Pamuk:19 Mayıs; Kurtuluş Meşalesinin Yakıldığı Gündür

Okuduunuz haber
LDERLERE KADN ADAY ÇAĞRS

Uyuşturucu ve kaçakçılara darbe

Anasayfa   /    Gndem    /    Liderlere kadın aday çağrısı

Liderlere kadın aday çağrısı

Mersin Kadın Emeği Derneği, 24 Haziran’da yapılacak Genel seçimler öncesi siyasi parti liderlerine bir çağrıda bulunarak "Kadın Adaylar Unutulmasın “ çağrısında bulundu.

GNDEM      18 Mayis 2018 - 18:19     179     0

Liderlere kadın aday çağrısı

Diyar ŞİRİN

Mersin Kadın Platformu yaklaşan seçim öncesi siyasette kadın temsiliyeti ile ilgili bir açıklamada bulundu. Kadın Emeği Derneği'nde gerçekleşen açıklamada, kadınların seçim çalışmalarında aktif olarak çalıştırılmalarına rağmen eşitlikçi bir temsili hakkının gerçekleşmediği söylendi. Kadın platformu adına konuşan Zübeyde Akpınar, 'kadınları siyasete, söz söylemeye hayatı değiştirmeye' diyerek seçim sonrasında da aktif siyasette rol oynamaya çağırdı. Kadının siyasetteki temsil hakkının eşitlik ilkesine uygun olması gerektiğini söyleyen Akpınar, "Bizler Mersin'de değişik kurum, kuruluş, dernek, meslek odalarında görev alan ve partilerde siyaset yapan Mersin Kadın platformu bileşeni kadınlar olarak, buradan tüm siyasi partilere bir çağrı yapıyoruz, bizler hayatın gerisinde bırakılarak, erkeklerin siyasi, askeri, ekonomik ve tüm diğer başarıları için dayanak olmak istemiyoruz. Çünkü bizler erkeğin başarısının kadının görünmez kılınan emeğinin sömürüsüne dayandığını çok iyi biliyoruz. Kadınların siyasetteki temsil hakkı, eşitlik ilkesine uygun şekilde yeniden düzenlenmelidir. Her siyasi partinin aday belirlerken eşit temsiliyeti gözeterek, fermuar sistemini uygulamasının temsilde eşitliği aynı zamanda da adaleti sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

 

'SEÇİMDEN SONRA HAYDİ EVLERERE' DENİLİYOR

 

Seçim dönemlerinde kadınların yoğun emek harcamalarına rağmen seçim sonrası 'evlerinize gidin' muamelesinin yapıldığını söyleyen Akpınar, "Özellikle seçim dönemlerinde kadınların yoğun emek harcadıklarını, partilerin seçim başarılarını kadınlara borçlu olduklarını, ancak seçim bittiğinde kadınlara,'haydi evlere, ayağımızın altında dolaşmayın' muamelesi yaptıklarını da biliyoruz. Ayrıca aday listelerinde kadınların hem yeterli sayıda olmaması hem de kadınlara listelerin sonlarında seçilmeyecek sıralarda yer verilmesi meseleye nasıl yaklaşıldığının açık göstergesidir. Kadınlar artık kotalara yetinmek değil, eşit temsiliyet istiyor.

Her kadın engellenmediği sürece her alanda başarılı olduğu gibi siyasette de adil, eşitlikçi, özgürlükçü, barış ve demokrasi değerlerine uygun siyaset yapmaktadır" diye konuştu.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER