Büyükşehir’den enstrüman kursu

Okuduunuz haber
‘EĞTM BLMSELLKTEN UZAKLAŞYOR’

‘Çocuklar Ekranla değil Akranla büyüsün’

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Eğitim bilimsellikten uzaklaşıyor’

‘Eğitim bilimsellikten uzaklaşıyor’

Eğitim-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla yaptığı değerlendirmede eğitimin bilimsellikten uzaklaştığını  söyledi.

MERSN      10 Haziran 2018 - 15:33     383     0

‘Eğitim bilimsellikten uzaklaşıyor’

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı  Hakan Boyar 2017-2018 Eğitim Öğretim dönemini yazılı bir açıklama ile değerlendirdi.Boyar yaptığı  açıklamada Türkiye’nin  bilimsel,laik ve çağdaş eğitimden biraz daha uzaklaştığını söyledi.Eğitimde  dinselleşmenin arttığı görüşlerine yer veren Boyar , “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017-2019 yatırım planına göre fen liselerine 109.6 milyon lira bütçe ayrılırken imam hatip okullarına 1.7 milyar lira ayrılması, iktidarın önceliğini gözler önüne sermektedir. Bu rakamlar 1 fen lisesine karşılık 17 imam hatip lisesi kurulacağı anlamına gelmektedir.Birçok imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesinde kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrılmış yani karma eğitime son verilmiştir. Bazı okullarda sınıfların ayrılması yetmemiş, kız ve erkek öğrencilerin koridorları dahi ayrılmış, gerekçe olarak da “veliler böyle istiyor” bahanesinin arkasına sığınılmıştır.” Dedi

İKİ SINAV SİSTEMİ BİRDEN DEĞİŞTİ

Geçen   eğitim-öğretim yılına sınav sistemlerinde ve müfredattaki değişikliklerin damga vurduğunu  belirten Boyar, özetle şunları söyledi: “TEOG’un kaldırılmasının ardından yine Yedi yıldır uygulanan YGS ve LYS kaldırılmış, yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirilmiştir.Bu sistem kurgulanırken de birçok değişikliğe uğramış, son olarak 5 Haziran tarihinde 0,5 ham puan zorunluluğu getirilmiştir. 0,5 ham puanın karşılığı bir soru bile değildir. Bu kadar plansız ve programsız bir anlayış söz konusudur.

MEB’in, bilimsel, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunlarının temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen bu tür vakıflarla işbirliğine gitmesi, ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarının bir örneği olmuştur.Kamu kreşleri teker teker kapatılırken, Diyanet’in açtığı kreşlerde 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmesi yine sıbyan mektebi adı altında dini eğitim veren Kuran kursu kreşlerinin açılması gibi uygulamalar MEB’in Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve tarikatların güdümüne girdiğinin bir diğer göstergesi olmuştur.

ORTAÖĞRETİMDE ÖĞRENCİLER AÇIK LİSEYE YÖNLENDİRİLİYOR

AKP hükümeti tarafından 4+4+4 düzenlemesi “zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması” girişimi olarak sunuldu. Oysa MEB’in verileri ortaöğretim çağındaki çocukların örgün eğitimden koparak açık liseye yönlendiğini ortaya koymuştur.MEB performans hedefinde, eğitim öğretimden erken ayrılma oranını yüzde 34,81 olarak belirlemiş, ancak bu oran yüzde 36,40 ile hedefin üzerinde gerçekleşmiştir.Mesleki açıköğretim lisesi de dahil olmak üzere açıköğretim lisesinde okuyan toplam öğrenci sayısı 1.554.938’dir. Bu sayı 4+4+4 düzenlemesi öncesi 2011-2012 eğitim öğretim yılında 940 bin 268’di. 4+4+4 düzenlemesinin ardından açık lisede okuyan öğrenci sayısıyüzde 60 oranında artmıştır.Açıköğretim ortaokulunda kayıtlı 142 bin 557 öğrenci sayısını da dikkate aldığımızda, toplam 1 milyon 429 bin 806 öğrenci örgün eğitimden kopmuştur.İstatistiklere göre 541 bin 408 kız öğrenci açıköğretim liselerinde okumaktadır. Kız öğrenciler 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte örgün eğitim dışına itilmiştir. Ortaya çıkan tablo zorunlu eğitimin fiilen 4 yıla indirildiğinin göstergesidir.Öğretmenlerin sözleşmeli olarak atanması  ise başlı başına bir sorun iken, açıklanan kontenjanların beklentilerin çok altında olması, kontenjan sıralamasında yine din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğinin ilk sıralarda yer alması, yıllardır atama bekleyen binlerce işsiz öğretmeni hayal kırıklığına uğratmıştır.Öte yandan, ücretli çalıştırılan öğretmen oranında hedefin üzerinde çıkılmıştır. Ücretli öğretmen sayısının toplam öğretmen sayısına oranında yılsonu hedefi yüzde 6,5 iken, gerçekleşme yüzde 8,64 olmuştur. 2017 yılında 78 bin 106 kişi ücretli öğretmen olarak çalıştırılmıştır.” (Bülten)

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER