İftar Yemeğine 97 Bin Lira Harcandı

Okuduğunuz haber
KARBON AYAK İZİ PROJESİ HİBE ALMAYA HAK KAZANDI

İşadamları ‘Dubai Gulfood  Fuarı’na hazırlanıyor

Anasayfa   /    Mersin    /    Karbon ayak izi projesi hibe almaya hak kazandı

Karbon ayak izi projesi hibe almaya hak kazandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan (İklim Değişikliği İçin Ayağa Kalk/Karşı Çık) başlıklı proje, hibe almaya hak kazandı.  

MERSİN      09 Ekim 2017 - 08:50     443     0

Karbon ayak izi projesi hibe almaya hak kazandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından başvurulan “StanduptoClimateChange”  (İklim Değişikliği İçin Ayağa Kalk/Karşı Çık) başlıklı proje, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilerek hibe almaya hak kazandı.Büyükşehir’den yapılan açıklamaya göre,

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) tarafından finanse edilen ve yararlanıcı kurumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olan “İklim Değişikliği Kamu Bilincinin Artırılması ve Paydaş Kapasitesinin Geliştirilmesi için Teknik Destek Projesi” açılış konferansı, geçtiğimiz günlerde Ankara Sheraton Otel’de gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleşen açılış konferansında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından hazırlanan ve koordinatörlüğünü Dr. Bülent Halisdemir’in yaptığı “StanduptoClimateChange” (İklim Değişikliği İçin Ayağa Kalk/Karşı Çık) başlıklı proje detaylı raporlama sürecini başarı ile tamamlayarak hibe almaya hak kazandı.

Mersin Üniversitesi ve GEKSANDER kuruluşları ile geniş bir kapsama yayılımı sağlanan ve 200 bin Euro hibe miktarına sahip olan proje ile kamuoyunda “İklim Değişikliği” konusunda farkındalığın yaratılması, adaptasyonun sağlanması ve iklim değişikliğine neden olan faktörlerin azaltılması için Mersin’de pilot bölgelerde karbon ayak izi oluşturularak, gerekli önlemler ve iyileştirmeler için öneriler ve uygulamaların yapılması amaçlanıyor.

Mersin halkı bu proje ile bilinçlenecek

Detaylı raporlama sürecini başarı ile tamamlayarak hibe alamaya hak kazanan proje ile belediyelerde ve diğer hükümet organlarında görev yapmakta olan çevre görevlilerinden oluşacak en az 250 karar vericiyle iklim değişikliğine uyum ve azaltma kapasitesini güçlendirmeye yönelik çalıştay ve toplantılar düzenlenecek.

Karbon ayak izi bilinci oluşturulması için 4 bin hane tespit edilerek, hanehalkına dayalı karbon ayak izi ölçümü yapılacak ve neden olan faktörleri anlamak için iki anket çalışması ve karbon ayak izi ölçümleri gerçekleştirilecek. Bu çalışmaların sonunda karbon ayak izi farkındalığı kapsamında 5 bin adet kitapçık vatandaşların bilgilendirilmesi için dağıtılacak.

Hanehalkı geri dönüşümüne yönelik bilinçlendirme faaliyetleri için farklı bir bölgede 3 bin hane seçilerek, geri dönüşüm davranışları üzerine farklı bir araştırma yürütülecek. Seçilen hanelerde iki hafta boyunca evde geri dönüşümün kullanım ve üretkenlik düzeyleri ölçülecek.

Sürdürülebilirliği ve çevrenin korunmasını sağlamak amacıyla Mersin genelinde en az 3 bin çocuk ve gence çevre üzerine farkındalık eğitimi verilecek ve Mersin'deki gerçek ve tüzel kişiler, iklim bilincini geliştirme günü, iklim uygulaması ve tanıtım amaçlı 'doğru veya yanlış' videolarla projeden haberdar edilecek.

Mersin’de katı atık yönetimi uygulamalarını geliştirmek amacıyla “Belediye Katı Atık Yönetimi Eylem Planı” hazırlanıp 500 paydaşa dağıtılarak bilgilendirme sağlanacak.haber merkezi

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ