Cumhurbaşkanı Mersin'e geliyor 

Okuduğunuz haber
GöZNE GöLET° TAMAMLANDı

TOKİ, denize sıfır arazide otel kurma planını gelen tepkiler üzerine askıya aldı

Anasayfa   /    Mersin    /    Gözne göleti tamamlandı

Gözne göleti tamamlandı

DSİ  Genel  Müdürü ACU; Toroslar  Gözne gölet inşaatının tamamlandığını belirterek,“Son 15 yılda Mersin’e yapılan yatırımları artırdık.  2003 yılından bugüne kadar 6 adet Baraj ve 8 adet Gölet tamamlanmış olup, toplamda 142 milyon m³biriktirme hacmine ulaşılmıştır.’’dedi.

MERS°N      14 Subat 2018 - 17:26     300     0

Gözne göleti tamamlandı

DSİ Genel Müdürü Murat Acu,Mersin’in mümbit topraklarını su ile buluşturacak çalışmaların devam ettiğini bildirdi. DSİ olarak son 15 yılda Mersin’e tarihte görülmemiş yatırımlara imza atıldığını belirten DSİGenel Müdürü Murat Acu; son 15 yılda Mersin’e yapılan yatırımları artırdık.  2003 yılından bugüne kadar 6 adet Baraj ve 8 adet Gölet tamamlanmış olup, toplamda 142 milyon m³biriktirme hacmine ulaşılmıştır.’’dedi.Açıklamasında,Hasretle beklenen  130,5   milyon   m3  biriktirme   hacimli  Alaköprü Barajı’nı 2015 yılında hizmete alındığını,. Kıbrıs’a yıllık 75 milyon m3 içme, kullanma ve sulama suyu temin edildiğini,HES tesisi ile yıllık 92 milyon kiloWatt.saat enerji  üretimi sağlayarak   milli   ekonomiye   katkı   sağlandığına dikkat çeken Acu,   “Barajımız,   sulama   şebekesinin   de tamamlanmasıyla birlikte Anamur’da 83.600 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek.Mersinde 11 baraj ve 8 gölet inşaatı devam ediyor. Dev Bir Baraj Daha, Tarsus Pamukluk…Tarsuslu vatandaşlarımızın hasretle beklediği 282 milyon m3 su biriktirme hacimli Pamukluk Barajı  ile  184.060   dekar  araziyi   sulamaya   açıyoruz.   Yıllık   ortalama   68,76   milyonkiloWatt.saat enerji üreteceğimiz baraj ile ayrıca Mersin şehir merkezine yıllık 127 milyon m³içmesuyu temin edeceğiz. Sorgun Barajı ile Arazilerimiz Suya Kanacak…Çiriş,   Gücüş,   Çiftepınar,   Dağlı,   Tömük,   Çamlı,   Fakılı,   Karahıdırlı,   Pınarbaşı,   İleminKösbucağı,   Arslanlı,   Hüsametli,   Kayacı,   ve   Köypınarı   köylerine   ait  60.000   dekar zirai arazi  Sorgun Barajı’ndan sulanacaktır. Ayrıca yıllık 37,6 milyon kiloWatt.saat enerjiüretimi sağlanacaktır. İnşaat çalışmalarına devam ediyor.Aksıfat Barajı Yükselmeye Başladı…Aksıfat Barajının biriktirme hacmi 59,2 milyon m³ olup, 82.140 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Özlemle beklenen Değirmençay Barajı…Biriktirme hacmi  37,5 milyon m3  olan  Değirmençay Barajı  ile 31.310  dekar arazi suya kavuşturacağız. Mersin’imiz için önemli olan bu barajımızda çalışmalar devam ediyor.Ve beklenen yeni DEV Barajlar Kayraktepe Barajı, Sipahili Barajı…Kayraktepe   Barajı:   Barajın  temelden   yüksekliği   160  metre   ve   su   biriktirme   hacmi  1,58 milyar m³ olacaktır. Baraj, 72.300 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir.Kurulacak santralle yıllık 768 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecektir. Gülnar Sipahili  Barajı:  Barajın  temelden  yüksekliği  61  metre  ve  su  biriktirme  hacmi  23  milyon  m³ olacaktır. Baraj,  18.100 dekar  zirai  arazinin  sulanmasına hizmet  edecektir.‘’dedi.

Mersin’de Bütün Münbit Arazileri Sulayacağız

 Son 15 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile takriben 91.881 dekar zirai arazinin sulamaya açılarak, çiftçilere yıllık 68 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağlandığının altını çizen Acu;’’Mersinli   çiftçilerimiz   için   büyük   önem   taşıyan   Göksu   Sol   Sahil   Cazibe   Sulaması,  Mut Ovası Sulaması 2. Kısım ve Silifke Evkaf Çiftliği Köyü Arazisi Pompaj Sulaması baştaolmak üzere birçok sulama tesisini hizmetinize sunduk. Bütün Münbit Araziler Sulanana Kadar Durmak Yok…Çiftçilerimiz için bir damla suyun bile büyük önem taşıdığını iyi biliyoruz. Sulanmadık arazi kalmasın diye canla başla çalışmaya devam ediyoruz. 361.860 dekar araziye daha can suyuolmak için 45 sulama tesisimiz inşaat safhasında yer alıyor. Ayrıca projelerini hazırladığımız51 sulama tesisini de 2019 yılı sonuna kadar tamamlayarak bütün münbit topraklarımızı suya doyuracağız inşallah. ‘’dedi..Mersin ve Tarsus’un İçmesuyu Problemini Çözdük…DSİ Genel Müdürü ACU;’’Mersin şehir merkezi ve Tarsus ilçesinin içmesuyu ihtiyacı, inşa ettiğimiz  isale  hattı  vasıtasıyla  arıtma  tesisine  iletilerek  arıtılmış  ve  böylece  yıllık  142,5milyon m³ içmesuyu verilerek Mersin şehir merkezi ve Tarsus ilçesinin uzun yıllar içmesuyu ihtiyacı temin edilmiştir. Ayrıca Mersin şehir merkezine ve (Atalar, Bahşiş, Yeşiltepe Köyleri)çevre yerleşimlerin yıllık 127,5 milyon m³ içmesuyu temini sağlayacak 35.000 metre isalehattını tamamlayarak uzun vadeli içmesuyu problemini kökünden çözeceğiz. ‘’dedi.Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk.Son 15 yılda inşa edilen 71 adet taşkın koruma tesisi ile; Mersin şehir merkezi, 37 meskûn mahal ve 10.100 dekar araziyi taşkın zararlarından korunduğunu belirten ACU; Ayrıca devam ettiğimiz  14 adet  taşkın koruma tesisi ile vatandaşlarımızı ve arazilerini korumaya devam ediyoruz.’’dedi.Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük   sulama   projeleri   alanları   dışında   kalan   kırsal   kesimlerde   kısa   sürede   sulu   tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU”projesi  kapsamında  Mersin  ilinizde  nasibini  aldığını  belirten  DSİ  Genel  Müdürü ACU;’’Tamamlanan Mersin Toroslar Gözne depolanacak su ile 1.830 dekar zirai arazinin sulanması ve   sulu   tarım   ile   birlikte  milli   ekonomiye   yılda   965.000,00   TL  ilave   katkı   sağlanması hedeflenmektedir.DSİ   Genel   Müdürü   Murat   ACU;‘’Son   olarak   bu   projelerin   yapılmasında   en   büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın BinaliYıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘ diye konuştu.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ