CHP’de yönetici eğitimi başladı

Okuduğunuz haber
‘ŞEKER FABR°KALARı AVM’YE DöNüşECEK!’

Hekimler,yıpranma  hakkı  istiyor

Anasayfa   /    Gündem    /    ‘Şeker Fabrikaları AVM’ye dönüşecek!’

‘Şeker Fabrikaları AVM’ye dönüşecek!’

Bir süredir gündemde olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesine bir tepki de Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)' den geldi. ADD Mersin Şube Başkanı Sacide Uluğ, son dönemlerde özelleştirme adı altında Cumhuriyetin ekonomik kazanımlarının yok edildiğini  savunarak  ‘Özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM'lere  dönüşecektir ’ dedi

GüNDEM      13 Mart 2018 - 16:48     389     0

‘Şeker Fabrikaları AVM’ye dönüşecek!’

Diyar ŞİRİN

Mersin'de Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, gündemde olan şeker fabrikalarının özelleştirilme girişimlerine tepki gösterdi.
Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısında, şeker fabrikalarını Cumhuriyetin kaleleri olarak tanımlayan dernek üyeleri, hükümeti eleştirdi. Grup adına açıklama yapan Dernek Şube Başkanı Sacide Uluğ, "Cumhuriyetin kazanımlarını yok eden Ak Parti iktidarı, bu sefer 14 şeker fabrikasını feda ediyor. 3 grup ihale ile tarımsal sanayinin can damarı ile şeker pancarı üretiminin hayat damarları koparılırken, GDO'lu tatlandırıcı üreten emperyalist şirketlerin önü açılıyor. Türkiye bu girişime karşı çiftçisiyle, işçisiyle, sendikasıyla, üreticisiyle, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleriyle ayakta ve direnmeye kararlıdır. Batı ülkelerinde devlet desteklemesi ile üretimini arttıran tarım sektörü, artan stoklarını tüketmek için yollar ararken çözümü az gelişmiş ülkelerin tarım ve sanayisini çökertmekte bulmuştur" dedi.Mücadelelerin büyüyerek devam edeceği mesajını veren Uluğ, "Ülkede yıkıma uğrayan şeker sektörünün yerini GDO'ku tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına bırakılacak. Türk halkı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisi, çalışanların ailesi, pancar üretici ve tüketicileriyle direnip bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir. Özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları AVM'lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır" diye konuştu. Konuşmasında, şeker fabrikalarının kurulu olduğu kentlerde sosyal ve ekonomik anlamda birçok olanak yarattığını  dile getiren Uluğ,"Şeker fabrikaları, 17 Şubat 1923 günü açılan İzmir İktisat Kongresinde görüşülüp karar bağlanan ekonomik bağımsızlığı da elde etme kararlılığı ve hedefi doğrultusunda bir yandan özel sektör, diğer yanda kamu girişiminin yarıştığı, birinin gücünün tükendiği noktada diğerinin yardıma koştuğu örnek bir girişimdir. Şeker fabrikaları, tüm ülke coğrafyasına yayılacak şekilde planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Zaman içerisinde dışarıdan şeker alan ülkemiz, yerini dışarıya şeker satan bir ülke haline gelmiştir. Şeker fabrikaları aynı zamanda kurulu olduğu kentlerde sosyal ve kültürel hayatı geliştirmiş, yöneticisi ve işçisine vazife evi, sosyal konut, sosyal alanlar, spor tesisleri yaratmıştır. Türkiye 12 Eylül darbesi sonrasında Cumhuriyet kazanımlarına karşı ağır bir saldırı ile karşılaşmış, siyasal, sosyal, kültürel ve hukuk alanındaki saldırılar ekonomik kazanımlara saldırıya da dönüşmüş ve özelleştirme politikaları tek taraflı propaganda ile benimsetilmeye çalışılmıştır. 'Liberalleşme-küreselleşme' diye yutturulan bu politikaların hedefinde gıda sektörü başta olmak üzere üreticiler, 'milletin efendisi' köylüler yer almıştır

Türk halı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisiyle, sendikasıyla, çalışanlarının ailesi ile, pancar tüketicisiyle, siyasi partisiyle, demokratik kitle örgütleriyle direnecek ve Cumhuriyetin bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir. " diye konuştu.

 

 

 

 

GDO'lu Tatlandırıcıların Önü Açlıyor

Uluğ, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi durumunda GDO'lu tatlandırıcıların ihracatının önünün açılacağını  da savunarak, "3 Nisan ile 18 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak 3 grup ihale ile tarımsal sanayinin can damarı ile şeker pancarı üretiminin hayat damarları koparılırken, GDO'lu tatlandırıcıları üreten emperyalist şirketlerin önü açılıyor. Türkiye bu girişime karşı, çiftçisiyle, işçisiyle, sendikasıyla, kamyon şoförü ile tüketicisi ile, siyasi partileri ile demokratik kitle örgütleri ile ayakta ve direnmeye kararlıdır. Ülkede yıkıma uğrayan şekere sektörünün yerini ise GDO'lu tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına terk edilecektir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin arkasında emperyalist tekellerin 20 yıla varan 'kararlı' mücadelesi vardır” ifadesini kullandı.

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ