Talep yok, fiyatlar aşağıya doğru

Okuduunuz haber
KADNLAR ‘FERMUAR SSTEM’ STYOR

Liste yalanlandı

Anasayfa   /    Mersin    /    Kadınlar ‘Fermuar Sistemi’ istiyor

Kadınlar ‘Fermuar Sistemi’ istiyor

Mersin’deki  Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri,aday listelerinin bir erkek,bir kadın şeklinde düzenlenmesini istedi.Katılımcılar ‘Mersin’de kadın vekil zamanı’, ‘Adaylar 1 Erkek 1 Kadın Tamam’, Müsaade Beyler Sıra Kadınlarda’, ‘Kadınsız Demokrasi Olmaz’, ‘Şimdi Sıra Kadınlarda’ şeklinde pankartlar açtı.

MERSN      16 Mayis 2018 - 17:49     664     0

Kadınlar ‘Fermuar Sistemi’ istiyor

Abidin Yağmur

Mersin’de 11 Sivil Toplum Örgütü Temsilcisi ortak basın açıklaması yaparak milletvekili adayları belirlenirken fermuar sistemi ile bire bir kadın erkek sıralaması yapılmasını istedi.Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği. Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Mersin Çevre Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Haçovalılar Derneği, Karaduvar Yardımlaşma Derneği, Soroptimistler Derneği temsilcileri Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi (ADD) öncülüğünde Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması yaptı. Katılımcılar ‘Mersin’de kadın vekil zamanı’, ‘Adaylar 1 Erkek 1 Kadın Tamam’, Müsaade Beyler Sıra Kadınlarda’, ‘Kadınsız Demokrasi Olmaz’, ‘Şimdi Sıra Kadınlarda’ şeklinde pankartlar açtı. ADD Başkanı Sacide Uluğ burada yaptığı açıklamada; erken seçimin gündeme gelmesiyle birlikte hem cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimlerinin hazırlık çalışmalarının da başladığını kaydetti. Baskın seçimle ortaya çıkan durumun demokrasinin temel ilkelerini uygulanamaz hale getirdiğini öne süren Uluğ şöyle devam etti:“Partilerde ön seçim yapma ya da taban eğilimlerini yoklama zamanı kalmadığından adaylar büyük olasılıkla merkez tarafından belirlenme durumunda olacaktır. Adayların belirlenmesinde kadın kotası uygulansa bile genelde seçilemeyecek sıralara yerleştirildikleri için mecliste yeterli sayıya ulaşamamaktadırlar. Gerçek demokrasilerde yüzde elli oranlı cinsiyet kotası ile meclis üyesi seçilerek eşit temsil sağlanmış olmaktadır. Artık ülkemizde de bu sonuca ulaşacak adımlar atılmalı, gereği yapılmalıdır.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok dünya ülkesinden önce Türk kadınlarına tanıdığı seçme ve seçilme haklarının meclis aritmetiğine yansımamasından yakınan Uluğ şunları söyledi: “Artık Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma yolunda çabalayan ülkemiz için kadınları hak ettikleri şekilde Meclis'te görmek hepimizin arzusudur. Milletvekili adayları belirlenirken; mutlaka fermuar sistemi ile bire bir kadın erkek sıralaması yapılmalı böylece kadın erkek temsilini eşitleme yolunda çaba gösterilmelidir. 11 demokratik kitle örgütü olarak, milletvekilliği sıralamasında en çok kadın adayları gösteren partileri dikkate alacağımızı şimdiden ilan ediyoruz. Çağrımız Seçime giren bütün partileredir, ancak özellikle ana muhalefet partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi bu işe öncülük ederek demokrasinin gereğini yerine getirmeli ve diğer partilere de örnek olmalıdır.”

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER