Önce sel, şimdi fırtına vurdu

Okuduğunuz haber
KROMSAN RÜZGARA YAKALANDI!

‘Berdan bizim zenginliğimiz’

Anasayfa   /    Gündem    /    Kromsan Rüzgara Yakalandı!

SON DAKİKA ! Kromsan Rüzgara Yakalandı!

Kazanlı’da Kromsan atıklarının şiddetli rüzgârla çevreye yayılması endişeye neden oldu.Mersin’de faaliyet gösteren Kromsan Krom Bileşikleri Fabrikası’nda üretilen kimyasalların, geçen Pazar günü yaşanan fırtına nedeniyle rüzgar yoluyla çevreye yayıldığı iddiası, başta Kazanlı Mahallesi’nde olmak üzere Mersin’de endişeye neden oldu.Yöre halkı ve çevre dernekleri, Kromsan’ın 10 yıl önce ‘atıklar taşınacak’ diye söz verdiğini hatırlatıyor ve “Artık bu sorunla yaşamak istemiyoruz” diyor.

GÜNDEM      24 Nisan 2017 - 17:20     2773     0

Kromsan Rüzgara Yakalandı!

Abidin Yağmur

Mersin’in şiddetli rüzgara sahne olduğu saatlerde sosyal medyaya düşen bir video atıklarla ilgili endişeleri bir kez daha gündeme getirdi. Kromsan fabrikasının krom +6 atıklarını depoladığı alanda çekildiği iddia edilen video görüntülerinde, atık yığınlarının üzerine örtülen brandaların rüzgarla parçalandığı, rüzgarın fabrika sahası içinde, atık depolama alanı civarında sarı bir toz bulutu meydana getirdiği görülüyor

Atıkların çevreye yayıldığı şüphesi üzerine Kazanlı, Karaduvar ve Adanalıoğlu mahallelerindeki bir grup çiftçi ve çevre derneği yöneticisi toplantı düzenleyerek durumu  değerlendirdi.Toplantıda, atıklarla ilgili bilgi alınması ve endişelerin dile getirilmesi için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü başta olmak üzere resmi kurumlarla ve fabrika yönetimiyle görüşme yapılması kararlaştırıldı.

Toplantının ardından Kromsan fabrikası önünde bir açıklama yapıldı. Akdeniz Sosyal Forumu Derneği Başkanı Kemal Dama, “10 yıl önce sürdürdüğümüz mücadele sonucunda Kromsan, krom +6 atıklarının, krom +3’e dönüştürülmesi ve atıkların taşınmasını taahhüt etmişti. Hatta o zaman Kromsan yetkilileri bunun maliyetinin 150 milyon lira olduğunu ancak insana değer verdikleri için de bunu göze aldıklarını söylemişlerdi. Aradan geçen 10 yılda geldiğimiz nokta bellidir. Sadece sorunun üzeri örtülmüştür. Kalıcı bir çözüm getirilmemiştir. Türkiye’de sorunlar genelde günübirlik çözümlerle çözülmeye çalışılıyor. Sorunları kökten çözme yerine, doğaya uyumlu çözümler üretmek yerine sadece o gün, o anda üstünü örterek sorunları çözdüğümüzü düşünüyoruz. Oysa doğa bize yeniden hatırlatıyor. Diyor ki siz bu sorunu çözmüyorsunuz. Biz de şimdi buradan hatırlatıyoruz. Sözünüzü tutmuyorsunuz. Biz de bu sorunun takipçisi olacağız” dedi.

Kazanlı Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Nurettin Yiğit de, “23 Nisan akşamı yaşanan doğal afet, fırtına neticesinde, daha önce buradan kaldırılacağı söylenen ya da krom +3’e dönüştürüleceği söylenen ancak halen burada olan atıklar bir kez daha gündeme geldi. Atıkların üzerine çekilen brandanın kullanım ömrü doldu mu, dolmadı mı? Kalitesi yeterli mi, yetersiz mi? Onu da bilemiyoruz. Ancak Kromsan’ın bu konuyla ilgili valiliğin uyarıları üzerine tedbir alıp alamadığı da meçhul. Aldı mı, alamadı mı bilemiyoruz. Halkı bu konuyla ilgili bilgilendirdi mi onu da bilmiyoruz. Kromsan’dan herhangi bir açıklama da yapılmadı. Pazar günü saat 10.00 gibi buraya geldim, burada inanılmaz derecede sarı toz bulutu vardı. Aracımızı o tozda zor temizledik. Bu tozun içerisindeki kimyasal nedir, zehir boyutu nedir, neden önlem alınmadı? Halen açık olan yerler var. Pazar günü akşamüzeri sulanarak kapatılmaya çalışıldı. Benim sormak istediğim sorular var: Bu branda yeterli mi, sağlık mı? İkincisi, Kromsan’dan neden bir açıklama yapılmadı. Brandamız elde olmayan sebeplerle parçalandı, biz önlem alana kadar evden çıkmayın denilemez miydi? Biz bunların takipçisi olacağız. Kromsan’ın daha önce verdiği sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Doğada hiçbir hayvan uygun olmayan yere yuva yapmaz. Burada uygunsuzluklar var. Ya önlemlerini alacaklar ya da krom +6 ünitesini kapatacaklar. Çünkü insan sağlığından önemli hiçbir şey yoktur” ifadelerini kullandı.Akdeniz Örtüaltı Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Tansel İzgi de,  “10 yıldan beri buranın taşınması söz konusu ama hala bu yığınları görüyoruz. Günübirlik ifadelerle bu iş çözülmez. Kalıcı bir çözüm üretilmesi gerekir. Kalıcı çözüm nedir? Bu atıkların buradan taşınmasıdır. Tabiki taşınacak yerin de özelliklerinin dikkate alınması gerekir. İnsana, hayvana, bitkilere zarar vermeyecek şekilde taşınması gerekiyor. Bu yörede yaşayan halk, üreticiler bu sıkıntıyı artık yaşamak istemiyor” diye konuştu  

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ