Özgecan Aslan anıldı 

Okuduğunuz haber
DAÇE: KENTLERDE NEFES ALıNMıYOR

Toroslar’da, park ve yeşil alanlar elden geçiyor

Anasayfa   /    Sağlık    /    DAÇE: Kentlerde nefes alınmıyor

DAÇE: Kentlerde nefes alınmıyor

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) nin Antakya’da yaptığı  bölgetoplantısının sonuç bildirgesi açıklandı.Açıklamada şu görüşlere yer verildi:“-Ülkemizde uygulanan yanlış politikalar yüzünden, kirli teknolojilerin yaratmış olduğu hava su ve toprak kirliliği çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Kentlerde hava kirliliği yüzünden insanlar artık nefes alamıyor. Hava kirliliğinin artması ve yeşil alanların azalması birçok sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu kirliliklerden oluşan sağlık sorunlarına çare gibi sunulan Şehir Hastaneleri çözüm olamaz. Doğru olan kirliliği önlemektir.

SAğLıK      12 Subat 2018 - 16:19     268     0

DAÇE: Kentlerde nefes alınmıyor

Büyükşehir statüsü kazandırılan şehirlerde tarım alanlarının imar rantına kurban edilmesi sonucunda Ülkemizde tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelmiştir.Yaşam faaliyetlerinin her aşamasında plastik ve naylon maddelerin kullanımı çevre ve insan sağlığına zararlar vermektedir.Yaşam alanlarına yapılan yatırımlar yüzünden Doğu Akdeniz bölgesinde yaşayan ve uluslararası sözleşmelerle korunan Akdeniz foklarının yaşamlarının tehdit altında ve nesli tükenmekte olduğu görülmektedir. Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunan Doğal Sit alanları korunmamaktadır.İskenderun Körfezinde ki mevcut kirlilik dünya standartlarının çok üstündedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, İskenderun Körfezi Bütünleşik Kıyı Alanlar Planında, Doğu Akdeniz kıyılarında birçok Tersanenin ve Termik Santrallerin planlanmakta olduğu görülmektedir.Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak Yaşam Hakkımızı gasp eden kirli teknolojiler olan Termik Santrallere, Çimento Fabrikalarına, Akkuyu Nükleer Santraline ve Balık Çiftliklerine karşıdır.Hatay ve Mersin bölgelerinde kurulmak istenen yeni Çimento fabrikaları, Akkuyu Nükleer Santrali, Termik Santraller ve Balık Çiftlikleri projelerinden hemen vazgeçilmelidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 08.10.2015 tarihinde onaylanarak internet sitelerinde yayınlanan “ 1/50.000 Ölçekli İskenderun Körfezi (Adana-Mersin-Hatay) Bütünleşik Kıyı Yapıları Planı” bölgemiz gerçeklerinin göz ardı edilerek, yaşam alanlarımızın gasp edilmesinin birincil adımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sözde planın yaptım-oldu zihniyetiyle, halktan habersizce ve bir KHK’ye dayanılarak çıkartılması ile bizlere dayatılmasına sessiz kalmayacağız. Bu anlamda, bölge halkımızın sağlıklı yaşam hakkını savunmak üzere her türlü yasal hakkımızı kullanacağız.

“Havamızı Temiz Tutun, Şehir Hastanelerine Gerek Kalmasın“ sloganı ile Hava Kirliliği sorununun acilen çözülmesini bekliyoruz. Bu anlamda Sağlık Etki Değerlendirme Yönetmeliğinin hükümet tarafından çıkarılmasını, Küresel ısınma ve İklim Değişikliğinin felaketlere neden olmasını beklemeden önlem alınmasını, Tarım alanlarına enerji santrallerinin ve otobanların yapımına izin verecek olan yeni Toprak Koruma Kurulu Yönetmeliğinin iptal edilmesini talep ediyoruz.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ