiz orada şehit oluyor, muazzam bir kaynak orada harcanıyor. Diliyoruz ki askerimiz Afrin görevini en kısa zamanda,  en az şehitle tamamlarlar.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ