Barolarda İHM Kuruluyor

Okuduunuz haber
ÇOCUKLARDAN ÇOCUK ŞÇLĞNE RESML, KOMPOZSYONLU ELEŞTR

Çukurova Havalimanı'nda çalışmalar sürüyor

Anasayfa   /    Mersin    /    Çocuklardan çocuk işçiliğine resimli, kompozisyonlu eleştiri

Çocuklardan çocuk işçiliğine resimli, kompozisyonlu eleştiri

Mersin'de çocuklar 'çocuk işçiliği'ne dikkat çekmek amacıyla resim yaptı, kompozisyon yazdı. Mersin Çocuk Hakları Derneği tarafından düzenlenen ve birçok ortaokul öğrencisinin katıldığı kompoziyon ve resim yarışmasında çocuk işçiliğini en iyi yansıtan öğrencilere ödül verildi.

MERSN      11 Haziran 2018 - 18:15     211     0

Çocuklardan çocuk işçiliğine resimli, kompozisyonlu eleştiri

Diyar ŞİRİN

Akdeniz ve Toroslar İlçelerinde bulunan bazı ortaokul öğrencileri, çocuk işçiliğine dikkat çekmek amacıyla yapılan kompozisyon ve resim yarışmasında ödüllerini aldı. Mersin Çocuk Hakları Derneğinin organize ettiği yarışmada öğrenciler ülkemizde son yıllarda giderek artan çocuk işçiliğine dikkat çekmek ve çocuk olarak empati yaptıklarını göstermek amacıyla resim çizdi, kompozisyon yazdı. Akdeniz Belediyesi'nde yapılan ödül törenine, birçok veli, okul idarecisi ve öğrenci katıldı. Burada yapılan törende konuşan Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, "Çocuk işçiliği ile ilgili ülkemizde çok ciddi sorunlar mevcut. Bu sorunlarla ilgili biz Mersin Çocuk Hakları Derneği olarak resim ve kompozisyon yarışması düzenledik. Burada amacımız çocuk işçiliğinin zararlarını anlatabilmek, bununla ilgili kamuoyu oluşturabilmek adına okullarda bilgilendirme sağlamaktı. Bu konuyla ilgili başta okul müdürlerimize, yöneticilerimize ve siz değerli öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Çocuk işçiliğinin tüm dünyada önemli bir toplumsal soruna dönüştüğünü söyleyen Aslan, "Ne yazık ki alınan önlemler uluslararası sözleşmelere atılan imzalarla sorun çözülemiyor. Ülkemizde çocuk işçiliğinin engellenmesi için yasalar çıkarılmış ve uluslararası sözleşmelere de imza atılmıştır. Bu sorun ülkemizde hala ciddiyetini koruduğu için 2018 yılı hükümetçe çocuk işçiliği mücadele yılı olarak ilan edilmiştir. Bunlara rağmen ne yazık ki bugün ülkemizde milyonlarca çocuk sokakta, tarımda ve sanayide tehlikeli ve ağır işlerde uyuşturucu üretimi ve satışı gibi ahlaki gelişmelerine zararlı yasa dışı işlerde sağlıklarını ve can güvenliklerini tehlikeye atarak çalıştırılmaktadır. Çocuk işçiliği, çocuğun eğitimini aksatmasına, ruhsal olarak gelişmesini engellemekte, akranlarından akademik olarak geri kalmasına, çocuğun ailesinden uzak kalmasına, zararlı alışkanlıklara bulaşmasına neden olmaktadır. Bu sorun toplumun geleceğini çok ciddi bir şekilde tehlikeye atmaktadır. Çocukların erken yaşta çalıştırılmalarının ve çalışırken çeşitli istismar ve ihmalinin engellenmesi çok kolaydır. Yöneticiler ailelerin yoksulluğunu, eğitimsizliği, göç ve sağlıksız kentleşmeyi, hızlı nüfus artışını, toplumun bakış açısıyla mücadele içeren geniş kapsamlı kalkınma ve mücadele politikalarıyla bu sorunu çözmek mümkün olacaktır. Dernek olarak çocuk işçiliği sorununa katkı sunmak, resim ve kompozisyon yarışması düzenledik. Akdeniz ve Toroslar ilçelerinde. Bu yarışmaya destek sunan başta Akdeniz Belediyesi sayın Muhittin Pamuk Bey'e, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul idarelerine ve öğrencilerimize çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

 

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür belgesi sunan Mersin Çevre Dostları Derneği Başkanı Suna Kılıç yaptığı konuşmada,  "Bir öğretmen olarak çocuklarımızın geleceğini onların küçüklüğünden itibaren şekilleneceğini düşünüyorum. Geleceğin yapılanmasında öğretmenlerimize ve ailelere çok iş düşüyor. Bu bir sac ayağı. Öğrenci, öğretmen ve aile sac ayağında ülkemizin geleceği çocuklarımızın geleceğidir" dedi.

 

Resim yarışmasında 1. olan Beyzanur Avcı, çalışan çocuklara karşı empati kurarak resmini çizdiğini söyledi. Avcı, "Ben bu resmi çizerken empati duygusu hissettim. Biz çocukların birçok hakkı var. Biz bir sürü şeye sahip olabiliyoruz, peki ya işçi çocuklar? İşçi çocuklar herhangi bir hakka sahip değil. Onlar maddi sıkıntılar çektikleri için bu durumdalar ve bence bu adaletsizlik. Bu resmi çizerken yalnızca kafamı kaldırıp sokağa bakmam yeterli oldu. Çünkü çok fazla çocuk çalışan var. Bun resmi bunları düşünerek çizdim. Bizler çocuklar çalıştırılmasın, okutulsun istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Gerçekleşen yarışmada ödül almaya hak kazanan öğrenciler şöyle;

Kompozisyon Yarışma Ödülleri;

1. Nupelda Kartal. (Ertuğrul Gazi Ortaokulu)

2. Oğuzhan Uysal (3 Ocak Ortaokulu)

3. Rojin Biçen (Yusuf Bayık Ortaokulu)

 

Resim Yarışması Ödülleri;

1. Beyzanur Avcı (19 Mayıs Ortaokulu)

2. Havin Korkmaz (Selçuklar Ortaokulu)

3. Rojin Biçen (Yusuf Bayık Ortaokulu)

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER