‘At gözlüğüyle bakıyorlar’

Okuduğunuz haber
KADıNLARıN GöZüNDEN KADıN FOTOğRAFLARı

Mimarlar’dan 5 binlik plana  eleştiri!

Anasayfa   /    Mersin    /    Kadınların gözünden kadın fotoğrafları

Kadınların gözünden kadın fotoğrafları

Önce toplumsal cinsiyet eğitimi aldılar, sonra  fotoğraf çektiler. Mersin Fotoğraf Derneği Kadın Kolektifi bileşeni 14 kadının, yoğun bir toplumsal cinsiyet eğitiminin ardından çektiği kadın fotoğrafları ‘Figuran’ adlı sergide toplandı. Sergi, MFD’de 8 Mart Perşembe günü Yarın)saat 19.00’da açılacak ve 1 ay boyunca gezilebilecek. Sergi açılışında ayrıca senaryosunu İlayda Suna Bayhan’ın yazdığı, yönetmenliğini Zülfü Gül’ün yaptığı Ev adlı kısa metrajlı film gösterilecek.

MERS°N      06 Mart 2018 - 15:20     2069     0

Kadınların gözünden kadın fotoğrafları

Abidin Yağmur

Mersin Fotoğraf Derneği üyesi 14 kadın, geçtiğimiz yılın mayıs ayında Kadın Kolektifi’ni oluşturdu ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri için hazırlıklara başladı. Kadınlar, 10 ay boyunca toplumsal cinsiyet konusunda kitaplar okudu, panel ve seminerlere katıldı, atölye çalışmaları yaptı. Kadın Kolektifi bileşenleri, bu eğitim sürecinin ardından çektikleri kadın fotoğraflarını ‘Figuran’ adlı sergide topladı.  Kadın fotoğrafçılar, “Cinsiyetimizden dolayı görünmez kılınan varoluşumuzu, görünür kılmak gibi bir derdimiz var” diyor.

-Mersin Fotoğraf Derneği üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü etkinlikleri kapsamında ‘Figüran’ adı altında bir fotoğraf sergisi açacak. Bu serginin diğer fotoğraf sergilerinden farklı yanları var. Sergide sadece kadınların çektiği, kadınları anlattığı fotoğraflar yer alacak. Serginin bir diğer farklı yanı ise, katılımcı kadınların, fotoğraf çekmeden önce toplumsal cinsiyet konusunda uzun soluklu bir okuma, eğitim ve atölye çalışması yapmış olması.

Kendilerini Mersin Fotoğraf Derneği Kadın Kolektifi olarak adlandıran bir grup kadın, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bir araya geldi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği hazırlıklarına erkenden başlama kararı alan kadınlar öncelikle Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için okuma planı çıkardı. Kadınlar 3 ay boyunca Feminist Sanata İki Farklı Yaklaşım (Cyndy Sherman),  Feminist Bir Devlet Kuramına Doğru  (Catharine A. MacKinnon),  Postmodern Masallar ve Toplumsal Cinsiyet ve Anlatı Stratejileri (Cristina Bacchilega), Dinler ve Toplumsal Cinsiyet  (Sylvia Marcos),  Bilim ve Cinsiyet Ayrımı (Evelyn Reed), Toplumsal Cinsiyet - Medya Temsilleri (Şahinde Yavuz), Toplumsal Cinsiyet Sosyal Psikolojik Açıklamalar (Zehra Yaşın Dökmen) ve Erkek Akıl (Genevieve Lloyd) kitaplarının da aralarında olduğu çok sayıda eseri okudu.  Kadınlar, bu eserlerin yanı sıra Özlem Özgür’ün ‘Televizyonda Yayınlanan Kadın Programlarında Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Sunumu’ başlıklı yüksek lisans tezini de okuyarak altyapıyı oluşturmaya çalıştı.

Kitap okuma gruplarının tamamlanmasının ardından toplumsal cinsiyet konusunda çok sayıda panel ve seminere katılan, atölye çalışmalarında uygulama yapan kadınlar, bu eğitim süreci tamamlandıktan sonra fotoğraf çekmeye başladı.  Mersin Fotoğraf Derneği Kadın Kolektifi bileşeni 14 kadının, yoğun bir toplumsal cinsiyet eğitiminin ardından çektiği kadın fotoğrafları ‘Figuran’ adlı sergide toplandı. Sergi, MFD’de 8 Mart Perşembe günü saat 19.00’da açılacak ve 1 ay boyunca gezilebilecek. Sergi açılışında ayrıca senaryosunu. Suna Bayhan’ın yazdığı, yönetmenliğini Zülfü Gül’ün yaptığı Ev adlı kısa metrajlı film gösterilecek.

MFD Kadın Kolektifi, çalışmalarını 8 Mart kutlamasıyla sınırlandırmayacak ve bundan sonraki süreçte de atölye çalışmaları ve sergiler düzenleyecek. Kolektifin kuruluş bildirgesinde şu ifadeler yer alıyor:“Farklı kültürel dokulardan beslenerek gelen bir grup kadın olarak Kadın Kolektifi çalışmamızı başlattık. Kadın dayanışmasından beslenerek, demokratik bir zeminde, farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp çalışmamızı tamamladık. Can yakıcı bu yaşantı doğal ve gerçek olmayanın normalleştirilmesi ile başlamaktadır. Toplumsal cinsiyet kalıpları nedeniyle kadının toplumda, sanatta, siyasette ve hatta içerisinde bulunduğumuz fotoğraf alanında görünmez kılınması devam etmektedir.  Farklılık, bir cinsiyet açısından hayatı zorlaştırdığında, görüyoruz ki, ayrımcılığa ve eşitsizliğe neden oluyor, şiddetin önünü açıyor. Bu noktada farklılıklara karşı eşitlik ve eşit zeminlerde ilişkilenmeyi öne çıkarmak önem kazanmaktadır. Biz kadınlar yaşamın her alanında, farklılıklarımız, kendi irademiz ve tercihlerimiz ile var olacağız. Doğal ve doğuştan olmayan normalleştirmelere karşı duracağız. Cinsiyetimizden dolayı görünmez kılınan varoluşumuzu, görünür kılmak gibi bir derdimiz var.”

MFD Kadın Kolektifi’nde yer alan fotoğrafçılar şunlar:

Ayla Yüce, Ayşe Arslan, Dilek Tabakçı, Fevziye Yürek, Gülseren Büyükköse, Hasibe Çuhadar, Hatice Ataç, Müjgan Güvercinci, Senem Biçer, Şerife Efe Yekta, Ümit Tekin, Yıldız Özlütaş Tutal, Zehra Şekerci.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ