Bin kişilik caminin temeli atıldı

Okuduğunuz haber
‘DÖVİZDEKİ ARTIŞ UYKULARIMIZI KAÇIRIYOR!’

Mültecilere girişimcilik dersi

Anasayfa   /    Gündem    /    ‘Dövizdeki artış uykularımızı kaçırıyor!’

‘Dövizdeki artış uykularımızı kaçırıyor!’

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanın Burhanettin Kocamaz, Nisan ayı ikinci bileşimi toplantısında yaptığı konuşmada, Belediyenin iç borcunun 688 milyon lira olduğunu, borçların büyük kısmını kırsal kesimdeki asfalt çalışmaları için kullandıklarını söyledi.  Dış borçların da  döviz üzerinden alındığını hatırlatan Kocamaz, “Dövizdeki artış uykularımızı kaçırıyor” dedi. 

GÜNDEM      13 Nisan 2018 - 16:56     505     0

‘Dövizdeki artış uykularımızı kaçırıyor!’

İmar planı konusunda radikal kararlar almak zorunda olduklarını  dile getiren Kocamaz, “Şurada apartman var çıkaralım, burada şunun malikanesi var çıkaralım derseniz plan yapamazsınız.  Biz imar konusunda radikal bir karar alacağız ve günahı sevabı hepimizin olacak. Dere yataklarının mutlaka bir hal yoluna konulması lazım. Bu sorun böyle  orta yerde kalamaz.” Diye konuştu

Abidin Yağmur

-Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci bileşimi toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu. Rapor üzerine söz alan CHP’li meclis üyesi Akın Güneş ve AK Partili meclis üyesi İsmail Yerlikaya, geride kalan 4 yıl içinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 3 battıçıktı projesi dışında somut bir projeye imza atamadığını, otogar, otopark, şehir içi trafik yoğunluğu sorunlarının sürdüğünü kaydetti. HDP’li meclis üyesi Mustafa Güler de, 1/5 bin ölçekli nazım imar planına 15 bin itiraz gelmesini gündeme getirdi, DSİ’nin dere yataklarının 100 metre sağı ve 100 metre solunda yapılaşmaya izin verilmemesi yönündeki görüşünün gerçekçi olmayacağını, bu ilkenin plandan çıkarılması gerektiğini savundu.

‘Bekara karı boşamak kolay’

Belediye meclis üyelerinin faaliyet raporuna ilişkin konuşmalarının ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz eleştirilere yanıt verdi.Kocamaz, “İktidar hizmet yapacak, muhalefet de iktidarın yapamadıklarına odaklanacak ki hem iktidarı daha iyi hizmetler için sıkıştırsın hem de kendi açısından siyaset yapsın.  Bekara karı boşamak kolay. Bekar adam ne karı derdi, ne çocuk derdi bilmez. Dışarıdan müdahale eder, onu şöyle yap, bunu böyle yap diye ahkam keser. Ben acemi başkan değilim. 20 yıl Tarsus’ta görev yaptım. Ben Tarsus’tan yeniden aday olmayacaktım. Ama partimiz yeni Büyükşehir Belediye Yasası çıkınca adaylığa hazırlanmamı söyledi. Ben de 20 ay önceden hazırlıklara başladım, Mersin kazan ben kepçe dolaştım, ilçelerin sorunlarını yerinde tespit ettim. Vatandaşların öncelikli sorunlarını belirledik” dedi.

 ‘Dere yatakları böyle orta yerde kalamaz’

15 bin itiraza konu olan 1/5 binlik planla ilgili olarak 80 kurumdan görüş aldıklarını ve engellemelerle karşılaştıklarını savunan Kocamaz şunları söyledi:  “Bürokrasi siyasetten daha çok engel çıkarıyor birilerine yaranmak için.  Bir şehir adam etmek istiyorsanız, adam gibi bir plan yapmak istiyorsanız her yere tek tek bakarak plan yapamazsınız. Şurada apartman var çıkaralım, burada şunun malikanesi var çıkaralım derseniz plan yapamazsınız. Hele ki dere yatakları. Dere yatağında 20 katlı bina var. Sel olmuş, su basmış, orada direkte tabela duruyor: Bu arsa satılıktır. Bu konuda popülist davranırsak bu sorunu çözemeyiz. Geçmişte dereler kapatılmış, marifetmiş gibi üzerine park yapılmış. Selde 4 vatandaşımız öldü. Allah taksiratımızı affetsin. Hepimizin vebali var bizden evvel senelerce bu kenti idare edenlerin vebali var. Geçmiş dönemlerde bir belde belediyesinin yetkisi şimdiki Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinden fazlaydı. Belediye başkanı 9 belediye meclis üyesini topluyordu, teknik eleman da yok, imar planı yapıyordu. Mustafa Güler diyor ki bunları değiştirmeyelim. Değiştirmeyeceksek plan yapmaya gerek yok. Biz imar konusunda radikal bir karar alacağız ve günahı sevabı hepimizin olacak. Burada karar alıyoruz, dışarıda sıkışan belediye başkanı topu Büyükşehir Belediyesi’ne atıyor. Allah’tan korkun burada oy birliğiyle karar aldık. Planı plancılar yapar. Şimdi siz bu planlar yapılırken parsel parsel incelemek isterseniz altında başka şeyler ararım. Şimdi bu planda gecekondular kalsın dersek planın yüzde 70’i gider. Dereler öyle kalsın dersek planın yüzde 30’u gider. Geriye yolunmuş tavuk gibi olmuş bir plan kalır ki o da Mersin’i geleceğe taşıyamaz, Mersin’in sorunlarını çözemez. Dere yataklarının mutlaka bir hal yoluna konulması lazım. Bunlar böyle kalamaz. Buna bir çözüm üretmeliyiz. Bu konuda DSİ’ye kızıyorum niye bu kadar yıl görmezden gerildi. Eski belediye başkanlarına, şimdiki belediye başkanlarına kızıyorum niye ruhsat verildi.”

 

‘Bilboard şirketinin 21 milyon borcu vardı’

CHP’li meclis üyesi Akın Güneş’in, ‘Hazır bir otogar aldık ama yanlış ihale edildi’ sözlerine yanıt veren Kocamaz, “Hazır otogar devralmadık. Devir aldığımızda otogarın sadece 1,5 milyon lirası ödenmişti. Geriye kalanı bu garip ödedi” dedi.Akın Güneş’in “Mersin halkı ödedi, siz ödemediniz” demesi üzerine Kocamaz, “ Mersin halkı daha önceki dönemde niye ödemedi?  Bilboard sözleşmesi feshedildi diyorsunuz. Firmanın bize ödeyeceği borç birikmiş, 21 milyon olmuş. Sözleşmeyi feshediyoruz. Mahkeme, bizi dinlemeden yürütmeyi durdurma kararı veriyor. İtiraz ediyoruz başka mahkemeye, o hakim de diğer hakim kırılmasın diye kararı bozmuyor. Kent Kart için 7 yıllık anlaşma yapılmış. Her yolcudan yüzde 4,17 pay alıyor. Sözleşmeyi iptal edemiyorsunuz çünkü sözleşmeye bir madde koymuşlar, fesih durumunda 196 milyon lira tazminat alır diyor. Biz konuştuk, bunu yüzde 3,5’a düşürdük. Bu bile çok. En fazla yüzde 1 olması lazım. Böyle sözleşme olur mu? Bu halkın parası değil mi?” ifadelerini kullandı.

‘Kırsalda asfalt yapmak için borçlandık’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, belediyenin borçları hakkında da meclise bilgi verdi. Kocamaz, şunları söyledi:  “Kapatılan belde belediyelerinin ve bazı ilçe belediyelerinin personelini bize geldi, borçları da geldi. Sadece Erdemli Belediyesi’nden 60 milyon borç geldi. Kapatılan belediyelerin elektrik borçları bize geldi. Hatta unutulmuş, 20 yıl önceki, 30 yıl önceki borçları bize geldi.  2016 yılında 50 milyon özel bankalardan, 270 milyon İller Bankası’ndan borç aldık. 2017 yılında toplamda 400 milyon borç aldık. Devraldığımız borçla birlikte 906 milyon liraya ulaşmıştı ama 2017 yılı sonu itibariyle 688 milyon lira borcumuz var. Borçlanmanın büyük kısmını kırsal kesimdeki asfaltlama çalışmaları için yaptık. Kırsal kesimler bizim sorumluluğumuza geçmeden önce köy yollarının durumu çok kötüydü. Bizim insanımız o yollara layık değildi. Bütün köy yollarını asfaltladık. Bu konuda bizi eleştirenler oluyor. Ama bu insanların çocukları Güneydoğu’da terörle vuruşurken, Afrin’de terörle vuruşurken biz onlara gerekli değeri vermiyoruz. Bu insanlar hizmet alamasa bile devletimiz sağ olsun diyor. Bu insanların içinden terörist çıkmıyor, vatan haini çıkmıyor. Kim ne derse desin hizmeti kırsaldan kente doğru getireceğiz.  Dövizdeki artış bizim uykularımızı kaçırıyor. Çünkü dış borçlanmalar dövizle ve döviz yükseldikçe biz sadece faiz ödemiş oluyoruz.

İller Bankası’na ‘zıkkımlı’ tepki

Kocamaz, ilçelerdeki en önemli faaliyetlerinden birinin de arıtma tesisleri olduğunu belirtti Kocamaz,  “Geldiğimizden bu yana 8 arıtma tesisi yaptık. Bizden önce İller Bankası tarafından yaptırılan arıtma tesisleri keşke hiç yapılmasaydı. İller Bankası’nın yaptığı işler bizi hiç memnun etmiyor. Ankara’da İller Bankası’nda çalışanlar lüks araçlara binecek ceremesini bizim ilçelerimiz çekecek. İhalelerin içine bunlar konuluyor maalesef. Bunları gördükçe hakkımı helal etmiyorum. Zehir zıkkım olsun” ifadelerini kullandı.

‘Kafeleri yıktırdılar, şimdi tahsis vermiyorlar’

Şehir merkezinde katlı otopark projesinin bürokrasi tarafından engellendiğini savunan Kocamaz, “Keşke engellemeler olmasa da şehir merkezinde katkı otopark yapsak. Tevfik Sırrı Gür Lisesi yanındaki otoparkı 3 kat aşağı indirmek istedik. Orası bize tahsisli. Ama yeni proje yapacaksanız yeniden tahsis almanız lazım dediler, 2 yıldır tahsis bekliyoruz. Ben onları Allah’a havale ediyorum. Anamur kıyı kesiminde öyle, Adnan Menderes Bulvarı’nda öyle, aynı problem. Kafeleri bana yıktırdılar, beni milletle karşı karşıya getirdiler şimdi sahil kesimini bize tahsis etmiyorlar Kafalarına göre para belirliyorlar. Bu paraları geçmiş dönemlerde niye almadınız” diye konuştu.

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ