GİAD birlik beraberlik mesajı verdi

Okuduunuz haber
İHD DAYANŞMA YEMEĞ VERD

Ak Adaylar dört koldan çalışıyor

Anasayfa   /    Mersin    /    İHD Dayanışma yemeği verdi

İHD Dayanışma yemeği verdi

Gecenin açış konuşmasını yapan İnsan Hakları Derneği Mersin Şube Eş Başkanı Hakkı Demir, “Bu seçim oy verecek olan insanlar için de bir yığın insan hakları ihlali içermektedir. Seçmenler tüm adayları yakından tanıma noktasından yoksunlar. Medya neredeyse tek ses. Cumhurbaşkanı adaylarından biri cezaevinde, biri devletin her türlü imkanlarından yaralanmakta, diğer üçü ise medyada yeterince yer bulamamaktadır” dedi.

MERSN      08 Haziran 2018 - 18:29     227     0

İHD Dayanışma yemeği verdi

ABİDİN YAĞMUR

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi dayanışma yemeği düzenledi. Novana Otel’de düzenlenen yemeğe dernek üye ve yöneticilerinin yanı sıra CHP Mersin Milletvekili adayı Ali Mahir Başarır, HDP Mersin Milletvekili adayları Prof. Dr. Atilla Güney ve Hüseyin Gür, Mersin Barosu Başkan adayı Bilgin Yeşilboğaz da katıldı.

Açılışta konuşan İHD Mersin Şube Eş Başkan Hakkı Demir,  “1986 yılında kurulan ve her türlü baskıya rağmen örgütlü mücadelesini insan haklarıyla insandır şiarıyla sürdüren İHD Mersin Şubesinin 28 Nisan 2018 tarihinde seçilen yeni yönetim kurulu üyeleri olarak bu yemeği düzenlemiş bulunmaktayız. Zor bir dönemde OHAL koşullarında bu onurlu göreve gelmenin yükümlülüğünün ve zorluğunun farkındayız” dedi.

‘Adaylar medyadan yararlanamıyor’

Türkiye’nin olağanüstü koşullarda seçime gittiğini kaydeden Demir, “Daha önce referandumu olağanüstü hal koşullarında yaşamıştık. Hepimizin bildiği gibi içinde bulunduğumuz durum baskın seçimdir. Bizler tüm diğer haklar yanında seçme, seçilme hakkının da temel bir insan hakkı olduğunu düşünüyor ve savunuyoruz. Ülke yönetimine talip olan insanların yeterince hazırlanmalarına izin verilmeyen bu sınırlı zaman dilimlerinde, medyadan yararlanmalarının önüne her türlü engel çıkarılan bir anlayışla sağlıklı bir seçimden söz etmek mümkün değildir. Hele cumhurbaşkanı adaylarından Sayın Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde tutuluyor olması, seçim çalışmasını dört duvar arasında sürdürüyor olması hem bir insan hakkı ihlali hem de seçimin tarafsızlığı, eşitliği hukuki ilkelerine aykırıdır. Bu durum da Türkiye'yi dünya kamuoyu nezdinde daha da olumsuz bir noktaya itiyor, itecektir” diye konuştu.

‘Seçmenler adayları tanıyamıyor’

Seçme hakkını kullanacak seçmenlerin adayları tanıma, dinleme hakkının olduğunu, ancak bu hakkın engellendiğini  savunan  Demir,  “Bu seçim oy verecek olan insanlar için de bir yığın insan hakları ihlali içermektedir. Seçmenler tüm adayları yakından tanıma noktasında yoksunlar. Medya neredeyse tek ses. Cumhurbaşkanı adaylarından biri cezaevinde, biri devletin her türlü imkanlarından yaralanmakta diğer üçü ise medyada yeterince yer bulamamaktadır.  Biz seçim sürecine insan hakları temelinde yaklaşıyoruz. Seçimlerin tarafsız, müdahalesiz, hukuk normlarına uygun yapılması, sandıkların her seçmenin rahat oy kullanabileceği nitelikte olması için bir çalışma yürütüyoruz. Amacımız seçimlerin adil bir şekilde yürütülebilmesine katkıda bulunmaktır” ifadelerini kullandı.

‘Milletvekillerimiz düşüncelerini açıkladığı için tutuklu’

Yemekte katılımcılara hitap eden HDP Mersin Milletvekili adayı Prof. Dr. Atilla Güney de,  “Seçmenlerin iradesiyle seçilmiş yüzlerce belediye başkanı görevlerinden alındı yerlerine kayyumlar atandı. Birçoğu tutuklu. 10 tane milletvekilimizin sadece düşüncelerini ifade etmelerinden kaynaklı dokunulmazlıkları kaldırıldı şu anda cezaevindeler. Uzunca bir dönem avukatlık yaparak hak mücadelesi veren, sonradan HDP genel başkanı olan eş genel başkanımız şu anda Edirne cezaevinde rehin tutuluyor. Ben öncelikle kendim ve partim adına bu partimizin hak ihlallerine uğrayan üyeleri için mücadele eden, onlara destek veren İHD’ye teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Temel insan hakları mücadelesinin yılmaz bir savunucusu olan ve bu uğurda canını feda eden Tahir Elçi'yi de anmadan geçmek istemiyorum” dedi.

Başarır: YSK’nın aday olarak belirlediği kişiler tahliye edilmeli

CHP Mersin Milletvekili adayı Ali Mahir Başarır da,  “Çok önemli bir seçim sürecindeyiz. OHAL şartlarında bir seçim yürütmek zorundayız. Bir şiir okuduğu için cezaevine giren bu ülkenin cumhurbaşkanı maalesef sizlere, bizlere, bu halka böyle bir demokrasi öngörüyor. Milletvekilleri tutuklu. Tarihimizde ilk kez bir cumhurbaşkanı adayı dört duvar arasında seçim kampanyası yapıyor. Ama şunu görüyorum, bugün Recep Tayyip Erdoğan'ın hukuksuzluğunun karşısında demokratlar özgür düşünenler, hukuku düşünenler, adaleti düşünenler, insan haklarını düşünenler tek yürek olmuş. 24 Haziran'da Cumhur cephesi eminim bu halktan çok büyük bir darbe görecek. Biz parti olarak şunu söyledik, YSK’nın aday olarak belirlediği milletvekillerine, liderlere özgürlük verin. Konuşsunlar, saz çalsınlar, halkı dinlesinler, yaşadıklarını anlatsınlar. Yapmadılar” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER