Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin Perdesini Kardeş Ülke Araladı

Okuduunuz haber
‘KYAFET DEĞL, ZHNYET MESELES’

Anıt Mahallesi’ne kapalı semt pazarı

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Kıyafet değil, zihniyet meselesi’

‘Kıyafet değil, zihniyet meselesi’

Kazanlı Mahallesi sakinleri ve sivil toplum kuruluşları, Kazanlı İlkokulu’ndaki 23 Nisan kutlamaları sırasında 3. Sınıf öğrencisi kız çocuklarının gösterisinin, ‘kıyafetlerinin eğitim ortamına uygun olmadığı’ gerekçesiyle yarıda bırakılmasını protesto etti.

MERSN      25 Nisan 2018 - 18:15     2080     0

‘Kıyafet değil, zihniyet meselesi’

ABİDİN YAĞMUR

Öğrenci velilerinden Burcu Gülseven, “Bu mesele kıyafet ve müstehcenlik değil, zihniyet meselesidir” dedi. Eğitim-Sen Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu da, “Çocuklarımızın gösterisinin yarım bıraktırılması asla kabul edilebilecek bir şey değildir. Asla bir eğitimcinin yapacağı bir davranış değildir” diyerek İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek’in görevden alınmasını istedi. Eylemde “Çocukları üzen Adem Şimşek istifa” sloganı atıldı.

Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesi’ndeki Kazanlı İlköğretim Okulu’nda yapılan 23 Nisan kutlamalarında 3. Sınıf öğrencisi kız öğrenciler de dans gösterisi sunmuş ancak İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, çocukların kıyafetlerinin eğitim ortamına uymayacak kadar müstehcen olduğunu iddia ederek gösteriyi yarıda kestirmişti.

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü skandal olayla ilgili olarak soruşturma başlattı ancak İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek’e tepkiler dinmedi.

Kazanlı Mahallesi’nde bir grup öğrenci velisi, mahalledeki dayanışma ve kültür derneklerinin çağrısıyla bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

‘GERÇEĞİ BASINDAN ÖĞRENDİK’

 

Burada açıklama yapan öğrenci velisi Burcu Gülseven,  “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal egemenliğimize kavuştuğumuz günü tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında, Kazanlı İlkokulu’nda dans gösterilerini sunmak üzere sahneye çıkan kız öğrencilerimizin gösterileri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek  tarafından  hiçbir mazeret bildirmeksizin  yarıda kesilmiştir. Velilerin ve izleyicilerin soruları da cevapsız bırakılarak hemen sonraki gösteriye geçilmiş,  ilçe müdürünün kıyafetleri müstehcen bulduğu söylentisi sonra yayılmıştır.  Veliler ve biz bölge halkı olayı ertesi gün gazeteci Abidin Yağmur’ un haberinden öğrendik. İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek’in  ‘O yaşta çocuklara uygun elbiseler değildi. Çocukların kıyafeti eğitim ortamına uygun değildi’ beyanı ile gerçeği basından öğrendik” dedi.

 

‘KENDİ HATANIZI BAŞKALARINDA ARAMAYIN’

 

Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Şimşek'in talimatı nedeniyle, görevli öğretmenlerin çocukları sahnede çıkarmak zorunda kaldıklarına değinen Gülseven,  “Halbuki  23 Nisan kutlamalarında öğretmenler, sergilenecek gösteriye uygun, çocuğun da heves duyacağı kıyafetler seçer. Hiçbir normal insanın aklına 3. Sınıf düzeyi için müstehcenlik fikri gelmez. Olay soruşturmaya konu edilince okulumuzun müdürü, sınıf öğretmeni, muhtarlar ve sivil toplum kurulmuşları temsilcileri hedef alınarak günah keçisi arama yoluna gidilmiştir. Kendi hatalarınızı başkalarınızda aramayınız. Çocuklarımıza gözyaşı döktüren, anne babalarının isyan etmesine neden olan, küçücük çocukların danslarında, giysilerinde müstehcenlik bulan bu düşüncenin karşısında her zamankinden daha kararlı durmalıyız. Çocuklarımızın kıyafetleri eğitim kıyafeti değil gösteri kıyafetidir.  Bu mesele kıyafet ve müstehcenlik değil zihniyet meselesidir” diye konuştu.

 

‘8-9 YAŞINDAKİ BİREYLER ÇOCUKTUR’

 

Kazanlı halkının cumhuriyetin kuruluşunda mücadele vermiş bir halk olduğunu, bölge insanının çocuklarını çağdaş, laik, bilimsel eğitimle yetiştirdiğini anlatan Gülseven,  “8-9 yaşındaki bireyler çocuktur ve ana kuzusudur. Cinsiyetçi ayrımcılıkla hiç kimsenin aklına müstehcenlik gelmez.  Bu bir zihniyet meselesidir ve dahi karanlık bir zihniyet meselesidir. Çocuklara yönelik cinsel istismar, tecavüz ve şiddet vakalarının ülkemizde giderek arttığı şu günlerde, yaşanan bu talihsiz olay sebebiyle, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın istismar edilmesine anne baba olarak dur diyoruz ve arkamızda durulmasını, çığlıklarımızın duyulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘MÜDÜR GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLMELİ’

 

Eyleme katılan Eğitim-Sen Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu da,  “Gerici zihniyete karşı, minnacık çocuklarımızı cinsel obje olarak gören sapkın zihniyete karşı çığlıklarımız il sınırlarını aştı. İstanbul’dan Neriman Daşdan adlı bir öğretmenimiz aradı bizi. İnternet üzerinden yayın yapan bir radyo var. Çocuklarımızın gösterisini 12 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek bir şenlikte sunmak üzere çocuklarımız davet aldılar” dedi.

 Meselenin kıyafet değil, zihniyet meselesi olduğunu vurgulayan Usluoğlu, “Bir yıl boyunca 23 Nisan’a bütün coşkularıyla hazırlanan bu çocuklarımızın gösterisinin yarım bıraktırılması asla kabul edilebilecek bir şey değildir. Asla bir eğitimcinin yapacağı bir davranış değildir. Bu nedenle diyoruz ki o makamda gerçekten o koltuğu hak eden, bilimsel, laik eğitimden yana olan bir öğretmenin oturması lazım. Bu nedenle İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek’le ilgili soruşturma evet yerindedir ama bu soruşturma burada bitmemeli, Adem Şimşek görevden el çektirilmelidir. Özürleri kabahatlerinden büyük derler ya. Gazeteci arkadaşımız telefonda soruyor, gösteriyi niye yarım bıraktınız diye. Neymiş kıyafetler eğitim ortamına uygun değilmiş, müstehcen bulunmuş. Zihin zihniyetiniz ne yazık ki Ensar Vakfı’ndaki zihniyettir. Siz bu yüzden müstehcen buluyorsunuz. Bu zihniyet ne yazık ki çocuk istismarını bu noktaya getirmiştir. Ne yazık ki çocuklarımıza bu gözle bakacak kadar sapkın zihniyeti de milli eğitim müdürü yapmaktadır. Bu sürecin takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha ilan etmek isteriz. Bu zihniyete karşı öğrencilerimizle, velilerimizle, laik eğitimden yana olan siyasi partilerle, emek örgütleriyle birlikte mücadelemizi yükselteceğiz. Çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Eylemde ‘Karanlığa teslim olmayacağız’, ‘Adem Şimşek istifa etsin’,  ‘Çocukları üzen Adem Şimşek istifa’ şeklinde sloganlar atıldı.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER