‘Alo 140 Terör İhbar Hattı’ kuruldu

Okuduğunuz haber
EYLüL AYı °HRACATı YüZLER° GüLDüRDü

Barışın Simgesi ‘Dostluk Zeytinliği’ Açıldı

Anasayfa   /    Ekonomi    /    Eylül ayı ihracatı yüzleri güldürdü

Eylül ayı ihracatı yüzleri güldürdü

Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Eylül ihracatını yüzde 15,1 artarak 815 milyon dolara yükseltti.

EKONOM°      03 Ekim 2017 - 16:18     508     0

Eylül ayı ihracatı yüzleri güldürdü

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, AKİB ihracatının 2017 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,1 artarak 815 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.  Arslan’ın yaptığı açıklama göre,Birlik ihracatı 2017 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde  15,1 artış gösterdi. Hazır Giyim ve Konfeksiyon yüzde  44, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı yüzde  37, Demir ve Demir Dışı Metaller ve Çelik ihracatı yüzde  30 ve Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı yüzde  30 oranında artış gösterdi.

AKİB'in 2017 yılı Eylül ayında, 815 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda olduğunu  belirten Arslan, Türkiye ihracatının yüzde  7,2'lik kısmının AKİB kanalıyla yapıldığına dikkat çekti.

Türkiye geneli ihracatı AKİB'in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Arslan, 2017 yılının Eylül ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Adana'nın 10., Hatay'ın 11., Kayseri'nin 12., Mersin'in 14. ve Karaman'ın 30. sırada olduğunu belirtti.

Arslan, AKİB'in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2017 yılının Eylül ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Mısır, İspanya ve Almanya olduğunu açıkladı.

Demir ve Demir Dışı Metaller: 2017 yılı Eylül ayı sektörelbazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye demir ve demir dışı metaller ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 8,1 oranında artarak 522 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Eylül ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise yüzde  4,6 oldu.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 2017 yılı Eylül ayı sektörelbazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; 22 milyon dolarlık demir ve demir dışı metaller ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla sektör ihracatında yüzde 3 oranında bir artış yaşandı.

Türkiye çelik sektörü 2017 yılı Eylül ayı ihracatı ise, 746 milyon dolar ile yüzde  4,2 oranında artış gösterdi ve Ağustos ayı Türkiye toplam ihracatından yüzde  6,6'lık bir pay aldı. Akdeniz ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin çelik ihracatı 2017 yılı Eylül ayında, % 27 oranında artış kaydederek 81 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hazır Giyim ve Konfeksiyon: Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2017 yılı Eylül ayı ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde  1,8 oranında beklenenden az bir artış göstererek 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti ve Eylül ayı Türkiye toplam ihracatından yüzde  11,4'lük bir pay aldı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise 2017 yılı Eylül ayında 2016 yılı aynı dönemine oranla, yüzde  44 oranında bir artış ile 21,4 milyon dolardan 30,9 milyon dolara yükseldi. Bu dönemdeki ihracata ülke bazında bakıldığında, en büyük artışın 10,2 milyon dolar ile İspanya ve 3,1 milyon dolar ile Macaristan'a gerçekleştirilen ihracatta yaşandığı görüldü. İhracat rakamlarına il bazında bakıldığında ise üyelerimizden en çok ihracatın 10,9 milyon dolar ile Adana'da bulunan firmalarımız tarafından gerçekleştirildiği dikkat çekti.

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin Eylül ayında Türkiye'deki toplam sektör ihracatındaki payı yüzde  2 oldu. Sektörün Ocak - Eylül dönemi ihracat rakamlarına göre Türkiye genelinde yüzde 1,8 oranında bir düşüş yaşandığı ve ihracatın 12,6 milyar dolar olduğu görüldü. Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Ocak - Eylül dönemi ihracatında ise yüzde  20 oranında bir düşüş oldu ve ihracat 278 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri: 2017 yılı Eylül dönemi sektörelbazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı 474,5 milyon $ olarak gerçekleşti. Sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payı ise yüzde 4,2 oldu. Bir önceki eş dönemle kıyaslandığında sektörün ihracatında  yüzde  0,7 civarında bir azalma meydana geldi. Ülkelere göre incelendiğinde, Eylül döneminde Irak 130 milyon dolarlık ihracat değeri ve % 28'lik pay değeri ile ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde  8 ve % 6'lık pay değerleri ile Suriye ve Amerika Birleşik Devletleri takip etti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 2017 yılı Eylül döneminde sektörelbazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; yüzde  5 oranında azalarak 72,9 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payı yüzde 15 olarak gerçekleşti.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazındaki ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, 72,9 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünleri 21,7 milyon dolarlık değeri ve yüzde  30'luk payı ile ilk sırada yer aldı. Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 8,6 milyon dolar ile "tatlı bisküvi ve gofretler”e ait. Ülkelere göre ise, 2017 yılı Eylül ayında Irak, yüzde  18'lik payı ve 13 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 12 milyon dolarlık ihracat değeri ile Suriye geldi.

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri: Kimya sektörü, Eylül ayında da sektörler arasındaki yerini koruyarak, 1 milyar 280 milyon dolarlık ihracat rakamı ile otomotiv ile hazır-giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından yine üçüncü sırada yer aldı. Eylül ayı sektörelbazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 16,8 oranında artış ile 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 2017 yılı Eylül ayında kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 270 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı Haziran ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla yüzde  30 oranında bir artış yakaladı ve Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı yüzde  11 oldu.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler olurken, bu ürün grubunu Plastikler ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasallar izledi. Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Birleşik Devletler, Mısır, İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan oldu.

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri: 2017 yılı Eylül ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, %yüzde 2,3 oranında düşüş göstererek 311 milyon 342 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak - Eylül döneminde ise Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla % 5,2 oranında artış göstererek 3 milyar 187 milyon 315 bin dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 2017 yılı Eylül ayında 40 milyon 122 bin dolar Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Bir önceki yıla göre sektörün Eylül ayı ihracatında yüzde  7 oranında düşüş yaşanırken, Ocak-Eylül dönemi ihracatı % 6 artış ile 427 milyon 884 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye geneli ve AKİB olarak sektörün 2017 yılı Eylül ayı ve 2017 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracat rakamlarına göre değer bazında en önemli pazar yine Irak oldu. Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazında ihracatı ülkelere göre incelendiğinde ilk 10 ülke içerisinde en çok artışın yüzde  141 ile Fransa'ya gerçekleştiği görüldü. 1 Ocak - 30 Eylül 2017 dönemi ihracat rakamları incelendiğinde ise ilk 10'da en fazla artışın yüzde  142 ile Birleşik Devletlere olduğu göze çarptı.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller: 2017 yılı Eylül ayı su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörelbazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye ihracatı, 2016 yılı Eylül ayına kıyasla, yüzde  24 oranında artarak 185 milyon 360 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu yükselişte Katar'a yapılan yoğun sevkiyatlar ile Irak'a kanatlı ürünleri ihracatındaki artış etkili oldu.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılı Eylül ayında yaklaşık 29 milyon dolar su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı gerçekleştirildi. 2016 yılı Eylül ayına kıyasla sektör ihracatında yüzde  37 oranında bir artış yaşandı.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazında ihracatı, ürün gruplarına göre incelendiğinde; kümes hayvanları etleri % 30'luk pay ile ilk sırada, yüzde  18 ile yumurta ikinci, yüzde  14 ile süt tozu ise üçüncü sırada yer aldı.

Akdeniz Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılı Eylül ayı ihracatı değer bazında ülkelere göre incelendiğinde; Irak'ın yüzde  55'lik pay ile ilk sırada, Lübnan'ın yüzde  8 ile ikinci, Suriye'nin ise  yüzde  7,1 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazında ihracatı il bazında incelendiğinde; Adana % 30 ile ilk sırada, Mersin yüzde 26 ile ikinci sırada, Konya ise % 12 ile üçüncü sırada yer aldı.

Tekstil ve Hammaddeleri: Türkiye genelinde sektör ihracatı Eylül ayında 2017 yılına kıyasla % 1,5 oranında artış göstererek 664 Milyon dolar olarak gerçekleşti. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin (ATHİB) 2017 yılı Eylül ayında sektör ihracatının 71 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2016 yılı aynı dönemine kıyasla ihracatta bir değişiklik yaşanmadı ve Türkiye geneli sektör ihracatından aldığı pay yüzde 10 oldu.

Eylül ayında ATHİB'in en çok ihraç ettiği ilk üç ürün dokuma kumaş, örme kumaş ve de pamuk ipliği oldu. İtalya, Bulgaristan ve İspanya Eylül ayında en büyük üç ihracat pazarımızı oluştururken, en büyük değer artışı Mısır, Tunus ve Vietnam pazarlarında yaşandı.

Ocak-Eylül 2017 verileri incelendiğinde, yılın ilk 9 ayında 655 milyon dolar ile ATHİB'in sektör ihracatından yüzde 11 pay aldığı görüldü. 12 aylık dönemde ise 896 milyon dolar ihracatın gerçekleştiği ve geçtiğimiz yıl aynı dönemine oranla % 2'lik bir ihracat artışının yakalandığı görüldü.

Yaş Meyve Sebze: Yaş meyve ve sebze ihracatı, Ocak-Eylül 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda  yüzde  15, değerde yüzde  12 oranında artış göstererek 1,31 milyar dolar olarak gerçekleşti. Alt ürün grupları bazında incelendiğinde narenciye ihracatında değerde yüzde  9 düşüş yaşanmış olup 327,7 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda yüzde23, değerde ise yüzde  22 oranında artış yaşanmış olup 417,7 milyon dolar olarak; taze meyve ihracatında ise miktarda yüzde  21, değerde yüzde 22 oranında artış yaşanmış olup 551,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Eylül 2017 döneminde en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla domates, kiraz-vişne, limon, üzüm, biber ve mandarin olurken en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Romanya, Beyaz Rusya ve Suudi Arabistan oldu.

Yılın üçüncü çeyreğinde Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve sebze ihracatı 540,3 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde  41'lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

Yaş meyve ve sebze ihracatı, Eylül 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda  yüzde 6, değerde yüzde 23 oranında artış göstererek 143 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Alt ürün grupları bazında incelendiğinde narenciye ihracatında miktarda yüzde  32 değerde yüzde  28 oranında düşüş yaşanmış olup 28 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda yüz e 2, değerde ise yüzde 9 oranında artış yaşanmış olup 22,7 milyon dolar olarak; taze meyve ihracatında ise miktarda yüzde  33, değerde yüzde  65 oranında artış yaşanmış olup 91,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Eylül ayında en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla üzüm, incir, limon, domates, şeftali olurken en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Suudi Arabistan, Irak, Polonya oldu. Haber merkezi 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ