Belediye hizmetleri Bilbordlarda

Okuduğunuz haber
GELECEğ°N TEKNOLOJ°LER° TANıTıLıYOR

Genç Erkekler Basketbol İl Birinciliği tamamlandı

Anasayfa   /    Mersin    /    Geleceğin teknolojileri tanıtılıyor

Geleceğin teknolojileri tanıtılıyor

MTSO teknolojinin geldiği son noktayı gözler önüne seren bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor.Katılımcılar bugün fuaye alanında sergilenecek olan yeni nesil teknolojileri birebir inceleme imkanı bulacaklar.

MERS°N      12 Subat 2018 - 16:54     754     0

Geleceğin teknolojileri tanıtılıyor

Abidin Yağmur

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, yüksek teknolojinin ve dijitalleşmenin sanayiden tarıma, lojistikten hizmetlere ve ticarete kadar her alanda yaygınlaşması için çalıştıklarını söyledi. Aşut, bu hedef kapsamında düzenledikleri ve bugün (Salı) açılacak olan Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü’ne Mersinli girişimcileri ve işletmecileri davet etti. TSK’nın Afrin operasyonuna desteklerini dile getiren Aşut, “İş dünyası olarak bizlerde bu cephenin Mehmetçikleriyiz baskılara pes etmeyeceğiz dedik.Bu anlamda bizler iş dünyası olarak işimize odaklandık. Ekonomi cephesini sağlamlaştırmaya odaklandık” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, ileri teknoloji ve dijitalleşmenin ulaştığı boyutları gözler önüne sermek, Endüstri 4.0’ın üretim biçimlerinde yaptığı değişimi girişimcilere ve işletmecilere somut olarak anlatmak için Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü düzenliyor. MTSO salonunda bugün (Salı) başlayacak olan etkinlikte başta 3D yazıcılar olmak üzere ileri teknoloji ürünlerinin imkan ve kapasiteleri uygulamalı olarak tanıtılacak.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Şubat ayı olağan basın toplantısında Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Etkinliğe şimdiden 350 katılımcı teyidi aldıklarını ifade eden Aşut,  “Bu etkinlikte Endüstri 4.0’ın ne olduğunu, somut anlamda nasıl işlediğini görebilme imkanımız olacak. Bir çok basın mensubu arkadaşım Endüstri 4.0’ın daha somut anlatılmasını istemişti;  umarım bu tanıtım sergisi ve semineri bunu sağlayacaktır.Bu sergi ve uygulama atölye çalışmasında;  Tersine Mühendisliğin ve Endüstri 4.0’ın uygulama alanlarını, küçük modellerle de olsa demo şekilde görebileceğiz” dedi.

Aşut, sergi ve uygulama atölyesi çalışmasında 3-D tarayıcı ve yazıcılar,Sanal Gerçeklik Sistemleri, robotik kol sistemi demosu,Drone ve Elektronik Spinning Kabini ve uygulamalarının yer alacağını kaydetti.

MTSO’nun önümüzdeki günlerde yapacağı çalışmalar hakkında da bilgi veren Aşut, “7-8 Mart’ta   Akdeniz Ekonomi Forumu etkinliğine ev sahipliği yapacağız. Kalkınma Bakanlığımızın desteğinde, gerçekten son yılların en kapsamlı ekonomi forumu olacaktır.Uluslararası katılımlarla, tüm Akdeniz havzası tüm sektörleriyle ve Endüstri 4.0temelinde masaya yatırılacak. 9-10 Mart’ta  Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen ‘İşin İçinde Kadın Var’ etkinliği gerçekleştireceğiz. MTSO olarak kadının sadece iş dünyasında değil, yaşamın içinde, her alanda olması için çaba harcayan bir kurum olduk. Çünkü kadının dokunduğu her yerin olumlu anlamda değiştiğini biliyoruz. Temelinde Kadın olmayan bir medeniyetin bir yere gidemeyeceğini iyi biliyoruz. Daha önce Siyasette Kadın temalı bir toplantıya ev sahipliği yapmıştık. Kadının gücünü, kadının yapıcı ve geliştirici gücünü kullanmayan bir kent, bir ülke mutlu, refah ve aydınlık bir geleceği yakalayamayacaktır. Bu anlamda Mart ayındaki İşin İçinde Kadın Var etkinliğinin temel vizyonu budur. 16 Mart’ ta Uluslararası Arabuluculuk Konferansını gerçekleştireceğiz. Mart ayı başında da odamız bünyesindeki Arabuluculuk Merkezi’ni de hizmete açacağız.  19 Mart’ta ‘Dijital Dönüşüm’ başlıklı panelimiz olacak. 26 Mart haftası tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım Moderatörlüğünde Akdeniz Havzası’nda İklim Değişikliği’nin Tarıma Etkileri konulu konferans gerçekleştireceğiz. 29 Mart’ta Soğuk Zincir Lojistiği Sempozyumuna ev sahipliği yağacağız.MTSO ve LODER işbirliğinde gerçekleşecek olan Soğuk Zincir lojistiği sempozyumunun konusunu;  Üreticiden tüketiciye kadar geçen süreçteki soğuk zincirde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri oluşturacak” dedi.

MTSO’nun önümüzdeki günlerde yapacağı etkinliklerin temel sacayağının girişimcilik, kadın ve teknoloji olduğunu kaydeden Aşut, “Hedefimiz girişimcilik,  kadının iş dünyasına entegrasyonu, yüksek teknolojinin ve dijitalleşmenin sanayiden tarıma, lojistikten hizmetlere ve ticarete kadar yaygınlaşması ve bu anlamda tüm bunların farkındalığının sağlanması sonrasında fiziksel alt yapılarının hayata geçirilmesi; yani, somutlaşmasıdır. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak inşallah her ay bu yoğunlukla çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

 

‘Ekonomi cephesini güçlendirmeye odaklandık’

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin operasyonunu da değerlendiren MTSO Başkanı Aşut, şu ifadeleri kullandı:

“Malumunuz Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Meclisimizin desteğinde bir yurt dışı operasyon gerçekleştiriyor. Ulusal güvenliğimiz için, uluslararası haklarımızdan kaynaklanan bir operasyon.  Mersin iş dünyası olarak Mehmetçiğin arkasındayız. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize şifalar diliyoruz. Ancak, bölgedeki küresel güçler sadece askeri cephede değil, ekonomi cephesinde de ülkemizi sıkıştırmaya devam ediyor, edecektir de. İş dünyası olarak bizlerde bu cephenin Mehmetçikleriyiz dedik ve bu baskılara pes etmeyeceğiz dedik.Bu anlamda bizler iş dünyası olarak işimize odaklandık. Ekonomi cephesini sağlamlaştırmaya odaklandık. Bizler üretmeye, iş ve aş vermeye, katma değer yaratarak ülkemizin ve milletimizin zenginliği olmaya devam edeceğiz.”

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ