Yurttan atıldı, davayı 2 yıl sonra kazandı

Okuduğunuz haber
EĞİTİMCİLERDEN ‘PERFORMANS’ TEPKİSİ

Mersin Mobilya Fuarı açıldı

Anasayfa   /    Mersin    /    Eğitimcilerden ‘Performans’ tepkisi

Eğitimcilerden ‘Performans’ tepkisi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2016 yılında devreye konan performans değerlendirme sistemi Taslağı’na tepkiler devam ediyor.

MERSİN      16 Nisan 2018 - 10:49     186     0

Eğitimcilerden ‘Performans’ tepkisi

Diyar ŞİRİN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 12 ilde pilot uygulama kapsamında başlattığı performans değerlendirme sistemine tepki büyüyor. Mersin’de uygulamaya tepki gösteren Eğitim İş'li öğretmenler Özgür Çocuk Parkı'nda toplandı.Burada bir basın açıklamasında bulunan   Eğitim İş Mersin  Şube Başkanı Hakan Boyar, söz konusu sitemin  öğretmenleri baskı altına alacağını söyledi. Eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri olmayan kişiler tarafından değerlendirilmesinin sakıncalı olduğuna vurgu yapan Boyar,“Bugün burada öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı durmak için bulunuyoruz.Hepinizin bildiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için performans taslağı yayınlamıştır. MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır.Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri görülmeyen bu sistemde, eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri uzman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir.” Dedi Söz  konusu uygulamayla; Öğretmen ve öğrencisi arasına, birbirlerinin notlarına karşılıklı ihtiyaç duymaktan ötürü, bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışıldığı  görüşlerine yer veren Boyer , “Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da, kişisel husumetlerin ya da görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlere yansımasına yol açacak, okullarda çalışma barışını bozacaktır.

Bildiği üzere yanlış eğitim politikaları son yıllarda öğretmenlik mesleğinin itibarı zedelenmiş, eğitimcilerin maruz kaldığı adli ve idari saldırılar sosyal medyayı ve gazetelerin 3. sayfalarını kaplar hale gelmiştir. Bu sistemle birlikte, öğretmenlik meslek onuru, tamamen ayaklar altına alınmaya çalışılmaktadır.Her şeyden önce; bir eğitimcinin performansını, o alanın uzmanı olmayan kişilerin notlarıyla ölçmeye çalışmanın bilimsel ve akademik hiçbir gerçekliği yoktur.” Diye konuştu.

MEB’E PERFORMANS NOTUMUZ: SIFIR!

Performans sistemi kaldırılıncaya kadar eylemlerini devam ettireceklerini belirten Boyar  daha sonra şunları söyledi: “-Ülkemizde, eğitimin gericileştirildiği, piyasacılaştırıldığı, başarı oranının giderek düştüğü, müfredat ve sınav sistemlerinin yapboza döndüğü, dünya eğitim kalitesi standartlarına kıyasla sürekli geriye gittiği gün gibi açıktır. Ve bizim böylesi bir Milli Eğitim Bakanlığı’na vereceğimiz performans notu SIFIRDIR!Bugün burada yaptığımız açıklamamız ve bu SIFIR vurgusu ve MEB’in karanlık yüzüdür!Burada oluşumuz, mesleğimizin onurumuz olduğunun ve onurumuzu da asla çiğnetmeyeceğimizin göstergesidir!Müfredattan da çıkarsalar, ulusal bayramların törenlerinden de silseler, hatıralardan koparmaya da çalışsalar Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında laik, bilimsel, çağdaş, parasız eğitim için mücadele edecek eğitim neferleri her zaman olacak, Eğitim-İş gerici müfredat karşında dimdik duracaktır.Öğretmen hareketinin efsanevi lideri Fakir Baykurt’un, ilke edindiğimiz o sözünü unutmamak gerekir: “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, Öğretmen Ders Verir!”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ