Emeklilerin ikramiye kuyruğu

Okuduunuz haber
EMEKL ZAM STYOR

Adanaspor'un yeni hocası Arslan oldu

Anasayfa   /    Mersin    /    Emekli zam istiyor

Emekli zam istiyor

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, emeklilere dini bayramlarda verilecek bin lira ikramiyenin yeterli olmayacağını belirterek, “Emekli maaşlarının mutlaka adil şekilde artırılması lazım. Bu ikramiyelerin yasal altyapısı yok. Önümüzdeki bayramda ya da gelecek sene vereceğinin garantisi de yok. Onun için önerimiz maaş artışıdır” dedi. Akbudak, yeni emekli olanlar arasında maaşların 700 liraya kadar düştüğünü de belirterek, “Emeklinin aldığı maaş kiraya yetmiyor” dedi. Akbudak, dul ve yetim aylığı alanlara neden bin lira değil de daha az yatırıldığı sorusuna da yanıt verdi.

MERSN      08 Haziran 2018 - 18:35     247     0

Emekli zam istiyor

Abidin YAĞMUR

Ramazan Bayramı’ndan önce emeklilere 1000 lira ikramiye verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararınca, emeklilerin hesabına ikramiyeleri yatırıldı. Kendi emekli maaşını alanların hesabına biner lira ikramiye yatarken, vefat etmiş emeklinin maaşından dul ve yetim aylığı alanlara, maaş bağlama oranlarına göre 350 lira ila 750 lira arasında ikramiye yatırıldı.

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, kendi namına çalışıp emekli olan ve kendi maaşını alanların hesaplarına biner lira yattığını, dul ve yetim aylığı alanların ikramiyelerinin ise maaş bağlama oranına göre değiştiğini söyledi.

Akbudak, “Dul yetimlerin maaş bağlama oranı, maaştan faydalananların sayısına göre değişir. Mesela bir vatandaşımız çalışıp emekli olmuştur, vefat etmiştir ve geride bir dul eşi kalmıştır. Maaş bağlama oranı yüzde 70 ise, bu vatandaşın eşine dul aylığı olarak 700 lira ikramiye yatırıldı. Eğer maaşın bir kısmı dul aylığı, bir kısmı yetim aylığı olarak bağlandıysa, yetim aylığı alanlar da maaş bağlama oranına göre bu ikramiyeden faydalandı. Yani dul ve yetim aylığı alanlar, kendi emekli maaşını alanlara göre daha az para aldı” dedi.

İkramiyenin, emeklilere bir nebze de olsa nefes aldırdığını ifade eden Akbudak, “Maaşlar zaten yetmiyor. Emeklilerin hepsi yoksulluk sınırının altında, büyük kısmı açlık sınırının altında maaş alıyor. Resmi rakamlara açlık sınırını 1637 lira, yoksulluk sınırı 5470 lira. 1637 liranın altında aldın mı açlık sınırı altındasın demektir. Türkiye’de de on binlerce emekli bu rakamın altında maaş alıyor” dedi.

Emeklilik sisteminde yapılan yeni bir düzenlemeye göre, asgari ücretlilerin gelecekte alacakları emekli maaşının, çalışma yaşamı içinde kaldıkları sürece düşeceğini belirten Akbudak, “Yeni emeklilerden, bu sene emekli olanlardan 700 lira, 800 lira maaş alanlar var. Giderek de azalacak bu para. Sistem bu şekilde kurulmuş. Bundan sonra alınacak maaş bir ev kirasına yetmeyecek. 7 bin işgünü dolduran insan 900 lira maaş alıyor. Geçmişte malulen emekli olan, 3600 işgünü ile emekli olan insanlar 1600 lira alıyor. Asgari ücret üzerinden maaş aldıkça, asgari ücret üzernden sigorta primi yattıkça emekli maaşı düşüyor. Prim günü dolmuşsa, yaşı bekliyorsa çalışmasa daha iyi. Çünkü çalıştıkça emekli maaşı düşer. Çoğunluk bunun farkında değil. Büyük kısmı da çalışmak zorunda. Emeklilik için prim günü dolmuş ama yaşı beklemek zorunda olan insan çalışmazsa nasıl geçinecek? Çalıştığı zaman da emekli maaşı düşüyor. Bu aksaklıkların düzeltilmesi lazım. Emekli maaşlarının mutlaka adil şekilde artırılması lazım. Bu ikramiyelerin yasal altyapısı yok. Önümüzdeki bayramda ya da gelecek sene vereceğinin garantisi de yok. Onun için önerimiz maaş artışıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER