Sertavul Geçidi'nde ulaşım kontrollü sağlanıyor 

Okuduğunuz haber
Ç°MSATAş’DA °şç°LER GREVE çıKıYOR!

Mersin'den muhteşem çıkış!

Anasayfa   /    Mersin    /    Çimsataş’da işçiler greve çıkıyor!

Çimsataş’da işçiler greve çıkıyor!

Mersin’deki Çimsataş işçileri  grev kararını fabrikaya astı. Fabrikada çalışan 620 işçi, 2 Şubat’tan itibaren üretimi durduracak.

MERS°N      25 Ocak 2018 - 16:15     1299     0

Çimsataş’da işçiler greve çıkıyor!

Abidin Yağmur

 

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttükleri Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sürecinde yaşanan anlaşmazlık üzerine metal işçileri greve çıkma kararı aldı.Dün kararını kamuoyuna duyuran Mersin’deki Çimsataş işçileri de grev kararını fabrikaya astı. Fabrikada çalışan 620 işçi, 2 Şubat’tan itibaren üretimi durduracak. Birleşik Metal-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Rasim Gündal,  OHAL nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun grev erteleme kararı alabileceğine dikkat çekerek, “Grevin ertelenmesinde sendikamızın görüşü açık ve net. Anayasadan gelen hakkımızı kullanacağız ve grev ertelemesi kararı alınırsa bunu tanımayacağız” dedi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Birleşik Metal-İş Sendikası üye işyerlerinde grev kararı almıştı.Birleşik Metal-İş’in grev kararı kapsamında yurt genelinde 130 bin metal işçisi 2 Şubat’tan itibaren üretimi durduracak ve greve çıkacak. Grev kararı, Çukurova Grubu’nun Mersin’deki Çukurova İnşaat Makineleri A.Ş. (Çimsataş) fabrikasında da 620 Birleşik Metal-İş üyesi işçi tarafından uygulanacak.Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 620 işçi, geçtiğimiz günlerde Çimsataş fabrikasında sendika yetkilileriyle bir araya geldi ve grev kararı aldıktan sonra grev karar yazısını işverene bildirdi.

Gelişmelerle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Birleşik Metal İş Mersin Şube Başkanı Rasim Gündal, “Mersin’de bir işyerinde, Çukurova İnşaat Makineleri A.Ş.’de örgütlüyüz. Bu fabrikada toplamda 620 üyemiz var. 23 Ocak’ta grev kararımız asıldı” dedi.

2014-2016 dönemi Toplu İş Sözleşmesi’nin sendikanın istemi dışında gerçekleştiğini anlatan Rasim Gündal, “O dönemki sözleşme bizim istemimiz dışında 3 yıllık gerçekleşti. Biz o dönemde 3 yıllık sözleşmeyi reddettik, imzalamadık. Fakat Yüksek Hakem Kurulu’ndan işverenin önerdiği sözleşmenin aynısı geldi. Bu dönemde işveren, Toplu İş Sözleşmesi’ni 3 yıllık yapmak istedi. Biz sözleşme döneminin 2 yıl olmasını istiyoruz, işveren ise 3 yıllık olmasını istiyor. İşveren sözleşmeyi 3 yıllık yaparak kendini sağlama almak istiyor. Sözleşme dönemini uzatarak daha kârlı çıkmak istiyor. Eğer işverenin istediği gibi 3 yıllık sözleşme yaparsak 6 yılda 2 defa sözleşme yapmış oluyoruz. Ama bizim dediğimiz gibi sözleşme dönemi 2 yıllık olursa 6 yılda 3 sözleşme yapmış oluyoruz. Kanunda sözleşme süresi en az 1 yıl en fazla 3 yıl olabilir diyor. İşveren en fazlayı dikkate alıyor. Biz de 2 yıllık sözleşmelerin gelenek olduğunu söylüyoruz ve bunda ısrar ediyoruz” diye konuştu.İşveren sendikası MESS ile aralarındaki bir diğer uyuşmazlık konusunun da işçi ücretleri ve kazanılmış hakların korunması konusunda olduğunu kaydeden Birleşik Metal-İş Mersin Şube Başkanı Rasim Gündal,  “Sendikamız toplu sözleşme masasına otururken insanca ücret talebiyle oturdu. Yüzde 30,47 oranında zam istiyoruz. En alttaki işçilerin, saat ücretinin 9 lira olmasını, ardından her işçi için saat ücretine 2 lira 40 kuruş zam yapılmasını istiyoruz.  Ayrıca kıdem yılına göre saat ücretlerine 10 kuruş zam yapılmasını istiyoruz. Saat ücretleriyle ilgili bu taleplerimiz toplamda yüzde 30,40 oranında zamma denk geliyor. İşveren sendikasının yaptığı teklif ise yüzde 6.40 civarındaydı. Biz bunu müzakere bile etmedik. Aynı zamanda bazı haklardan taviz istediler, bunu da kabul etmemiz mümkün değildi, bu nedenle grev kararı aldık. Şu anda Çimsataş’ta ortalamada işçi maaşı 2145 lira. Bizim talep ettiğimiz zamlar eklenirse, ki biz ikramiye dahil 695 lira zam talep ediyoruz, işçi maaşı ortalaması 2835 lira düzeyine çıkacak. İşverenin önerdiği zammın, işçi maaşını ne kadara yükselteceğini hesaplamaya bile gerek görmedik çünkü öyle bir zam oranını kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 Birleşik Metal-İş’in grev kararı üzerine MESS’in de lokavt kararı aldığını kaydeden Rasim Gündal, “MESS’in açıklamasını normal bir prosedür olarak görüyoruz artık. Biz ne zaman grev kararı alsak MESS lokavt kararı alıyor. OHAL dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun grev erteleme kararı alması da olası. Ama grevin ertelenmesinde sendikamızın görüşü açık ve net. Anayasadan gelen hakkımızı kullanacağız ve grev ertelemesi kararı alınırsa bunu tanımayacağız” dedi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ