Sanayi Sitesi Mersin’e yetmiyor

Okuduğunuz haber
‘DÜNYAYI ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Farkındalık Bocce Turnuvası  tamamlandı

Anasayfa   /    Gündem    /    ‘Dünyayı şaşırtmaya devam edeceğiz’

‘Dünyayı şaşırtmaya devam edeceğiz’

 Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan 11. Kalkınma Planı Akdeniz İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada. “Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini alt üst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın." Dedi.

GÜNDEM      09 Nisan 2018 - 11:38     777     0

‘Dünyayı şaşırtmaya devam edeceğiz’

Diyar ŞİRİN

2019-2023 yılını kapsayacak 11. Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı Mersin’de  gerçekleştirildi. Hilton Oteli'nde yapılan toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yanı sıra Akdeniz Bölgesi'nde görev yapan 7 ilden vali ve vali yardımcıları da katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada11. Kalkınma Planı'nın Türkiye'yi 2023'e taşıyacak son plan olduğunu belirten  Bakan Elvan, Cumhuriyetin 100. yıldönümünde planın biteceğini açıkladı.

2017 yılındaki ekonomik gelişmelerle tüm dünyayı şaşırttıklarını ifade eden Elvan 2018 yılında da aynı performansın sergileneceğini belirterek Türkiye ekonomisi üzerinde karabulutlar estirilmeye çalışıldığını vurguladı. Elvan, "Ülke olarak büyümemizin gelişmemizin önüne bazı setler çekilmeye çalışıldı. Ama kararlı bir şekilde yürümeye, büyümeye, güçlenmeye devam ediyoruz. Özellikle dışarıda ülke ekonomimizi kötü göstermeye çalışan özellikle siyasi ve taraflı bazı yorumların yapıldığını görüyoruz. Türkiye ekonomisi üzerinde karabulutlar estirilmeye çalıştığını görüyoruz. Bunlar hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır. Biz istikrarı ve cari dengeyi gözeterek büyümeye ve istihdam oluşturmaya devam edeceğiz. Büyüme politikamız kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme olacak. Biz 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak tüm dünyadaki uluslararası kuruluşların tahminlerini alt üst etmişsek 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Bizim hükümetlerimiz bugüne kadar ekonomi alanında inanılmaz başarılara imza attı. Devasa projeleri hayata geçirdi. Hep vatandaşımızın önceliği bizim önceliğimiz oldu. Bu süreçte de büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz" dedi.

'2017'de REKOR BİR BÜYÜME GERÇEKLEŞTİRDİK'

2017 yılı ekonomik kalkınmanın genel bir değerlendirmesini yapan Elvan, yüzde 7.4'lük bir büyüme performansı sergilediklerini söyledi. Elvan 2017 yılında rekor bir büyüme performansı sergilendiğini kaydederek, "2017 yılının genel bir değerlendirmesini yapacak olursak, rekor denilebilecek bir büyüme performansı gösterdik. Yüzde 7.4'lük bir büyüme performansı gerçekleştirdik. İhracatta çift haneli büyümeyi sağladık. Kapasite kullanım oranlarımız oldukça yüksek seviyeye çıktı. Yüzde 80'ler seviyesine. 2016 yılında yaşamış olduğumuz sıkıntılar, turizm sektörümüzü önemli ölçüde etkilemiş idi. Turizm sektöründe önemli bir canlanma başladı. Genel hatlarıyla bakacak olursak 2017 yılı ülkemiz açısından oldukça başarılı bir yıl oldu. Büyümenin kompozisyonuna baktığımızda oldukça kapsayıcı ve sağlıklı bir büyüme olduğunu görüyoruz. Net ihracatın büyümeye önemli bir katkı

sağladığını görüyoruz. Yatırım ve ihracatın büyümeye katkısının olması ve hemen hemen her sektörde büyümenin gerçekleşmesi 2017 büyümesinin oldukça sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır. 2018 yılına geldiğimizde ise yeni başladık ama 2018 yılı Ocak ayında sanayi sektöründeki endeksimiz yüzde 12 arttı. Kapasite kullanma oranımız yüksekliğini muhafaza etti. Ve ilk 3 ayda ihracatımızda yüzde 9'luk bir artış gerçekleşti. Ve ilk kez 160 milyar doları geçerek ihracatımızda 160.4 milyar dolara ulaştı. 2018 yılında da ihracatımızda rekor kırmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Konuşmasında 11. Kalkınma Planını 7 coğrafi bölgede toplantılar düzenleyerek farklı kurum, uzman ve temsilcilerin fikirlerini alarak  oluşturmaya çalıştıklarını belirten oluşturulan özel ihtisas komisyonundan çıkan neticelerin kalınma planının özünü oluşturduğunu belirtti. Elvan, "Bu planı geçmiş planlardan biraz daha farklı bir yöntemle hazırlamaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi geleneksel olarak kalkınma planımızın çalışmaları yapılır. Bunlarla ilgili özel ihtisas komisyonları ve çalışan gruplar oluşturulur. Ve bu özel ihtisas komisyonlarında kendi alanında birikim sahibi, uzman, deneyimli olan üniversite öğretim üyeleri özel isimler ve temsilciler, kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri katılır ve bu özel ihtisas komisyonu çalışmalarından çıkan neticeler bir anlamda kalkınma planının özünü teşkil eder. Bugüne kadar 1500 öğretim üyemiz, sivil toplum kuruluşu temsilcimiz ve özel kesimden katılımcımız bu ihtisas komisyonu ve çalışma gruplarının çalışmalarına katıldılar, raporlarını hazırladılar. Ama biz bunların öncesinde katılımcılığı daha da arttırmak adına ilave bazı çalışmalar yaptık. 81 ilimizde her bir ilimizde 3 ayrı toplantı olmak üzere kadınlara yönelik bir program düzenledik. Kadınlarımızın planla ilgili düşüncelerini alarak o ilde ki öncelikler nelerdir bunları almaya çalıştık. Gençlerimizle yine her ilde toplantılar gerçekleştirildi. Üçüncü olarak da yine her ilimizde sivil toplum kuruluşlarımızla toplantılar gerçekleştirdik. Yaklaşık 12 bin kişinin sadece bu kapsamda katılımını sağladık. Yine bir başka çalışmamız ise bakanlığımız her bir bakanlık ile teker teker bir araya geldi ve aşağı yukarı 15 saat süren uzun soluklu toplantılar gerçekleştirildi. Her bir bakanlığımızın planda yer almasını istediği öncelikler temsil edilmeye çalışıldı" dedi.

20 BİN VATANDAŞIN PLANA DAHİLİYETİ SAĞLANDI

Kalkınma Planı'nı oluştururken vatandaşların da katkısının sağlanmasının amaçlandığını ifade eden Elvan, bugüne kadar 20 bin vatandaşın planla ilgili görüşlerinin alındığını söyledi. Elvan, "Bir başka çalışmamız vatandaşlarımızın da plana katkısının sağlanması idi. Ve bu çerçevede bakanlığımızın web sitesinde kalkınma planına katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımızın da görüşlerini, düşüncelerini aldık. Bugüne kadar 20 binin üzerinde vatandaşımızın planla ilgili görüşleri, düşünceleri bizlere ulaştı. Son olarak bölgesel toplantılar gerçekleştirelim dedik.  7 bölgemizde de yine benim katılımım ile bir toplantı gerçekleştirip 7 coğrafi bölgemizdeki valilerimiz, rektörlerimiz, belediye başkanlarımız, meslek odalarımızın başkanlarıyla bir araya gelelim ve onların da düşüncelerini alalım istedik. Bu çerçevede de bugün Akdeniz bölgesi toplantısını burada gerçekleştiriyoruz. Bu bölgesel düzeyde 5. toplantımız. Önümüzdeki hafta da Güney Doğu Anadolu Bölgesi için Diyarbakır'da olacağız. Ve OrtaAnadolu Bölgesi toplantımız kalıyor. 10 gün içerisinde bu iki bölgemizi de tamamlayıp planla ilgili yazım aşamasına geçeceğiz" diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ