Erdem, ‘Kadınlarımız, Eşit Haklara Sahip Olmalı’

Okuduğunuz haber
‘C°NS°YET Eş°TL°ğ° HER ALANıNDA SAğLANMALıDıR’

Mersin Yazarlar Derneği'nden Baro Kütüphanesine kitap desteği

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Cinsiyet Eşitliği Her Alanında Sağlanmalıdır’

‘Cinsiyet Eşitliği Her Alanında Sağlanmalıdır’

CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı Tahiroğlu masajında  bir ülkenin dünyada saygın bir yerinin olması için kadın erkek eşitliğinin toplumun en temel değeri haline gelmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Kadınların yaşamın bütün alanlarında erkeklerle aynı haklara sahip olması ve aynı konuma gelmesi sağlanmalıdır” dedi. 

MERS°N      07 Mart 2018 - 16:32     258     0

‘Cinsiyet Eşitliği Her Alanında Sağlanmalıdır’

Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadınların toplumsal konumunun iyileştirilmesi için öncelikle eğitimdeki cinsiyetçi anlayışın değişmesi gerektiğini ifade eden Tahiroğlu, “Müfredat, kadın erkek eşitliğini gözetecek şekilde yeniden düzenlemelidir. Kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe iş ve çalışma yaşamına katılımları da artmaktadır. Eğitim seviyesi yükselen kadınlar, kariyer basamaklarında daha fazla ve daha hızlı yükselerek kendilerini ekonomik ve toplumsal yaşamda da güçlendirebilmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi, kadınların Cumhuriyet reformlarına dayanan bu kazanımlarını korumak için mücadele etmektedir”  diye konuştu.  

Kadınlar Kendini Güvende Hissedebilmeli

Kadınların yaşadığı şiddete işaret eden Tahiroğlu, “Türkiye, kadınların başta evleri ve yaşadıkları köy ve mahalle olmak üzere yurdun her köşesinde kendilerini güvende hissedecekleri bir ülke haline gelmelidir” ifadelerini kullandı. 

Kadınların İş Gücüne Katılım Oranı Çok Düşük

Bir ülkenin dünyada saygın bir yerinin olması için kadın erkek eşitliğinin toplumun en temel değeri haline gelmesi gerektiğini dile getiren Tahiroğlu, “Bir ülkenin gelişmiş bir ekonomiye kavuşması, kadınların iş gücü piyasasına yaygın olarak katılmasına bağlıdır. Oysa Türkiye’de iş gücü piyasasının en belirgin özelliklerinden biri, kadınların iş gücüne katılım oranının çok düşük olmasıdır. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılımını artırmak ve çalışan kadınların refah düzeyini yükseltmek için, yasal düzenlemeler yapılmalıdır”  ifadesini kullandı

Kadınlar, Yaşamın Bütün Alanlarında Eşit Haklara Sahip Olmalı

Kadınların bilgi toplumunda ve ekonomisinde çok daha başarılı olabildiğine işaret eden Tahiroğlu, şunları kaydetti:

“Yenilik geliştirme konusunda önde olan ülkeler, bilim ve araştırma alanlarında çalışan kadınların oranlarının erkeklerin düzeyine ulaştığı ülkelerdir. Kadınlar, iş gücüne çok daha yüksek oranlarda katılmalı ve yükselen bilgi ekonomisinde daha etkin bir biçimde yer almalıdır. İleri teknoloji üreten ve kullanan bir bilgi ekonomisi hedefine ulaşabilmek için kadınların, yaşamın bütün alanlarında erkeklerle aynı haklara sahip olması gerekir.”

Tahiroğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ