Mersin'den muhteem k!

Okuduunuz haber
NTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANM ARTT

Yksekova Gazi'sinden ade-i Ziyaret

Anasayfa   /    YAAM    /    nternet ve sosyal medya kullanm artt

nternet ve sosyal medya kullanm artt

Trkiye'deinternet kullanc says, Ocak 2016'dan itibaren 2milyon, aktif sosyal medyakullanc saysise6 milyonkii artt.

YAAM      26 Ocak 2018 - 14:41     1350     0

nternet ve sosyal medya kullanm artt

Gençlik ve Spor Bakanl Eitim, Kültür ve Aratrma Genel Müdürlüü’nce gençlerin internet ve sosyal Medya Kullanmyla ilgili yaynlanan  rapora göre  nternet kullanc  oran  yüzde  60’lar civarnda artt Öncelikle internet ve sosyal medya ile ilgili tanmlara yer verilen raporda  Türkiye’de internet, sosyal medya ve cep telefonu oldukça yaygn olarak kullanlmakta. Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 60’n oluturan 48 milyon internet ve aktif sosyal medya kullancs yer almaktadr. 2016 Ocak ayna kyasla u an internet kullanc says yüzde4 artla 2 milyona, aktif sosyal medya kullanc says yüzde14 artla 6 milyona ulam görünüyor.Türkiye’nin yllk dijital geliim istatistiklerinden de görülebilecei üzere internet ve sosyal medya kullanm yllar içinde art göstermektedir. nternet ve sosyal medyann yaygnlamasyla birlikte cep telefonu kullanm da ayn oranda art göstermektedir. Yetikin nüfusun yüzde95’i cep telefonu sahibidir ve bu oran bize hemen hemen her yetikinin cep telefonu kullandn göstermektedir. Sosyal medya platformlarna bakldnda dünya genelinde Facebook’un ilk srada yer ald Türkiye’de ise yüzde 57’lik bir oranla Youtube’un ilk srada yer ald görülmekte.

Türkiye’de  günde 7 saat bilgisayar banda geçiyor

Raporda  nternet ve sosyal medyaya günlük olarak ayrlan süreye bakldnda Türkiye’de bireylerin gün içerisinde ortalama 7 saatini bilgisayar banda, 3 saatini telefonla internete balanarak ve 3 saatini sosyal medya platformlarnda geçirdii görülmekte .Dünya ülkelerinin internet ve sosyal medya kullanm istatistikleri incelendiinde gelimi ülkelerde kullanm oranlarnn yüksek olduu Afrika ktas gibi gelimemi bölgelerde ise bireylerin interneti ve sosyal medyay çok düük düzeyde kullandklar göze çarpmaktadr. Türkiye’nin sosyal medya ve internet kullanm orannn yüzde60 ile Asya ktas (yüzde46) ve Avrupa ktasnn (yüzde 76) arasnda ortalama bir deerde olduu görülmektedir. Türkiye’nin yllk dijital geliim istatistiklerinden de görüldüü üzere yllar geçtikçe internet ve sosyal medya kullanm düzeyi artmakta olup ileriki dönemlerde Avrupa ve Asya’daki gelimi ülkelerin düzeyine ulaaca öngörülmekte.

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER