Hasat edilen Limon yatağa alınıyor

Okuduğunuz haber
KESK’ DEN OHAL VE KHK’LERE TEPK°

AKİB'in  ihracatı Ocak’ta yüzde 4.9 arttı

Anasayfa   /    Gündem    /    KESK’ den OHAL ve KHK’lere tepki

KESK’ den OHAL ve KHK’lere tepki

OHAL kararnameleri ile ihraç edilmeleri protesto eden  Mersin  KESK üyeleri, 'OHAL kaldırılsın KHK'ler iptal edilsin' sloganıyla sokağa çıktı.

GüNDEM      04 Subat 2018 - 15:31     536     0

KESK’ den OHAL ve KHK’lere tepki

İbrahim Nalçakar

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin şubesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlayan olağanüstü hal(OHAL) dönemlerine ve OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelere (KHK) tepki  gösterdi.Özgür çocuk parkında gerçekleşen eylem sırasında basın açıklamasında bulunan KESK Dönem Sözcüsü Yusuf KAYA 15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ darbe girişiminden sonra uygulamaya konan OHAL ve OHAL’e dayanılarak çıkarılan KHK mağdur etmeye devam etmektedir. İlk başta “ 2-3 ayı geçmez” diye anlatılan OHAL rejimi yaklaşık olarak 18 aydır devam ederken Ülkemizin her karış toprağında mağduriyetler ve hak ihlalleri yaşanmasına neden olmaktadır.” Dedi Basın açıklamasına katılan emekçiler de “ OHAL değil demokrasi”  istiyoruz “Yaşasın hak hukuk adalet mücadelemiz” “Yaşasın Demokrasi mücadelemiz” sloganlarını attı.

Konuşmasında ,“Sadece darbe girişimi ile ilgili olarak, sınırlı süre için “tedbirler” alması gereken düzenlemeler yerine Türkiye’nin siyasal-toplumsal yapısını değiştirmeye dönük kalıcı düzenlemeler KHK’ler eliyle yapılmıştır, yapılmaya devam etmektedir.” Diyen Kaya  özetle şunları söyledi:

“-Şu ana kadar 31 adet Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmış olup 12 Eylül 1980 darbesinde gördüğümüz uygulamalar 12 Eylül’ü de aşan şekilde bir kez daha hayata geçirilmiştir. Bu süreçte herhangi bir denetim mekanizması olmadığı gibi, tüm güç TBMM devre dışı bırakılarak tek elde toplanmıştır. 26 KHK, iç tüzükte belirtilen süre aşılmış olmasına rağmen meclisin onayına sunulmamıştır.

Sözde; 20 Temmuz OHAL uygulamaları sonucu yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldırmak üzere 23 Ocak 2017 tarihinde kurulan OHAL komisyonu bu güne kadar yapılan 105.151 müracaattan ancak yüzde 0,14 değerlendirmiştir. Bu hızla devam etmesi durumunda OHAL komisyonu ancak 10 yılda incelemelerini tamamlayabilecektir.

Yıllarca FETÖ yapılanmasının baskılarına ve tehditlerine maruz kalan KESK’e bağlı sendikalarımızdan 20 Temmuz 2016 tarihinden bu yana Yüksek Disiplin Kurulu kararları ile atılan da dahil en az 4.312 kamu emekçisi ihraç edilmiştir. Mahkeme kararları ve çok az sayıda KHK’lerle iade sonrası (94 üye) halen 4.218 KESK’li görevlerinden uzaklaştırılmış durumdadır.Görevi ve ahlaki sorumluluğu gereği savaş karşıtı, barış talebi içeren açıklaması nedeniyle TTB Merkez Konseyi üyelerine yönelik başlatılan gözaltı operasyonu sonrası şimdi de TTB ile yapılan dayanışma etkinlikleri nedeniyle gözaltı operasyonları yapılmaktadır. Gözaltına alınan TTB yöneticileri derhal serbest bırakılmalı, başlatılan işlemler sonlandırılmalıdır.

Barış talebine yönelik başlatılan sürek avı niteliğindeki gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan TARIM ORKAM-SEN Genel Başkanı Hamit Kurt ve bir gün öncesinde gözaltına alınan TÜM BEL-SEN uzmanı çalışanımız başta olmak üzere gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

“Hukukun üstünlüğü” sıralamasında 113 ülke arasında ülkemizi 101. sıraya getirenlere düşünce ve ifade özgürlüğünü hatırlatmamızın bir etkisinin olmayacağını biliyoruz. Ancak temel hak ve özgürlüklerin bu kadar pervasız biçimde ayaklar altına alınmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; OHAL kaldırılmalı, KHK’ler geri çekilmeli, hukuksuzca ihraç edilen/açığa alınan tüm kamu emekçilerinin işlerine geri dönmeleri sağlanmalıdır. İçeride ve dışarıda barışçıl, laik ve demokratik ortamı sağlayacak adımlar atılmalıdır

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ