Mersin'den muhteşem çıkış!

Okuduğunuz haber
İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI ARTTI

Yüksekova Gazi'sinden İade-i Ziyaret

Anasayfa   /    YAŞAM    /    İnternet ve sosyal medya kullanımı arttı

İnternet ve sosyal medya kullanımı arttı

Türkiye'de internet kullanıcı sayısı, Ocak 2016'dan itibaren 2 milyon, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 6 milyon kişi arttı.

YAŞAM      26 Ocak 2018 - 14:41     1148     0

İnternet ve sosyal medya kullanımı arttı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nce gençlerin internet ve sosyal Medya Kullanımıyla ilgili yayınlanan  rapora göre  İnternet kullanıcı  oranı  yüzde  60’lar civarında arttı Öncelikle internet ve sosyal medya ile ilgili tanımlara yer verilen raporda  Türkiye’de internet, sosyal medya ve cep telefonu oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 60’ını oluşturan 48 milyon internet ve aktif sosyal medya kullanıcısı yer almaktadır. 2016 Ocak ayına kıyasla şu an internet kullanıcı sayısı yüzde4 artışla 2 milyona, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı yüzde14 artışla 6 milyona ulaşmış görünüyor.Türkiye’nin yıllık dijital gelişim istatistiklerinden de görülebileceği üzere internet ve sosyal medya kullanımı yıllar içinde artış göstermektedir. İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte cep telefonu kullanımı da aynı oranda artış göstermektedir. Yetişkin nüfusun yüzde95’i cep telefonu sahibidir ve bu oran bize hemen hemen her yetişkinin cep telefonu kullandığını göstermektedir. Sosyal medya platformlarına bakıldığında dünya genelinde Facebook’un ilk sırada yer aldığı Türkiye’de ise yüzde 57’lik bir oranla Youtube’un ilk sırada yer aldığı görülmekte.

Türkiye’de  günde 7 saat bilgisayar başında geçiyor

Raporda  İnternet ve sosyal medyaya günlük olarak ayrılan süreye bakıldığında Türkiye’de bireylerin gün içerisinde ortalama 7 saatini bilgisayar başında, 3 saatini telefonla internete bağlanarak ve 3 saatini sosyal medya platformlarında geçirdiği görülmekte .Dünya ülkelerinin internet ve sosyal medya kullanımı istatistikleri incelendiğinde gelişmiş ülkelerde kullanım oranlarının yüksek olduğu Afrika kıtası gibi gelişmemiş bölgelerde ise bireylerin interneti ve sosyal medyayı çok düşük düzeyde kullandıkları göze çarpmaktadır. Türkiye’nin sosyal medya ve internet kullanım oranının yüzde60 ile Asya kıtası (yüzde46) ve Avrupa kıtasının (yüzde 76) arasında ortalama bir değerde olduğu görülmektedir. Türkiye’nin yıllık dijital gelişim istatistiklerinden de görüldüğü üzere yıllar geçtikçe internet ve sosyal medya kullanım düzeyi artmakta olup ileriki dönemlerde Avrupa ve Asya’daki gelişmiş ülkelerin düzeyine ulaşacağı öngörülmekte.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ