Karaduvar Mahallesi ‘nin asfalt sorunu çözüldü

Okuduunuz haber
GÜLNAR HATUN'U ARTK ÇOCUKLARDA OKUYACAK

İzol güven tazeledi

Anasayfa   /    Mersin    /    Gülnar Hatun'u artık çocuklarda okuyacak

Gülnar Hatun'u artık çocuklarda okuyacak

Gülnarlı Profesör'den memleketini anlatan çizgi roman. Türkmen oymaklarını ve Yörükleri etrafında toplayarak toprakları  için savaşan ve adının Gülnar ilçesine verildiği ‘Gülnar Hatun’ efsanesi çizgi roman kahramanı oldu. Öykü ve Senaryosu Gülnarlı Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross tarafından kaleme alınan 'Gülnar Hatun' çizgi romanının kaynağı ise Saadet Bilir ile A. Zeki Teoman’a ait.  Gülnar'ın tarihini çocuklara seslenerek anlatmak istediğini belirten Prof. Dr. Ross, Gülnar Hatun çizgi romanını şu ana kadar 16 ülkede tanıtıldığını söyledi.

MERSN      02 Mayis 2018 - 17:47     2148     0

Gülnar Hatun'u artık çocuklarda okuyacak

Diyar ŞİRİN (Özel Haber)

Mersin'in yörük nüfusunun hayli fazla olduğu ilçelerinden Gülnar'ın tarihi çizgi romana aktarıldı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Gülnarlı Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, kitabı yazmaya 2016'da Gülnar'ın kuruluşunun 100. yıl faaliyetleri sırasında karar verdiğini söylüyor. Gülnar'la ilgili yapılan çalışmalara çocuklara seslenerek farklı bir katkı vermek istediğini söyleyen Ross, " Kitabın esin kaynağı Gülnar Hatun. 2016 yılında Gülnar'ın kuruluşunun 100. yılı faaliyetleri sırasında Gülnar'la ilgili yazılan ne var diye araştırdığımda sosyal içerikli antropolojik, etnolojik olarak inanılmaz derecede Gülnar açısından ve Gülnar tarihi açısından çok önemli kitaplar olduğunu gördüm.  Ben de onların yaptıkları çalışmaları, çocuklara seslenerek bir katkı vermek istedim. Dolayısıyla 2016 yılında böyle bir kitabı beraber kurguladık. Kurgu tamamıyla tabi ki içindeki öykü yine Saadet Bilir hocamla eşi Ali İhsan beyin kitaplarından esinlendi, sonra metni oluşturduk. Daha sonra çizer arkadaşlarda kahraman.org çizenleriydi. Onlarla beraber Gülnar Hatun'un hikayesini çocuklar için yazmış olduk" diye konuştu. 

 

GÜLNAR HATUN 16 ÜLKEDE TANITILDI

 

Gülnar Hatun'un şu ana kadar toplamda 16 ülkede tanıtıldığını ve Gülnar Hatun'un anlatmak amacıyla sempozyum düzenlendiğini vurgulayan Ross şunları kaydetti: "Bundan 10 gün önce Japonya Tokyo'daydık. Orada da Gülnar'dan 6 kişi Gülnar Hatun'u tanıtmak amacıyla bir sempozyum düzenledik. İnanılmaz bir ilgi var. Biz yetişebileceğimizi artık düşünmüyoruz. Bundan sonra Gülnarlıların elinden çıktı diye düşünüyorum. İnşallah hak ettiği yere bir gün gelecek. Ruhu şad olsun. Bu bir tarihi çizgi roman. çocuklara hitap eden bir çizgi roman ama içi tamamen şu ana kadar yarı efsanevi olarak gördüğümüz Gülnar Hatun'u bize kahraman olarak tanıtıyor"

Gülnar Hatun Çizgi romanının kaynağı olan Saadet Bilir ise “Ben esin kaynağı oldum ama benim de esin kaynağı aldığım bir yer var. Ahmet Sefik Teoman. Aslı bir dergide yayınlamış yıllar evvel. Ben Gülnar kitabımı hazırlarken Ahmet Sefik Teoman'ın bu ve başka yazısına rastladım ve oradan yola çıkarak Gülnar Hatun'u tanıdım. Benim kitaplarım çok ilgi gördü. Ayşe benim öğrencim. Ardından bu çalışmayı uluslararası 1. Geleneksel Gülnar Buluşmalarını 2002 yılında biz başlatmıştık. Daha sonra 15 yıl kadar Gülnar Belediyesinin ve Kaymakamlığın  desteğiyle biraz yuvarlanarak gelmişti. 2016 yılından itibaren de Gülnar'ın kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sevgili öğrencim onu uluslarası boyutlara taşıdı. Böylece artık Gülnar Sempozyumu ve Gülnar Çalıştayı olarak bütün dünyaya adını duyuran bir ilçe konumuna getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER