Demirtaş: Önceliğimiz birliğin sağlanması

Okuduunuz haber
İÇME SUYU HASRET SONA ERYOR

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 3,79 arttı

Anasayfa   /    Mersin    /    İçme suyu hasreti sona eriyor

İçme suyu hasreti sona eriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Silifke İlçesi Çamlıca (Çaltı) ve Pelitpınarı Mahallelerinin uzun yıllardır süren içme suyu hasretinin sona ereceğini bildirdi.

MERSN      04 Haziran 2018 - 17:04     195     0

İçme suyu hasreti sona eriyor

MESKİ Genel Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde içmesuyu yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Silifke İlçesi Pelitpınarı ve Çamlıca (Çaltı) Mahallelerinde uzun yıllardır süren içme suyu sorununu çözüme kavuşturuyor.Silifke İlçesi Pelitpınarı Mahallesi Çoğlanı semtinde sondaj çalışmaları neticesinde debisi Q=12 lt/sn olan içme suyu bulunmuştur. MESKİ tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında mevcut sondaj kuyusu dalgıç pompa montajı, yanına bir adet terfi binası, bir adet 50 metreküplük depo, bu depodan Pelitpınarı Mahallesi mevcut şebekesine bağlantı hattı, depo ile terfi merkezi arasına isale hattı, terfi merkezi yanına konacak tüp sondaj ve Çamlıca (Çaltı) mahallesine kadar terfi hattı, mevcut Çamlıca (Çaltı) Mahallesinin 300 metreküplük depo bakım ve onarımı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Pelitpınarı Mahallesi Çoğ Alanı semtinde debisi Q=12 lt/sn olan sondaj kuyusundan alınan içme suyu terfi hattı ile birlikte Pelitpınarı Mahallesinde yapımı tamamlanan 50 metreküplük depoya bağlantı çalışmaları tamamlandı. Yine aynı depodan terfi yanına konulan tüp sondajlara yedekli olarak konulacak dalgıç pompalarla yaklaşık 12 kilometre muhtelif çaplarda HDPE boru ile terfi hattı döşenerek Çamlıca (Çaltı) Mahallesinin mevcut 300 metreküplük deposuna terfi edilmesi ile ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Dalgıç pompaların enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla enerji nakil hattı ve trafo tesisi yapımı ile ilgili çalışmalar da tamamlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında Gökbelen Mahallesinin eski su deposunun yanına yeni bir içme suyu deposu yapımı ise devam etmektedir. Pelitpınarı ve Çamlıca (Çaltı) Mahallelerinde devam eden çalışmaların tamamlanmasının ardından mahallelerin içme suyu sorunu tamamen ortadan kaldırılacaktır.

Pelitpınar Mahallesi Muhtarı İsa Şahin yaptığı açıklamada, "Uzun yıllardır içmesuyu sorunumuz bulunmaktaydı. MESKİ’nin açmış olduğu sondaj kuyusundan elde edilen içmesuyu yapılan  şebeke bağlantısı ile mahallemize ulaştı. İçmesuyu sorunumuz kalmadı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ hizmetlerinden memnunuz. Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a verdiği hizmetlerden dolayı mahallem adına  teşekkürleri iletiyorum. Başkanımızı Allah başımızdan eksik etmesin, hizmetleri ile mahallelerimizin hizmet kalitesini yükseltti." diye konuştu.

MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada: “Silifke Çamlıca (Çaltı) Mahallesi içmesuyunu mahalle içerisinde bulunan sondaj kuyularından karşılamaktadır. Yaz aylarında sondaj kuyularının veriminin azalmasından dolayı mahalleye yeterli su verilememekte ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin sondaj kuyusundan su verilmek zorunda kalınmaktadır. Silifke İlçesi Çamlıca (Çaltı) ve Pelitpınarı mahalleleri içme suyu sorunlarının çözümü için, Pelitpınarı Mahallesi Çoğalanı semtinde debisi Q=12 lt/sn olan sondaj kuyusundan elde edilen içme suyunun Mahallelerde bulunan mevcut içme suyu depolarına aktarılması ve içme suyu hattının devreye alınması ile birlikte Pelitpınarı ve Çamlıca (Çaltı) Mahallerinin içme suyu sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.”dendi.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER