Müderrisoğlu, Genel Affa karşı çıktı

Okuduunuz haber
KESK KREŞ TALEBNDE SRARL

‘3 bin 600 Ek gösterge müjdesi eksik’

Anasayfa   /    Mersin    /    KESK kreş talebinde ısrarlı

KESK kreş talebinde ısrarlı

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri tarafından başlatılan ve 12 Haziran'a kadar sürecek olan "Kreş Ebeveyn ve Çocuk Hakkıdır. Her İş Yerine Kreş" kampanyası ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan KESK Mersin Şubeler Platformu dönem sözcüsü Canan Solak, "Geçmişten bugüne kamusal bir hak olan, aynı zamanda yıllardır temel toplu sözleşme başlıklarımızdan olan kreş talebimizin takipçisi olduğumuzu ve çocuk bakımının hem erkeklerin hem de kadınların eşit olarak sorumluluk almasıyla çözüleceğini bir kez daha belirtmek istiyoruz" dedi.

MERSN      04 Haziran 2018 - 17:26     216     0

KESK kreş talebinde ısrarlı

Diyar ŞİRİN

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) binasında yapılan açıklamada çocuk bakımının kamusal kreşlerde ücretsiz olmasının, kadınların çalışma hayatına daha rahat katılmasını sağlayacağını söyleyen KESK sözcüsü Canan Solak, "Geçtiğimiz yıl taraflarca büyük kazanımların müjdesi olarak sunulan Toplu İş Sözleşmesi’nde yandaş konfederasyon ile imzalanan mutabakatın 41. maddesinde; ‘kamu kurumlarında olanaklar dahilinde kreş açılmalı’ denilerek havada bırakılan bir tartışma başlatılmıştır. Olanaklar nedir? Nasıl sağlanacaktır? Kim bu sürecin takipçisi olacaktır? gibi sorular hala cevabını beklemektedir. Benzer şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı (ASPB) Fatma Betül Sayan Kaya 1 yıl önce yaptığı açıklamada “Tüm kamu ve kuruluşlarda kreşlerin açılmasının takipçisi olacaklarını” belirtmiş; ancak o günden bugüne hiçbir adım atılmamıştır. Günü kurtarma taktikleriyle bakım sorunu gündeme getirilmeye devam edilmekte; yapılan yasal düzenlemelerle sorun daha da derinleştirilmektedir" dedi.

12 YILDA 363 KAMU KREŞİ KAPANDI

Solak, Türkiye'de 3-6 yaş arası yaklaşık 4 milyon çocuğun okul öncesi eğitim almadığını söylerken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kreşlerde ise 0-3 yaş arası her bin çocuktan ikisinin kreşe gittiğini kaydetti. 2004 yılında 419 olan kamu kreşi sayısının 2016 itibariyle 56'ya gerilediğini belirten Solak, "Türkiye’de 0-6 yaş döneminde bulunan çocukların % 86,7’sine anneleri bakmaktadır. İş gücü piyasasına hiç girememiş ya da çocuk olduktan sonra ayrılmış kadınlar sosyal hizmetlerin ucuz ikamesi olarak değerlendirilmektedir.

3-5 yaş arasında MEB’e bağlı kurumlarda okul öncesi eğitim alan çocukların toplum içerisinde oranı %35 olduğu düşünüldüğünde; 3-6 yaş aralığında yaklaşık 4 milyon çocuk okul öncesi eğitim almamaktadır. ASPB’na bağlı kreşlerde ise durum daha vahimdir. Her bin çocuktan sadece ikisi 0-3 yaş arasında kreşe gitmektedir. Var olan kreşlerin %47’si İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır.2004 yılında 419 olan kamu kreşi sayısı 2016 yılı itibariyle 56 ya gerilemiştir. Konfederasyonumuz KESK' in bilgi edinme hakkı çerçevesinde yaptığı başvurulara rağmen kamu kreşleri sayısının güncel bilgisi açıklanmamaktadır.2017 yılından başlatılan ve özel kreşlere 5 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlayan düzenleme ile kamusal bir hak olan kreş hizmeti tümüyle özel sektöre devredilmek istenmektedir. Ayrıca, kreşlerde verilen eğitime olan güven dinselleştirme politikalarının erken çocukluk çağına indirgenmesi sonucunda gittikçe azalmaktadır"  diye konuştu.

 

KESK olarak ‘KREŞ EBEVEYN VE ÇOCUK HAKKIDIR. HER İŞ YERİNE KREŞ'' kampanyasını 12 Haziran'a kadar sürdüreceklerini söyleyen Solak, kreş hakkıyla ilgili taleplerini şöyle sıraladı; "Sosyal devletin bir yükümlülüğü olarak iş yerlerimizde kreşlerin açılması, demokratik, nitelikli ve ücretsiz hizmetin verilmesi çocuk bakım sorununa kamusal bir çözüm bulunması anlamına gelmektedir. Bu yolla ebeveynler ortak sorumluluk alacak; çocuklar özgür ve demokratik bir toplumda büyüyecektir.

Buna göre tüm kamu kurumlarında;

7/24 açık, ücretsiz, ulaşılabilir,

Yarım gün değil, tam gün nitelikli eğitim ve bakım hizmeti sunan,

Denetimi bakanlık tarafından yapılan bağımsız Kreşler açılması zorunluluğu getirilmelidir.

Dönüşümsüz ebeveyn izni hayata geçirilmelidir.

Doğum izinleri yeniden düzenlenmelidir. Kadınlar için doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 16 hafta olmak üzere en az 24 hafta doğum izni sağlanmalıdır. 

Yarım zamanlı istihdamdan vazgeçilmeli, tüm kamu çalışanları için tam zamanlı ve güvenceli istihdamın koşulları sağlanmalıdır"

 

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER