Kadınlar ‘Fermuar Sistemi’ istiyor

Okuduunuz haber
LSTE YALANLAND

Özel Şişecam MTAL öğrencileri sporda da başarılı

Anasayfa   /    Siyaset    /    Liste yalanlandı

Liste yalanlandı

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, sosyal medyada dolaşan temayül yoklamasının sosyal medya hesabına sızdırıldığı  iddiasının gerçekle ilgisi olmadığını  belirterek “ İl örgütü olarak sunduğumuz bir liste henüz yok” dedi.

SYASET      16 Mayis 2018 - 17:50     798     0

Liste yalanlandı

Abidin Yağmur

CHP Mersin İl Örgütü’nün milletvekili adaylarını belirlemek için yaptığı eğilim yoklamasının sonuçlarının sosyal medyaya ve basına sızdırıldığı iddiası CHP kulislerini karıştırdı. Kaynağı belirsiz bir listede milletvekili aday adaylarının adları ve il yönetim kurulu üyelerinden aldıkları oy miktarları yazılıyor.

 CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, sosyal medyada dolaşan listenin Mersin il örgütüne ait olmadığını söyledi ve “Eğilim yoklamalarını kapalı zarfla genel merkeze ulaştıracağız. İl örgütü olarak sunduğumuz bir liste henüz yok” dedi.

 55 kişinin milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptığı CHP Mersin İl Örgütü’nde son 2 gündür ‘eğilim yoklaması’ krizi yaşanıyor. CHP Genel Merkezi’nin isteği üzerine tüm ilçe yönetim kurulları ve il yönetim kurulu, 55 milletvekili aday adayının ismi üzerinden eğilim yoklaması yapmıştı. Bu eğilim yoklamalarının sonuçlarının kapalı zarfla genel merkeze gönderilmesi gerekiyordu. Ancak sosyal medyaya ve CHP’ye yakın bazı basın yayın kuruluşlarına sızdırılan bir liste kulisleri karıştırdı.

CHP Mersin İl Yönetim Kurulu’nun eğilim yoklamasının sonucu olduğu iddia edilen listede en başta Fuat Bora Yorulmaz, ikinci sırada Mustafa Baysan, üçüncü sırada Ali Kırbıyık, dördüncü sırada Hidayet Oğuz, beşinci sırada Adnan Gündoğdu, altıncı sırada Necmi Doğan, yedinci sırada Fikri Sağlar, sekizinci sırada Dilara Özkınç, dokuzuncu sırada Celal Çelik, onuncu sırada Kenan Hazar, on birinci sırada Alptekin Eser, on ikinci sırada Nevin Zaimoğlu, on üçüncü sırada ise Aycan Akdoğan’ın adı yer alıyor.

Listenin sosyal medyada hızla yayılması üzerine, listenin doğru olup olmadığı konusunda gözler CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’a çevrildi.

Listenin CHP İl Örgütü’nün eğilim yoklamasıyla ilgisi olmadığını söyleyen Aktay, “Maalesef üzücü bir şey. Ben üzüldüm. Şu anda ben buradayım. Daha bir liste de vermiş değilim. Ki bize gelen genelgede zarfları kapalı şekilde vereceksiniz denildi. Ama maalesef üzücü bir durumla karşı karşıyayız, kim tarafından yapıldığı belli değil, gerçek mi değil mi belli değil. CHP Mersin İl Başkanlığı’nın henüz genel merkeze sunduğu, önerdiği bir liste yoktur” dedi.

CHP’nin Mersin’deki aday belirleme yöntemi hakkında da bilgi veren Aktay, şunları söyledi:

“Bu ciddi bir seçim. Biz kişisel meselelerle uğraşmıyoruz. Bizim için elbette ki önemli doğru bir tercih yapmak ama şunun olacağı, bunun olacağı gibi bir kaygısı yok CHP il örgütünün. İlçe örgütlerinden eğilimler aldık kapalı zarfla. İl başkanı hariç, çünkü il başkanı bir değerlendirme yapacak, il yönetiminde de eğilim yapılacak. Bu bir eğilim, kimse kimsenin tercihine, eğilimine karışamaz. Sadece bununla mı kalacağız. Hayır. Şu an da yaklaşık 5 gündür sahada, Türkiye düzeyinde çok prestijli bir kamuoyu şirketine araştırma yaptırıyoruz il yönetimi olarak. Orada hem partilerin durumu sorgulanıyor, partiler arası oy geçişi sorgulanıyor, hem CHP’ye aday adaylığı başvurusu yapan tüm aday adayı arkadaşların isimleri verilerek halka soruluyor. Bunun neticesinde hepsi birlikte değerlendirilerek, il başkanlığının görüşü olarak genel merkeze sunulacak. Her ne kadar pazartesi denilse de ben müsaade istedim, böyle bir çalışma yapıyoruz dedim ve iki üç gün daha müsaade istedim. Ben halen buradayım. Gün gün o anket sonuçlarını değerlendiriyorum. Bu konuda da bayağı mesafe alındı. Anketörlerin formlarını tek tek inceliyorum. Hangi mahallede eğilim nedir görüyorum ve bir rapor hazırlıyorum. En doğru kararı, en doğru tercihi CHP yapacaktır, buna göre bir aday sıralaması belirleyecektir. Elbette ki her arkadaşımın bir görüşü olabilir ama bir de gerçekler var.  Raporumuzu yazacağız ve bunu CHP Mersin İl Örgütü’nün görüşü olarak en geç Cuma akşamı genel merkeze ileteceğiz. Pazar günü MYK ve Parti Meclisi’nde görüşülecek aday listeleri. Perşembe günü Ankara’dayım, bir gün rapor hazırlama sürer, en geç Cuma günü raporu veririm. Diğer ilçe örgütlerinin görüşlerini kapalı zarfla dosyaladım. İl örgütünün eğilimi de kapalı zarfta. Yapılan araştırma sonucunda ulaştığımız tahlili de sunarız, bizim görüşümüz şudur diye teklifimizi yaparız. Yani böyle ezbere, şunun hatırına, bunun hatırına diye bir değerlendirme ve öneri bizim dönemimizde olmayacak. Ne amaçla böyle bir liste çıkarıldığını da sizlerin takdirine bırakıyorum, onu konuda yorum yapmak istemiyorum.”

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER