Karahıdırlı Sokakları Parkeyle  Kaplanıyor

Okuduunuz haber
 ‘KÜÇÜK KARABALK’ TYATRO SAHNESNE TAŞND

Cilt lekelerini önlemede öncelik güneşten korunmak   

Anasayfa   /    Kltr ve Sanat    /     ‘Küçük karabalık’ tiyatro sahnesine taşındı

 ‘Küçük karabalık’ tiyatro sahnesine taşındı

Altan Erkekli Sahnesi’nde drama eğitimi alan çocuklar, Samed Behrengi’nin yazdığı Küçük Karabalık adlı masalı tiyatro sahnesine taşıdı. Çocuklar, drama eğitmeni Kerem Çiçek’in yönetiminde hazırlanan oyunu önce kendi ailelerine,sonrada  karne hediyesi olarak yaşıtları için sahnelediler.

KLTR VE SANAT      05 Haziran 2018 - 16:37     1048     0

 ‘Küçük karabalık’ tiyatro sahnesine taşındı

ABİDİN YAĞMUR

İranlı yazar Samed Behrengi’nin dünyaca ünlü çocuk masalı Küçük Karabalık, Mersinli minik tiyatrocular tarafından tiyatro sahnesine taşındı. Altan Erkekli Sahnesi’nde 2017-2018 döneminde yaratıcı drama kursu alan 60 öğrenci oyunda yer aldı. Her öğrencinin sahne deneyimi yaşaması için 20’şer kişilik 3 grup oluşturuldu ve bu gruplar aynı oyunu sahneledi. Yaratıcı drama kursunda ortaya çıkardıkları tiyatro becerilerini ilk önce ailelerinin beğenisine sunan çocuklar, ertesi gün de kendi yaşıtları için sahneye çıktı. Oyun, karne hediyesi olara ücretsiz sergilendi.

Oyunu sahneye uyarlayan ve yöneten yaratıcı drama eğitmeni Kerem Çiçek,  “Altan Erkekli Sahnesi’nde 2017- 2018 döneminde kursiyer olan çocuklarımız 5 ila 13 yaş arası çocuklarımız  ile 1. Dönemde yaratıcı drama kurslarımıza başladık. 2. Dönemde ise Samed Behrengi’nin Küçük Karabalık masalını sahnelemek üzere çalışmalara başladık.  Bu oyunu seçme amacımız çocuklarımızın hayat içerisinde başarı peşinde koşarken bunu yarış için değil kendileri olabilmelerini deneyimlemeleri için seçtik ve büyük oranda bunu anlatabildiğimize inanıyorum. Bu sebeple 3 ayrı grubumuz aynı oyunu önce ailelerine sonra da karne hediyesi olarak organize ettiğimiz etkinliklerle çocuklara ve onların ailelerine sergilediler” dedi.

 Masalın oyunlaştırılması ve oyunun yönetilmesi sürecini kendisinin yürüttüğünü ifade eden Çiçek, “Ancak bu yoğun süreçte başta çocuklarımızın büyük emeği var. Tüm provalarımızda çocuklarımızın kahkahalar attığını hala anımsıyorum. Bunun sebebi ise kendilerini en rahat şekilde ifade etmeleri. Bu rahatlık ve yaratıcı drama kursumuzda biriktirdiklerimiz çocuklarımızın neyi nasıl yapacağımızı anlatmadan kendi rollerine ilginç katkılarda bulunmalarını sağladı. Her bir çocuğumuzun karakteri aldığı rolle ayrı bir uyum oluşturdu. Benim tahminlerimin ve kurgumun dışına çıkarak sahnede yer aldı. Bu da oyunu daha renkli hale getirdi.  Elbette ki her hafta sonu çocuklarımızı sahneye getiren velilerimizin emeğini de katmak gerekiyor. Çocuklarının sanata yöneltmek için çabaları ortada” diye konuştu.

 Tiyatro kolektif bir yapı ve bir ekip işi olduğunu ifade eden Çiçek,  “Bizim de ekibimiz yetişkin kursunda yer alan lise- üniversite öğrencileri oldu. Çocuklarla çalışmanın heyecanı içerisinde onlarda hem mutlu olup hem de organizasyon ve yönetime dair birçok veri topladır. Genel sanat yönetmenimiz Mehmet Tekkanat ve yaratıcı drama eğitmenimiz Sabahat Tekkanat’ın nokta atışları ile oyunumuz renklendi. Ayrıca paranın bu kadar önem kazandığı bu günlerde paylaşım ve sanat adına tüm çocuklarımıza Küçük Karabalık kitabını ricamız üzerine tek tek her çocuk kursiyerimize gönderen Can Çocuk Yayınlarına teşekkürlerimi sunmak isterim. Ve dekorların düzenlenmesinde yardımını esirgemeyen Kültür İlkokulları resim öğretmeni Kerime Oyan’a teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

Küçük Karabalık adlı oyunda Mert Alpgiray, Gökçen Yılmaz, Burcu Yaylamaz, Sefa Maaşoğlu, Elif Yordamlı, Burcu Tekkanat, Burak Aydın asistan olarak görev aldı. Oyunda yer alan çocuk oyuncular ise şunlar:

Yasmina Saraçoğlu, Asya Özerli, Leyla Arıkan, Cansu Güzel, Beren Bektaş, Çınar Gök, Sıla Sayar, Aras Duran, Umut Güzel, Emir Şahin, Aysu Güçlü, Mustafa Hazar, Çınar Ulaş Şahin, Zeynep Çetin, Efe Şahin, Yağız Duran, Nida Uca, Zelal Günel, Beren Nil Öztürk, Eyşan Günel, Selen Sarılmış, Elif Su Yaraşır, Türk Ata Öğünç, Nevzat Arda Özer, Derin Tormuç, Defne Arslan, Nehir Yılmaz, Hira Yılmaz, İrem Pınar, Sahra Kumsal Tok, Nazmi Pınar, İrem Süslü, Erinç Bozkurt, Duru Heybeli, Sude Naz Ündar, Selin Uzer, Berken Ateş, Ece Su Eskidemir, Sude Miray Aslan, Hakan Bozkurt, Eylül Koçak, Diren Karakaya, Ege Aydoğdu, Burak Veli Çelenk, Ceren Deran, Bade Su Tapkan, Naz Canpolat, Kayra Çolak, Elvin Yücedağ, Yalın Ilgıncan, Bora Çolak, Doruk Özdemir, Duru Mucuk, Bulut Uzun, Zehra Özdemir.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER