‘Türkler eğitimli cahil millet’

Okuduğunuz haber
DEMİR PARMAKLIK YETMEDİ, DUVAR ÖRDÜLER

71 yaşında gönüllü spor hocalığı yapıyor 

Anasayfa   /    Mersin    /    Demir parmaklık yetmedi, duvar ördüler

Demir parmaklık yetmedi, duvar ördüler

Marina yönetiminden olta balıkçılarının mendirekte avlanmasına karşı ilginç yöntem! Mersin Yat Limanı (Marina) işletmecisinin, limanı çevreleyen mendireklerde olta balıkçılığını önlemek için mendireğin üzerine duvar örmesi tepkilere neden oldu. Sosyal medyada yüzlerce kişi uygulamaya tepki gösterdi, kimi sosyal medya kullanıcıları duvarı, ‘Berlin duvarına’ benzetti.

MERSİN      19 Mart 2018 - 10:05     1914     0

Demir parmaklık yetmedi, duvar ördüler

Abidin YAĞMUR

Mersin Yat Limanı (Marina) işletmecisinin, liman sahasındaki yapı yoğunluğunu artırması, limanın adeta büyük bir alışveriş merkezine dönüşmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, liman işletmecisinden yeni bir tartışma yaratan bir adım daha geldi.Mersinli amatör olta balıkçıları, uzun süredir, Yat Limanı’nı çevreleyen mendireklerde avlanıyor. Marina işletmecisi, balıkçıların mendireğe çıkmasını önlemek için, geçtiğimiz yıllarda mendireğin kimi noktalarına demir parmaklıklar ördürmüş ve ‘Özel mülktür girilmez’ yazılı bir tabela asarak sahildeki kullanımı kısıtlamıştı.Demir parmaklıklar da amatör balıkçıların mendireğe çıkmasını ve burada avlanmasını önleyemeyince marina işletmecisi yüksek bir beton duvar ördürdü.   Yat limanın doğu sınırında, küçük bir kumsal bulunuyor ve bu kumsaldan geçen kişiler mendireğe ulaşıyor. Ancak önce demir parmaklık, son olarak da duvar örüldüğü için mendireğin üzerinde yürümek mümkün olmuyor. İstinat duvarının önünde ayrıca özel güvenlik elemanları da nöbet tutuyor.Yat limanı işletmecisinin, liman sahasının dışında olan sahilin ve mendireğin kullanımını beton duvar yoluyla kısıtlaması başta amatör olta balıkçıları olmak üzere vatandaşların tepkisini çekti. Sosyal medyada duvar fotoğrafını paylaşan yüzlerce kişi tepkisini dile getirdi.

Sosyal medyada 100 binden fazla üyesi bulunan Mersinliyim Mersin’e Sahip Çıkacağım Diyenler Derneği yöneticisi Özgür Kutlay, “Berlin duvarı yıkıldıktan 29 yıl sonra 2018’de Mersin Marina duvarı yapıldı. Yazık şehrime bu utanç duvarı kara leke olarak tarihe geçecek” dedi. Marina’nın sınırını dışında kalan mendireğe beton duvar örülmesine gelen tepkilerden bazıları şöyle:

Müslüm Sözen: Belediyenin, valinin derdi oltacılar mı yoksa zenginler rahatsız olmasın mı?

Bektaş Top: Ülke maalesef parsel parsel peşkeş çekiliyor. Halkın malı olan sahiller sanki birilerin babasının malıymış gibi davranılıyor. Memleketimizin avukatları veya savcıları veya vali, belediye başkanı buna son verin lütfen.

Anıl Okalan: Orası için çok mücadele verdik ama yapacak bir şey yok. Devlete ait değil orası özel mülk bu yüzden bir şey yapamıyoruz

Usame Haşimoğlu: Kamu malıdır dış mendirek. O istinat duvarı liman dışına yapılamaz, yasak.

Veysel Örnek: Kıyılar, ormanlar kamuya aittir özel mülkiyete konu olamaz,tapuya tabi olamaz . Görüntü ancak peşkeşi ifade ediyor. Kıyı kanunu açıktır. Denizden 100 metre mesafede yapılaşma yasaktır. Marina veya yat limanı adı altında burjuvanın hizmetine, kitabına uydurularak sunulmuştur.

Abdullah Çanak: Allah aşkına bu ne? Bilen varsa lütfen açıklasın.

Serkan Ekingen:  İnsanların gezmesi, epğlenmesi, spor yapması gereken yeri kapat. Sonra sahili istediğin kadar düzenle... Neye yarar?

Sefer Cengiz: Boşa konuşuyoruz, güçlüysen olay tamam ama kimse bunu görmüyor. Halkın birliği ne zengin tanır ne de kanun. Toplumsal birlik olsak kim ne diyebilir? Çünkü deniz kamusal alandır kimse sınırlayamaz

Fatih Ayaz: Bu düşünceyi yıkmadan duvar yıkılmaz. Para her şey değildir. Paranın yapamayacağı şeyler de vardır. Paranın verdiği güç değil acizliktir, geçicidir paranın gücü.

Murat Çil:  Ben yazmaktan bıktım. Bir tane yetkili görmüyor mu Tece’denSoli’ye kadar bütün sahil yolunun ucu taşlarla kapalı. Nasıl bir anlayış? Biz engellilerin sahile inme hakkı yok mu? Mezitli Belediyesi’ne defalarca bildirmeme rağmen neymiş efendim oralarda içki içiliyormuş. Adam gene geliyor arabasını taşın arkasında bırakıp sahilde içiyor. Yaşlı insanlar o taşın arasından geçemiyor.

Sevgi Ünal: Şu güzelim Mersin’i ve değerlerini daha ne hale getirecekler bakalım her gün yeni bir çirkinlik görüyoruz çok yazık. Oysaki o kadar güzel bir şehir ama kıymetini bilen yok maalesef.

Nevzat Çömlek: olta balıkçılığı yapmak isteyenlerin geçişini engellemek için güvenlik elemanı yerine maalesef bir utanç duvarı örmüşler. Marina içinde alışveriş merkezine ek dükkanlar inşa ediyorlar her türlü sosyal tesisleri yıkıp. Acaba sözleşmede var mı?

Müzehher Pehlivan: Sorun çöpse Viranşehir sahili, plajı, parkı berbat durumda. Oralara da duvar çeksinler o zaman.

Hasan Çavuşoğlu: Resmen şehrimiz için bir çirkinlik ve utanç abidesi, tek derdi kayalıkların dış tarafında marinadan bile görünmeyen yerde balık avlamak olan balıkçıların geçişini engellemek için yapılan bir saçmalık ve göz göre göre yapılan bu saçmalığa sevgili belediyemiz ağzını bile açmadı

Murat Ali Bilkay: Millet oraya gidecek balık tutacak kafası rahatlayacak. Çoluğuyla çocuğuyla eğlenecek. Sokakta itlik yapan azalacak. Olmaz bize yakışmaz. Biz balık tutmamalı, piknik yapmamalı, bunların yerine sokakta her gün olay çıkarmalıyız. Millet vatandaş balık tutsun diye şehrine deniz getiriyor bizimkiler denizi engelliyor.

Ayşe Güngör: Benim bildiğim kadarıyla sahil ve plajlar kamu malıdır. Halk kullanımına kapatılamaz. Oteller bile kendi özel plajlarını kapatamazlar. Sadece plajdaki otele ait şezlong, şemsiye vb. malzemeler kullanılamaz ya da belli bir ücret ödenir. Ama isteyen istediği sahile gidip havlusunu serip o sahili kullanabilir. Ve bence ortalıkta Mersin’den nefret eden birileri var ve güzelim şehri nasıl berbat ederim diye gece gündüz kafa yoruyor!

Efehan Kaplan: İşin ilginç yanı marinalar ve limanlar kanunu var.Yaptıkları iş legal değil ve kanun sahiller milletin malıdır der.Bu neyin korkusu blok yasak, karşıdaki yığma taşlar yasak, marina yasak. Ya arkadaşım oldu olacak evden sokağa çıkmayın deyinde biz de ne olduğunu bilelim.  Yazıklar olsun belediyenin görmediği, yetkili kurumların ne yapıyorsunuz, kimin izni var bile diyemediği halimize.

Adnan Aras: Kimse yasak dinlemiyor. Orada demir parmaklık vardı onu da eğip kırdılar. En son bunu yapmışlar, şaşırmadım açıkçası. Önce insanların kendilerini gözden geçirmesi gerekir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ