253 bin 314 ton kırmızı et üretildi

Okuduunuz haber
İHRACAT VE THALAT BRM DEĞER ENDEKSLER ARTT

Tüketen Değil, Üreten  bireyler Yetişiyor

Anasayfa   /    Mersin    /    İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı

İhracat birim değer endeksi, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 arttı.TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde0,4, yakıtlarda yüzde 24,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde8,8 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde2,5 azaldı.İthalat birim değer endeksi, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 arttı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde0,8 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,8, yakıtlarda yüzde 19,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,3 arttı.

MERSN      11 Mayis 2018 - 17:34     206     0

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı

İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ GERİLEDİ

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azaldığı belirtildi. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,8 artarken, yakıtlarda yüzde 37,7 azaldı.İthalat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 17,3 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 8,3 artarken, ham MADDELERDE (YAKIT HARİÇ) YÜZDE 2,7 VE YAKITLARDA YÜZDE 5,1 AZALDI.

İHRACAT FİYATLARI, İTHALAT FİYATLARINDAN DAHA YÜKSEK

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2017 yılı Mart ayında 105,8 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddinin, 2018 yılı Mart ayında değişmediği bildirildi.

Dış ticaret haddinin 100'ün üzerinde bulunmasının; dış ticarete konu malları baz yılına göre (2010=100) pahalıya satıp, ucuza satın aldığımız için ülke lehine bir durum söz konusu olduğu belirtildi. (Bülten)

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER