Vatan Partili kadınlardan ‘8 Mart yeniden ele alınsın’ önerisi

Okuduğunuz haber
ÇEVREC°LER 5 B°NL°K PLANıNıN °PTAL°N° °STED°

Kadınlar hayatın her alanında

Anasayfa   /    Mersin    /    Çevreciler 5 binlik planının iptalini istedi

Çevreciler 5 binlik planının iptalini istedi

MERÇED  Üyeleri, 1/5 binlik Nazım İmar planının iptali için hazırladıkları dilekçeleri Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne verdi.

MERS°N      07 Mart 2018 - 16:52     831     0

Çevreciler 5 binlik planının iptalini istedi

Muhammet Tezel


Mersin Çevre Dostlar Derneği Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenledi. Bazı dernek başkanı ve dernek üyelerinin de destek verdiği basın açıklamasında konuşan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/5 binlik Nazım İmar Planı’nın askıya çıkarıldığını hatırlatarak itiraz süresinin 9 Mart’ta sona ereceğini kaydetti.

Bu planın şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığını iddia eden Aslan, “İmar planlarının hazırlama kriterleri olan insan, toplum ve çevre ilişkilerinde kişi ve aile mutluluğu ile toplum hayatını yakından etkileyen fiziksel çevreyi, sağlıklı bir yapıya kavuşturmak, yatırımların yer seçimlerini ve gelişme eğilimlerini yönlendirmek ve toprağın koruma kullanma dengesini en rasyonel biçimde belirlemekten çok uzaktadır. Çünkü planda birçok verimli tarım arazisi yapılaşmaya açılmakta ve yapılaşma baskısı altında bırakılmaktadır” diye konuştu.

Toroslar ilçesinin kuzeyinde Şehir Hastanesi ile Mersin Adana otoyolu arasındaki bölgede konut gelişiminin öngörüldüğünü ve bu alanın nüfus yoğunluğunun yüksek olduğunu öne süren Aslan, şöyle devam etti: “Bu bölgedeki yapılaşma tarım arazilerinin yok olmasına neden olacaktır. Aynı şekilde Mezitli, Davultepe ve Tece’de de tarım alanları üzerinde yapılaşma baskılarının oluşmasına neden olacak plan kararları alınmıştır.  Davultepe’de tarım arazilerinin ortasından Kuyuluk bağlantısına çok yakın olmasına rağmen yeni bir otoyol bağlantısı Mezitli Davultepe ve Tece’de GMK Bulvarının kuzeyinde ikinci Çevre yolunun batıya doğru uzantısı ve üçüncü çevre yolunun batıya doğru Kale yerleşiminin kuzeyinden tarım alanlarından uzatılarak Kuyuluk otoban bağlantısına bağlanması tarım alanları üzerinde kuvvetli bir yapılaşma baskısı oluşturacaktır. Ayrıca planın birçok yerinde yapılaşmış alanlar geniş taşıt yolları ile çevrelenmiştir. Bu yollar çevresinde tarım alanları bulunmakta. Bu durum yine yapılaşma baskısı oluşturacaktır. Bu tarım alanı olarak öngörülen yerler yapılaşmaya açılması gündeme gelecektir.”

 Toroslar ilçesindeki 68’liler Ormanı içinden yol geçmesinin orman vasfının kaybolmasına neden olacağını iddia eden Aslan şunları kaydetti: “Merkez ilçelerde hazırlanan planda inşaat yoğunluğunun artırılması, şehir içi ulaşımın karayolundan sağlanması oranının artırılması, toplu taşıma imkanlarının azaltılması, hafif raylı sistemin olmaması, verimli tarım arazilerinin yeşil alanların azaltılması sonucunda hava kirliliğinin artmasına ve birçok sorununun yaşanmasına neden olacaktır. Mersin bu planla sağlıksız bir kent haline dönüştürülecektir. Kamu kaynakları zarara uğratılacak ve sağlığımızı bozacak olan bu imar planına itiraz ediyoruz ve bu plan hükümlerinin iptalini talep ediyoruz.”

Önce Baro Platformu: Endişeliyiz

Öte yandan Önce Baro Platformu da plandan duydukları endişeleri dile getirdi. Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yapan Önce Baro Platformu’nun Mersin Barosu Başkan Adayı Av.Bilgin Yeşilboğaz, Nazım İmar Planı’nın 3194 sayılı İmar Kanun’unda belirtildiği gibi, çevre düzeni planı; ülke ve bölge plan kararlarına uygun olarak, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanılması kararlarını belirleyen plan olduğunu kaydetti:

Öncelikle bir proje gerçekleştirilirken, tüm analizlerin ve mülkiyet durumun araştırılarak işleme başlanılması yani kişiye özel değil, kamunun yararına hareket edilmesinin esas olduğunu anlatan Yeşilboğaz,  “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan bu 1/5 bin ölçekli Revizon Nazım İmar Plan’ında şehrin geleceğine dair bir vizyon içermekten uzak olmasının yanında yaşam kalitesini yükseltecek düzenlemelerin çok az yada yetersiz olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu plan kent içinde yoğunluğu artırmasına karşın kent çevresindeki doğal alanlar ile tarım alanları azaltan ve yeşil alanları hatta dere yataklarını yapılaşmaya açan bir plandır. Kentsel yerleşim alanlarından bir kısmının Belediye Hizmet Alanı olarak işaretlenmesine karşın Belediye Hizmet Alanı olarak gösterilen bazı alanların(dere yatakları dahil olmak üzere)  yapılaşmaya açılması ve mülkiyet hakkı sahiplerine bu nedenle ödenecek ve kamuya aşırı yük getirecek maliyetler doğurması sebebiyle kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ilkesine aykırı hareket edilmektedir” dedi.

Planın tarihi doku ve ulaşım sistemi açısından eksik kaldığını ve ulaşım yönünden getirilen çözümlerin aşırı maliyetli olması sebebiyle kamu kaynaklarının verimli, ekonomik  ve en uygun şekilde kullanımı ilkesine aykırı olacağını ifade eden Yeşilboğaz şunları kaydetti:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına aykırı işaretlemeler ve plan notları içermesi sebebiyle ; 3194 Sayılı İmar Kanun’u ve Uygulama Yönetmelikleri ile Plan Yapımına ait Esaslara Dair Yönetmelikler yönünden, planlar arasında olması gereken hiyerarşik uyumun sağlanmadığı ve üst plana aykırı bir revizyon planı kararı alınması sebebiyle açıkça yasaya aykırı olduğu ve bu nedenle açılacak davalar sonucunda 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı’nın  iptali yönünde kararlar çıkabileceği hususunda endişeliyiz.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ